DOLAR 27,1184 % 0.45
EURO 28,9515 % 0.58
GRAM ALTIN 1.672,61 % -0,07
ÇEYREK A. 2.734,72 % -0,07
BITCOIN 724.367 -1.809
GİRİŞ YAP

SON DAKİKA
hava 23°
Google News

Ozan Onur; “Kurucu değerleri hakim kılarak Partimizi iktidara taşımalıyız”

Son Güncelleme :

25 Ağustos 2023 - 1:08

Ozan Onur; “Kurucu değerleri hakim kılarak Partimizi iktidara taşımalıyız”

Cumhuriyet Halk Partisi Bandırma İlçe Örgütü’nün 38.Olağan Kongresinde söz alarak konuşan Bandırma Belediyesi Başkan Yardımcısı Ozan Onur, “Genel Seçim sürecinin CHP’yi ve Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nu yıprattığını vurgulayarak, bu nedenle değişimin şart olduğuna ve 2024 yerel seçimleri öncesinde büyük kongreye gidilmesi gerektiğine dikkat çekti. Onur, “Yapılacak Tüzük Kurultayı kilit niteliğinde olacaktır, Partimizi, Atatürk İlke ve Devrimleri ışığında, kurucu değerleri hakim kılarak iktidara taşımalıyız.” dedi.

 

POLİTİKA / AYNUR ARICAN / Cumhuriyet Halk Partisi Bandırma İlçe Örgütü’nün 38.Olağan Kongresinde söz alarak konuşan Bandırma Belediyesi Başkan Yardımcısı Ozan Onur, “Genel Seçim sürecinin CHP’yi ve Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nu yıprattığını vurgulayarak, bu nedenle değişimin şart olduğuna ve 2024 yerel seçimleri öncesinde büyük kongreye gidilmesi gerektiğine dikkat çekti. Ozan Onur konuşmasında, “Bildiğiniz gibi 14 Mayıs ve 28 Mayıs tarihlerinde yapılan Genel seçimlerle bir 5 yıl daha Ülkemizi AKP iktidarının karanlığına teslim ettik. Bunun nedenleri başka bir toplantının konusu. Ancak şunu iyi bilmeliyiz ki bu süreç ne yazık ki Genel Başkanımızı ve Partimizi yıpratmıştır. Bu nedenle değişim şarttır ve Büyük kongre yerel seçimlerden önce yapılmalıdır.”dedi.

 

“yapılacak olan tüzük kurultayı kilit niteliğinde olacaktır”

Yapılacak olan Tüzük Kurultayının kilit niteliğinde olacağına dikkat çeken Onur, “Genel başkanımız aşırı yıprandı. Buna dış saldırılar dışında parti içi yapılan saldırıları da sayabiliriz. Ayrıca parti tabanında yeniden bir seçim kaybetme kaygısı var. Aynı kaygı Cumhuriyet Halk Partisine sevdalı, her seçimde amasız fakatsız oy veren milyonlarca seçmende de var. Bu noktada ayrıca belirtmem lazım; yapılacak olan tüzük kurultayı kilit niteliğinde olacaktır. Alınacak önemli kararlar parti içi demokrasimiz için çok önemlidir. Aday belirleme süreçleri, tabanın söz ve karar sahibi olması bunun yaratacağı olumlu sinerji yerel seçimler öncesi partimizi ciddi bir seçenek haline getirecektir. “ diye konuştu.

 

“CHP’ye karşı Kasıtlı ve Sistemli saldırıyorlar”

Onur sözlerinin devamında, “Açlık ve yoksulluk kol gezerken, AKP iktidarı tarafından milyonlarca memura, 2,5 milyon memur emeklisine düşük ücret artışı önerilmişken, Gaziantep belediye başkanı işçilere patronu överken, 37 Gazeteci arkadaşımız ceza evindeyken, gezi tutukluları, en önemlisi Seçilmiş Mv. Can Atalay cezaevindeyken, AKP tarafından Doğa’ya, insana ve çevreye karşı Belen’de, Kazdağları’nda ve daha birçok yerde doğa katliamları devam ederken,  Muhalif oldukları için birçok siyasi ceza evindeyken, sabahtan akşama kadar geç saatlere kadar TV programlarında tartışmalarda varsa yoksa CHP.  İster yandaş ister muhalif kanallarda olsun partimize saldırmanın dayanılmaz bir hafifliği var. Buna tescilli eski CHP’li yöneticilerin yaptığı palavraları da ekleyebiliriz. Partimize kasıtlı ve sistemli bir şekilde yapılmaya başlanan yıpratma politikalarına dur dememiz gerekiyor.” İfadelerine yer verdi.

 

“Genel Başkanımıza vefasızlık yapılmıştır”

Millet ittifakı bileşenlerinin seçim sonrası yaptıkları açıklamalardan dolayı özür borçları olduğunu vurgulayan Onur, “Son genel seçim öncesi birlikte yola çıktığımız millet ittifakı ortaklarımızın paylaşımları, basın açıklamaları içler acısı. Seçimden önce partimize ve genel başkanımıza methiyeler düzenler seçim sonrası yaptıkları açıklamalarda bizleri üzdüler.  Demokrat Parti Mv. Cemal Enginyurt ve Saadet Partisini ayrı tutuyorum. Bence bu sürece en fazla sahip çıkan, herkesi bir araya getiren Genel Başkanımıza vefasızlık yapılmıştır.  Bu nedenle bir özür borçları olduğunu düşünüyorum.” dedi.

 

“Partimizi, kurucu değerleri hakim kılarak iktidara taşımalıyız”

31 Mart 2024 ‘te yapılacak olan yerel seçim sürecinde yapılması gerekenlerle ilgili öngörü ve önerilerini dile getiren Ozan Onur, “Konuşmamın başında da ifade ettiğimi gibi seçimleri kaybettik. Genel Başkanımızı Cumhurbaşkanı yapamadık. Bununla birlikte her kaybedilen seçimden sonra değişim rüzgârları kaçınılmaz bir şekilde yaşanmaya başladı. MYK görevden alındı. Yerine yeni bir MYK oluştu. Bireyler değişince sorun çözülmüş mü oldu? Tabii ki hayır. Şimdi önümüzde çok önemli bir seçim var. 8 ay sonra yerel seçimler yapılacak. Tüzük değişikliği yapılacağı söyleniyor. Görsel ve yazılı basında da okuyorum. Eğer kurultay Yerel Seçimlerden önce yapılırsa partimize büyük katkı sağlayacaktır. Eğer büyük kurultay seçimlerden sonra olursa tüzük değişikliği konusundaki beklentiler mutlaka karşılanmalıdır. Aday belirlemede ön seçim ve eğilim yoklaması belirleyici olmalıdır. Bu süreçler Parti içi demokrasimize büyük katkı sunacaktır. Bu konuda Örgütlerde büyük bir beklentiler var. Ancak onlara da büyük sorumluluklar düşmektedir. İlçemiz CHP’li 4000 üye mevcut.  Sadece 2100 üyemiz delege seçimlerinde oy kullandı. Yarı yarıya bir oran… Bunu en az %80 seviyelerine çekmek durumundayız. Üyelerimiz de CHP’li olma sorumluluğuyla daha çok katılım sağlamalıdırlar.Sadece tüzük ve program değiştirmekle de olmaz. Bir büyük değişim ve dönüşümü kadrolarıyla, vizyonuyla, hedefleriyle ve siyasi konumuyla topyekûn bir değişimi yaşamak ve yaşatmak zorundayız. Bunu başarabiliriz. Delege seçimlerimizi tamamladık. Şimdi de ilçe kongremizi yapıyoruz. Arkasından İl kongremizi yapacağız. Ülkemiz coğrafyasında her şey partimizin gelişip güçlenmesi için elverişli. Tek hedefimiz partimizi çözüm merkezli olarak anlatabilmektir. Ayrıca ilçe kongremizde yapılan delege seçimlerinde yaşananlar ortada, her şey kentimizin merkezinde gerçekleşti. Bu olumsuzlukları hepimiz birlikte ortadan kaldırabiliriz. Yaralarımız ne kadar kısa sürede sararsak ilçemizde hak ettiğimiz yerde oluruz. Önümüzdeki aylarda yerel seçim sürecine gireceğiz. Dikkatli olmamız gereken zamanlar bunlar. Her şeyden önce partimize zarar getirecek hiçbir sürecin içinde tek bir CHP’li arkadaşım dahi olmamalıdır. Dikkatli olursak bu yerel seçimlerde de anlımızın akıyla çıkacağımıza inancım tamdır. Son yapılan seçimlerde oy oranlarında ciddi bir artış gözükmüyor. Burada yerel yönetim süreci belirleyici olacaktır. Bizim dışımızdaki bütün sol partilerle işbirliğine gidilmeli, bir tek sol oy dahi boşa gitmemelidir. Millet ittifakı partileri ile ortak paydada buluşarak yerel işbirliği geliştirilmelidir.

Hedefimiz hem yerelde hem genelde tekrar ve tekrar birinci parti olmak olmadır. Biz bunu başarabiliriz. Ülkemizi, partimizi ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve devrimleri ışığında, kurucu değerleri hakim kılarak iktidara taşımalıyız. Biz bunu yapabiliriz, başarabiliriz.”diye konuştu

 

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.