DOLAR 27,1082 % -0.06
EURO 28,9266 % 0.02
GRAM ALTIN 1.677,35 % 0,17
ÇEYREK A. 2.742,46 % 0,17
BITCOIN 726.548 -0.984
GİRİŞ YAP

SON DAKİKA
hava 11°
Google News

Başkan Tosun; “Katılımcı yönetim anlayışıyla şehrimizin geleceğine hep birlikte yön veriyoruz”

Son Güncelleme :

03 Eylül 2023 - 22:26

Başkan Tosun; “Katılımcı yönetim anlayışıyla şehrimizin geleceğine hep birlikte yön veriyoruz”

Bandırma Belediye Başkanı Av.Tolga Tosun, Katılımcı Yönetim anlaşışıyla “senin şehrin, senin mahallen, birlikte yönetelim” sloganıyla gerçekleştirdiği Mahalle buluşmalarının ikinci gününde Bandırma’nın en yoğun nüfusuna sahip mahallelerinden biri olan İhsaniye Mahallesinde vatandaşlarla bir araya geldi.

 

POLİTİKA / AYNUR ARICAN / Mahalle sakinlerinin istek ve sorunlarını, şikayet ve önerilerini  dinleyen Başkan Tosun İhsaniye’de sevgi ve ilgiyle karşılandı. Çocukların soru yağmuruna tuttuğu Belediye Başkanı Av.Tolga Tosun çocukların isteklerini bir bir not aldı. Kimisi aqua park istedi, kimisi basket sahası. Çocuk parklarındaki salıncakları büyüklerin kullanmasından yakınan çocuklar da oldu, sokak hayvanlarını koruyalım diyenler de. “Sayın Başkanım…” diye başlayan cümleleriyle övgüye değer çocuklar bir de Mahalle Kütüphanesi istedi.

Bandırma Belediye Başkanı Av.Tolga Tosun’un Katılımcı yönetim anlayışıyla hayata geçirdiği “senin şehrin, senin mahallen, birlikte yönetelim” projesi İhsaniye Mahallesi’nde gerçekleşen 2.buluşmayla, vatandaşla yerel yönetimin aynı çatı altında ortak akılla yönetebilmenin, ortak paydalarda buluşabilmenin, sorunlara çözüm önerilerinin getirildiği, vatandaşın isteği doğrultusunda en güzelini  hayata geçirebilmenin de kapılarını açtı. Fikir, proje ve önerilerin sunulduğu toplantı için buluşma noktasında İstihdam Ofisi ve Çağrı Merkezi masaları kuruldu. 

İhsaniye Mahalle Buluşmasında Belediye Başkanı Av.Tolga Tosun ile birlikte Belediye Başkan Yardımcıları İsmail Ay, Aydın Yağar, Özel Kalem Müdürü Emel Çetin, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Funda Öztemel, İhsaniye Mahalle Muhtarı Özden Türker, CHP ilçe Başkanı Mehmet Atak, Makine İkmal Bakım ve Onarım Müdürü Ahmet Belli, Sosyal Yardım işleri Müdürü Kemal Ülkar, Zabıta Müdürü Serkan Ekinci, Muhtarlık İşleri Müdürü Sezer Yıldız, Sağlık İşleri Müdürü Esra Işıktaş,Temizlik işleri Müdürü Umur Zafer Ekşi ve belediye personeli hazır bulundular. Vatandaşların istek, öneri ve sorunlarını dinleyen Başkan Tosun ve Daire Müdürleri bir bir not aldılar. Vatandaşlarla karşılıklı fikir alışverişinde bulundular.

“katılımcı yönetim anlayışıyla, ortak akılla, hep birlikte çalışacağız”

Başkan Tosun, Senin Şehrin, Senin Mahallen” birlikte yönetelim uygulamasını Türkiye’de sayılı belediyenin yaptığını belirterek, “burada iyiler de kötüler de hepsi söylenecek ki, biz de gelecek, 2024-2029 stratejik planımızda, Projeksiyonumuzda sizin söylemiş olduğunuz ve mahallenizde yapılmasını istediklerinizi, Belediye’den beklediklerinizi tek tek not alıp yapılması gereken ne varsa daire müdürlerimizle birlikte çalışmalarımızı ortaya koyacağız. İhsaniye Bandırma’nın en büyük mahallelerinden biri. Tosunlar inşaat olarak geçmiş dönemde bir çok yapı kooperatifleri, konutlar ve siteler yaptık buraya. Biz buralara 350-400 konutu yaptıktan sonra ve Ciddi bir nüfus popülasyonu yaşamaya başlayınca, buraya dolmuş hattı kuruldu. Mahalleyi seviyoruz, uzak değiliz, bu mahallelerde çocukluğumuz geçti. Buralarda büyüdük. O yüzden İhsaniye’nin yeri başkadır bende.” dedi.

Bandırma’da ikamet eden Güneydoğu ve Doğu’lu vatandaşların taziye kültürleri olduğunu söyleyen Başkan Tosun, “İhsaniye mahallesine taziye evi yaptık. Bizden böyle bir talepleri oldu. Bu taziye kültürünü yaşatmak istedik. Hem yüzüncüyıl bölgesinde, hem İhsaniye Muradiye camisinin olduğu bölge, bir de Çalışkanlar bölgesinde taziye evlerimizi yaptık. İhsaniye Mahallemiz büyük bir mahalle. Bu mahallede yapılan hizmetler var; Fatih caddemizde yol, aydınlatma çalışmalarımız var. yenilendi. 1510 sokakta kaldırım ve yol yenilenmeleri yapıldı.713 ve720 sokakta asfalt yapıldı. Hal caddesi, 733 sokak, 41,42. 8 evler, hastane, kışlak, 46,47, 43, 44, İhsaniye sok. parke tamirleri komple yapılmış. Aydınlatma direkleri yenilenmiş komple, Santral kültür merkezinin oradan eski ŞMG’ye giden yol, askerlik şb’sine giden yol yeniden yapılıyor. 1514 sokakta bulunan yeşil alan bitkilendirme çalışmaları tamamlanarak, otomatik sulama sistemleri oluşturulmuş, kamelya vs. oturma alanları oluşturulmuş. 708,1525 sokak kesişimlerinde bulunan 1400 m2lik alan içerisinde yeşil alan, yürüyüş yolu, fitnes aletlerinin olduğu park alanı yapmışız. 816 sokak üzerinde bulunan kavşak çalışması yeşil alan ve peysaj düzenlemesini yapmışız.1510-733 sokak kesişiminde bulunan, yeşil alan peysaj düzenlemesi gerçekleştirmişiz. Tabi ki bunlar  zaten yapmamız gereken işlerdi, yaptık. Asıl önemli olan bu mahallede yaşayan vatandaşlarımız olarak sizin bizden talepleriniz, isteklerinizdir. Çözülmesini istediğiniz sorunlarınızdır önemli olan. Katılımcı yönetim anlayışıyla birlikte yöneteceğiz. Ortak akılla birlikte çalışacağız.”diye konuştu.

Mikrofon mahalle sakinlerinde…

İhsaniye Mahallesinde gerçekleşen Mahalle buluşmaları toplantısında Mahalle ile ilgili sorun ve önerilerini dile getiren İhsaniye mahalle sakinleri mikrofonu alarak tek tek konuştular, Başkan Tosun’a  sorular sordular, yapılmasını istedikleri hizmetlerle ilgili bilgiler verdiler.

Çöp konteynırlarının temizliğinin düzenli yapılmasını isteyen vatandaşlar, mesai saatlerinde trafiğin yoğun olması nedeniyle İhsaniye’den Balıkesir karayoluna kestirme bir yol açılmasını da talep ettiler. Çocuklar basket potası, futbol sahası isterken, büyükler toplu taşıma sorununa dikkat çekerek, şehiriçi ulaşım saatlerinin sıklaştırılmasını ya da dolmuş taksilerin konulmasını istedi. Geceleri parklarda alkol alan gençlerin mahallenin huzurunu bozduğunu dile getirenler belediyeden veya emniyetten bekçi talep ettiler. rögar kapaklarının kontrolü ve rögar temizliği yanı sıra, muhtarların mahallelerin raportörleri olduğu ve belediye daire müdürlükleriyle muhtarların birlikte çalışmaları konusunda bilgi almak isteyenler de oldu. Bütün sorunların öncelik sırasına göre belirlenip Belediye’de bir birim oluşturulmasına yönelik öneride bulunanlar da oldu, ağaçları budayıp komşunun yol kenarına attığı  dalları belediye gelip alsın diyenler de…

Çocuk oyun parkları, rögar kapaklarının onarımı, sokak hayvanlarının korunması ancak denetim altına alınması. internet altyapı  sorunları, çöp koyteynırlarının temizliği ve onarımı, sineklerle mücadele, toplu taşıma araçlarıyla ulaşım, ışıklandırma, parke çökmeleri, sosyal alanlar, ilkokul yapılması, trafik yoğunluğu, gibi sorunlara çözüm isteyen vatandaşların sorularına cevap veren Başkan Tosun, yerel seçim öncesi bütün talep ve sorunların bir bir ele alınıp çözüleceğine dikkat çekti.

Çocuklar mikrofonu ele geçirince…

Çocuklar mikrofonu ele geçirince istekler bitmedi…; “büyüklerimiz tarafından çocuk parklarımız sürekli boyanıyor, yazılar yazılıyor. Cam kırıklarından oyun oynayamıyoruz, salıncaklarımıza biniyorlar. Kaydırak yeni yapıldı, ama büyükler gelip kırdılar. Geceleri oyun parklarımızı boyayıp kırıyorlar. Bu konuda bir şeyler yapamaz mısınız” diye konuştular.

Neler istemediler ki…Kimisi, aquapark istedi, futbol sahası… basket potası… ve “Başkanım…” diye söze başlayan çocuklardan biri:

-“benim isteğim buraların yakınlarında  bir kütüphane yapılmasını  istiyorum” dedi. Coşkulu alkışlar da ona gitti.

-“Başkanım, ben hayvanlara zarar verilmemesini istiyorum. Ve hayvanları burdan kovmamalarını istiyorum.çok teşekkürler.”

-“Başkanım, benim istediğim şey basket potası ve sahası, bir de internetimiz hiç çekmiyor. Hemen şurda oturuyorum”

-“Sayın Başkanım, burda hiç yeşil alan yok, oynayamıyorum, ayağıma geceleri çivi batıyor. Binaları yapanlar çivileri yollarda bırakıyor. Hayvanlara zarar verilmemesini istiyoruz. Buraya bir tane aqua park gelse çok iyi olur.”

-“Belediye Başkanım meraba, buraya İhsaniye mahallesine aqua park yapılmasını istiyorum”

-“Başkanım, gece hep abiler geliyor, içki içiyor, bağırıyor, küfürler ediyor, rahatsız oluyoruz. Babam falan hep uyarıyor, ama yine yapıyorlar. Bi de bizim parkta bi tane çocuk var, herkese bulaşıyor, küfürler ediyor, uyarılmasını istiyorum”

-“meraba Başkanım öncelikle, arkadaşımın da dediği gibi gece abiler gelip içki içiyor, küfür ediyorlar genellikle, babam da uyarıyor, şurda ağaçların orda içiyorlar.”

Vatandaşların taleplerini ve sorunlarını dinleyen Başkan Tosun ve ekibi not aldılar. Vatandaşlara dağıtılan bloknotlara, taleplerini yazan vatandaşlar Başkan Tosun ve daire müdürlerine bloknotları teslim ederek ayrıca yazılı olarak da taleplerini ve sorunlarını bildirdiler.

Soruları ve talepleri sözlü olarak da tek tek cevaplayan Başkan Tosun “Biz  burada bulunan arkadaşlarımla daire müdürlerimle önümüzdeki süreçte  stratejik planlarımıza koyup, sizlere bu hizmeti getireceğiz. Yani burada bir Katılımcı Belediyecilik anlayışını hayata geçirmek istiyoruz. çocukların, gençlerin, sizlerin Belediyenin yönetimine katılmanızı, Belediye Yönetimine katılıp bizlere taleplerinizi bildirmenizi istiyoruz. Biz de bu taleplerinizi size hizmet olarak döndürmeyi istiyoruz.” diye konuştu.

 

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.