POLİTİKA

ZAFER YOLU…

ZAFER YOLU…
FAHRİ GÜLER
FAHRİ GÜLER( politika_15@hotmail.com )
129
07 Nisan 2021 - 0:07

25. hafta ertelenen Yalova-Balıkesir maçı haricinde oynanan 7 karşılaşma ile tamamlandı. Oynanan maçlar içinde 4 maçı ev sahibi 3 maçıda deplasman takımları kazandı. Samsun-Denizli kazanmaya devam ettiler ve zirveyi paylaşmaya devam ediyorlar. Play-off yarışı daha da karmaşık hal almaya başladı. Gemlik bu hafta kazanarak en yakın rakibi ile farkı iki maça çıkardı ve rahat bir nefes aldı. Anadolu basket son 11 maçında galibiyetle tanışamazken Denizli 10/10 yaparak bu sezon en uzun galibiyet serisine sahip oldular.

Denizli koç Zafer Aktaş ile çıktığı toplamda 14 maçta 12 galibiyet aldı ve son 10 maçındanda galibiyetle ayrılmayı başardılar. Sistemini ilk günden itibaren sahaya yansıtmaya çalıştı ve bugünlerin geleceği ilk maçlardan belliydi diyebilirim. Kazandıkları son 10 maçta üç maç tek hanelere kazanıldı (7-8-9 sayılarla), diğer 7 maçıda çift hanelerde ve çok ciddi farklarla kazandılar. Bunu yaparken takıma iki transfer yaptılar aslında ama üçüncü transferleride kendi bünyelerindeki Coleby oldu. Zafer koçun gelişiyle beraber bana göre takımın en büyük transferi o oldu ve yakaladığı çıkışla beraber takımının buraya gelmesinde çok yardımcı oldu. takımın diğer üyeleride her maçta arı gibi çalışkan oldular, kazanmak için varlarını yoklarını sahaya yansıtıyorlar. Her oyuncudan oynadığı süreye bakmaksızın maksimum verim alınması bu noktalara gelinmesi ve son haftaların en fazla konuşulan takımı olmasını sağladı. Kalan 5 maçı kazandıkları takdirde BSL’ye çıkıyorlar. Kalan maçlarda en büyük rakipleri kendileri olacak. sağlıklı olup bu havayı korurlarsa son maçta kupayı kaldıran takım olmaları içten bile değil.

Samsun kazanıyor, kazanıyor ama kazandıkları son 8 maçın 6sında basketbol tanrıları yanlarında oldu ve son toplarla kazanmayı başardılar.Mutlaka kazanmak çok önemli hele ki bu süreçten sonra.Kalan 5 maçta zor fikstürleri var, eğer basketbol kalitelerini yükseltmezlerse bana göre bir değil birden fazla mağlubiyet alabilirler. Bunu ben değil oynadıkları oyun söylüyor ve eğer bunu görmezden gelip düzeltmeleri yapmazlarsa normal sezon şampiyonluğunu kaybetmenin vereceği moral bozukluğu play-off tamental bir düşüş yaşayabilirler. Sezon başında son 5 hafta zirvede gireceklerini kimse tahmin edemezdi. Şuana kadar yaptıkları iş inanılmaz, en başta İlker koç liderliğinde fazlasıyla saygıyı hakediyorlar. Çok savaşıyorlar, son toplara kadar inançları bitmiyor ama kalan 5 maçta normal sezon şampiyonluğu için daha fazlasına ihtiyaçları var. Samsun veya denizli ikisinden biri 5/5 yaparsa kupayı kaldıran takım olacak. ipler ikisin elinde ama avantajın Denizli’de olduğunu düşünüyorum. 5 hafta sonra kiminkazanacağını öğreneceğiz ama geçen sezondan sonra bu noktalara gelebilmek ve bu denli zevkli sezona büyük katkı yapmak büyük bir iş.

Şampiyonluk Samsun ve Denizli arasında geçeceği ortada ama Balıkesir’de bu iki takımın hata yapmasını bekleyecek. işleri onlar kadar kolay değil. Denizli’yi artı 12 ile yenmeleri gerekiyor, Samsun’un en az iki mağlubiyet alması gerekiyor ve Balıkesir 5/5 yapacak. Tabikide olası ihtimaller var ama o kadar da kolay olmadığını onlarda biliyorlar. Zaten bu hafta oynayacakları maç onların yönünü tamamen belli edecek. Eğer play-off oynarlarsa da oranın en büyük favorisi olan takım olarak sahaya çıkacaklar. Bu arada Manisa’ya dikkat!

Play-off’a gelince son maçlardaki performanslara, şuanki galibiyet sayılarına ve fikstürlere bakıldığında, Denizli, Samsun, Balıkesir, Manisa, Konya, Yalova ve Mamak’ın play-off oynayacağını düşünüyorum ama sıralamanın ne olacağını 5 haftalık süreç gösterecek. Kaldı ki bu takımlardan biri şampiyon olacağını göz önüne alırsak ve bir takımı dışarda tutarsak geriye sadece iki takımlık yer olduğunu söylemek yanlış olmaz. O iki sıraya aday takımlar ise, Düzce, Akhisar, Kocaeli, Bornova ve bana göre son 5 haftalık fikstür avantajı ile beraber Sigortam Net play-off için kalan iki sırayı alacak takımlar olacaktır.Evet şuan ben play-off neden kalmayayım yukarıdaki takımlarla 1-2 galibiyet var diyebilirsiniz. Herşey öyle bakkal amca hesabıyla olmuyor. Bu hafta herkes direk rakipleri ile oynayacak, buyurun sahne sizin. Kaç haftadır play-off dışında kalacak bazı takımların sürpriz takımlar olacağını yazıyorum ve yanılmayacağımada eminim. Lig şampiyonu son haftaya girilmeden belli olacaktır ama play-off sırlaması son maç belli olacaktır. Ha play-off şampiyonu kim olur derseniz orası erler meydanı olacak gibi, play-off kalan takımlar içinde ilk turdan da sürprizler olacaktır. Bu 4 takım son dörde kalır dediklerinizden mutlaka biri dışarda kalacaktır. Bunun bir sürü parametresi olacak. şu 5 hafta bir sağ-salim geçsinde sonrası Allah kerim. O yüzden play-off kalmak bir dert, oraya hazır olmak daha büyük bir dert. Günü iyi değerlendirmek gerek yoksa kaçan balık büyük olacak bu sene.

Bu hafta alınan sonuçlarla beraber ligden düşenler matematiksel olarak düşmese de üç aşağı beş yukarı belli. Anadolu basket resmiyette düşmese de mental olarak gün sayıyorlar gibi bir görüntü var. İstanbul basket ise helal olsun demek gerek müthiş mücadele ediyorlar lige renk katıyorlar ve play-off sıralamasını etkileyecek işler yapıyorlar. Daha planlanmış şekilde sezona başlasalardı şuanda başka şeyler konuşuluyor olacaktı.

  1. Hafta ligin tartışmasız en zor haftası.en önemli maçı ise Balıkesir-Denizli maçı olacak. Denizli kazandığı takdirde Balıkesir’in tüm umutlarını bitiricek, eğer Balıkesir alırsa ve 12 sayıyla kazanırsa normal sezon şampiyonluğu için son 4 hafta bende varım diyecek ve tabi Samsun-Yalova maçıda bu denli önemli. Bu iki maçın sonuçları şampiyonluk için çok değerli. Lig şampiyonluğu için çok önemli maçlar, sezonun en özel haftalarından biri. Play-off için ise çatırtı maçlar var. Takımlar rakipleri ile oynayacak, kazanmaktan başka çarelerinin olmadığı bir hafta yaşayacağız. Çok zor maçların ve belirleyici olacak maçların oynanacağı 26.haftadan sonra bir adım daha bazı şeyleri net konuşmaya başlayacağız.Sakatlıkların ve hastalıkların yaşanmadığı vehakedenlerin kazandığı bir hafta olsun, sağlıklı haftalar dilerim.

 

BŞB. HST. KONYA SPOR (14-11) – MANİSA BŞB.(15-10) 63-73

Konya son 10 maç 7 galibiyet 3 mağlubiyet,

Manisa son 10 maç 7 galibiyet 3 mağlubiyet,

Play-off sıralaması için önemli olan maçı kazanan taraf konuk ekip Manisa oldu. Konya ekibi sezon başından bu yana 25.haftada ilkkez iki yabancı ile sahaya çıktı. iki yabancısından 8 sayılık katkı aldı. Upshaw henüz hazır olmadığı bir görüntüsü vardı. Fiziksel olarak toparlanması biraz zaman alacak gibi duruyor. Manisa bu galibiyetle play-off’a üst sıralardan girip saha avantajı yakalamak adına büyük bir adım atmış oldu. maça agresif ve tempolu başlayan Manisa 11-0 ile perdeyi açmış oldu.bu dakikadan sonra takımlar karşılıklı seriler yakaladılar. Konya farkı tek haneye indirsede konuk ekip tekrar farkı çift haneye çıkarmayı başardı. ilk yarıda iki takımda düşük üçlük yüzdeleriyle oynadılar. konyaüçüncü periyotta iyi savunma ile Manisa’yı yakaladı ve son periyoda 3 sayı farkla girildi.Günün iyi oyuncuları Gökhan ve Alican ile hücumda etkili olmayı başaran Manisa bu önemli karşılaşmadan galibiyetle ayrıldı. Duşan ve iki yabancısından çok fazla katkı alamayan ev sahibi önemli bir maçtan mağlubiyetle ayrılarak üst sıralara daha fazla yaklaşma şansını kullanamadı.

 

 

GCT DÜZCE BASKET (14-11) – ANKARA ANADOLU BASKET (6-19) 96-80

Düzce son 10 maç 6 galibiyet 4 mağlubiyet,

Anadolu basket son 10 maç 0 galibiyet 10 mağlubiyet,

Düzce ilk yarısını istediği basketbolu oynayamadığı ve kötü savunma yaptığı karşılaşmada üçüncü periyotta yakaladığı seriyle farkı yakaladı ve son periyodu rahat oynayarak kazandı. Play-off yolunda avantajını korumayı başardı. konuk ekip Anadolu basket ise son 11 maçından da mağlubiyetle ayrıldı ve rakiplerinin kazanması sonucu son 5 haftaya umutları iyice azalmış girdi. ev sahibi ekip Yunus’un etkili hücum performansıyla oynadığı karşılaşmada iç-dış dengesini kurmaya başladığı ikinci yarıdan itibaren üstünlüğünü ele aldı. İlk yarıda geri koşmakta ve savunmada yaşadığı sorunlar nedeniyle üstünlüğü ele alamadı. Konuk ekip maçta 25 dakika baş baş oynamayı başardı. Anadolu basket bu bölümlerde hızlı hücumlardan buldukları kolay sayılar ve dış atışlardaki isabetlerle sayı bulmakta zorlanmadılar. rakibinin üçüncü periyotta skor 46-46 iken  yakaladığı rüzgara engel olmadılar. Bu bölümde 25-7 seri yakalayan Düzce rakibinin direncini kırmayı başardı. bu bölümden sonra farkı koruyan ev sahibi sahadan farklı galibiyetle ayrıldı. 14. Galibiyeti elde ev sahibi play-off için önemli bir adım daha atmış oldu.

 

AKHİSAR BLD. (14-11) – BORNOVA BLD. (12-13) 90-85

Akhisar son 10 maç 3 galibiyet 7 mağlubiyet,

Bornova son 10 maç 2 galibiyet 8 mağlubiyet,

Ligi ilk yarısının en başarılı bir o kadarda ikinici yarının en başarısız takımları olan iki takım karşı karşıya geldi. Akhisar bu galibiyetle beraber play-off şansını korudu. Bornova bu mağlubiyetle play-off şansının kaldığını düşünmüyorum. Kalan 5 hafta zor fikstürü de hesaba katınca işleri mucizelere kaldı. Bornova maça dış atışlardaki isabetlerle iyi başladılar. Topu iyi paylaştılar boş atışları buldular ve oyunda skor üstünlüğünü ele aldılar ev sahibi ise ilk periyot Berkay’ın enerjisi ve Jefforsun bulduğu sayılar sonucunda oyuna tutundular. İki takımında savunmada iyi olmadığı bir ilk yarı oldu ve takımlar sayı bulmakta zorlanmadı. İç-dış dengesi daha olan Akhisar ikinci periyotan skor ve oyun üstünlüğüne eline geçirdi. Akhisar 4 numaralarından aldığı katkılar ile skoru önde götürmeyi başarırken, Bornova Ata ile sayılar bulmayı başardı. Son periyoda da Ata ile etkili olan konuk ekip skorda önde olan taraftı. Potaya yaptıkları ataklar ile sayılar buldular. Son 4 dakikaya 75-81 önde giren taraf Bornova oldu. bu dakikadan sonra ev sahibi Ömer’in iyi oyunu ve Alihan’ın çizgiden gelen sayılarıyla 11-0 seri yakaladı ve 86-81 öne geçmeyi başardı.  Bornova yanlış hücum tercihleri ve savunma reboundlarındaki sorunlarla bu seriye engel olamadı ve play-off için bu önemlimaçı kaybetmekten kurtulamadı. Son anlarda daha iyi oynayan ev sahibi bu kritik maçtan galibiyetle ayrıldı ve play-off şansını sürdürmeyi başardı.

MAMAK BLD. (14-11) – NG İSTANBUL BASKET (4-21) 82-94

Mamak, Son 10 maçta 6 galibiyet 4 mağlubiyet,

Mamak play-off’a yüksek sıralardan girebilmek adına ağır bir mağlubiyet aldı. Bence staffın hesabını bozan bir mağlubiyet oldu. son 5 hafta için önemli fikstür avantajları var ama bu mağlubiyet onları hedeflerinden bir tık altta tutacaktır. Bu maçtaki en büyük sorun geri koşma problemleri oldu. fastbreak savunması kötü yapmaları , rakiplerinden 30 sayı kolay sayı yemeleri ve hücum reboundlarından yedikleri 21 sayı oldu. takım ve 1×1 savunmayı kötü yaptıkları günde 82 sayı atsalarda kazanmak için yeterli olmadı.

İstanbul Basket, son 10 maçında 3 galibiyet ve 7 mağlubiyet,

Bu galibiyetlerinde çoğunu son maçlarda aldılar. İlk 14 hafta hiç kazanamamaları bu durumda olmalarının en büyük nedeni. O süreçteki sonuçların birçok nedeni var ama daha planlı bir şekilde sezona başlamış olsalardı şuanda başka şeyler konuşuyor olabilirlerdi. Alınan sonuçlarda en önemli etkenlerde biride Yiğitcan’ın maçlarda yer alıyor olması. Hele bu maçtaki performansı ondan beklenen bir patlama oldu. oyunun her alanını domine etti ve takımın maçı kazanmasındaki en önemli etken oldu. takım olarak ta bu maçta savunmayı iyi yapmaları ve savunma kaynaklı buldukları kolay sayılar sonucunda daha ilk periyotta oyuna hakim oldular. hücumreboundlarındaki etkili performansları sonucunda 21 sayı bulmaları onları iyice rahatlattı. Takım olarak her yarı sahayı hızlı geçtiklerinde üretken oldular. yarı saha hücumlarında da Yiğitcan ve White ile etkili olunca genç takımın galibiyeti kaçınılmaz oldu. 5 hafta var ve ligde kalmak adına en yakın rakipleri ile 4 galibiyet fark var. Büyük bir mucize gerekiyor. Ama lige kattıkları renk daha da güzel bir hal aldı. Kalan 5 maçta bakalım neler yapacaklar.

BUDO GEMLİK (8-17) – FİNAL SPOR (10-15) 83-74

Gemlik bu galibiyetle rahat bir nefes aldı ve ligde kalmayı büyük ölçüde garantiledi diyebilirim. Samsun’a karşı oynadıkları üç uzunlu sistem bu maçında kırılma noktası oldu. hem hücumda hemde savunmada etkili olan sistem maçın kazanılmasında ana rol oynadı. Hücumda kritik anlarda Emre’nin post oyunlarından avantaj elde ettiler. Savunmada ise çok büyük olup, herşeyi değişerek oynadıkları fiziksel olarak yenilmediler. Watson’ın takımı iyi yönetmesi, takım arkadaşlarını doğru pozisyonlarda beslemesi ve kritik topları sayıya çevirmesi kazanılmasında etkin rol oynadı. Son 5 dakikaya eşitlikle girilmesine rağmen son 5 dakikada iyi savunma ve doğru hücumlarla akıllı oynadılar ve çok önemli bir maçı kazanmayı başardılar. Önümüzdeki hafta İstanbul maçını da kazanırlarsa son 4 hafta onlar için daha rahat geçecektir.

Final spor son 5 dakikaya kadar oyuna ortak olduğu ve eşitlikle girdiği karşılaşmada Gemlik’in yaptığı üç uzunla match-upzone savunmasına hücum etmekte zorlanıp kolay sayılar yediği için maçı kaybetti. Göktürk’ün performansı ile hücumda sayılar bularak oyunda kaldılar. Harris ile oynanan ikili oyunlar ve Mustafa ile pota altında sayılar bulsalarda son 5 dakikalık bölüm onların kaybetmesine neden oldu. son bölümlerde Allen dışında başka oyuncudan sayı gelmeyip boş şutlar kaçınca ve Emre’nin post oyunlarından gelen sayılara engel olamayınca mağlubiyet kaçınılmaz oldu. onlar bu mağlubiyet ile azda olsa olan play-off umutlarını tamamen kaybetmiş oldular.kalan 5 maç çok zor ama alacakları galibiyetler play-off sıralamasını direkt etkileyecektir.

SİGORTAM NET (11-14) – SASMSUN SPOR (17-8) 68-69

Sigortam Net, son 10 maç 4 galibiyet 6 mağlubiyet,

Bu mağlubiyet gerçekten çok acı oldu ve eminim takımdaki herkes bu geceyi uykusuz geçirecektir. Aslında kaybedilen maçla beraber play-off umudunuda kaybetmiş oldular. son pozisyonda çok büyük hatalar zinciri var ve mağlubiyet onlara gerçekten ağır gelecektir. İlk periyot ve son periyot dışında hücum etmekte zorlandılar. İkinci periyotta anca 4 sayı atabildiler. Evet maç savunma maçı olacaktı ve iyi savunma yapmaya gayret ettiler son saniyede kaybettikleri maçta 69 sayı yediler lig liderinden ama son 15 saniyedeki hatalardan dolayı maç o duruma geldi diyebiliriz ve hele faul atışındaki konsantre eksikliği, yada organize olamamaları maç boyunca yaptıklarını tek bir topta alıp götürdü. Bu maçı alsalar play-off için umutları daha da güçlenecekti ama olmadı. Bana göre play-off şansları artık kendilerinde değil rakiplerinin yapacaklarına bağlı.

Samsun, son 10 maçta 8 galibiyet 2 mağlubiyet,

Bu galibiyetlerin 8 galibiyetin 6’sını geriden gelip son anlarda, son toplarda, son saniyelerde ve bir maçıda uzatmada kazanmayı başardı. her maç ayrı bir hikaye oldu onların maçı ve Sigortam Net maçıda uzun süre unutulmayacak bir maç oldu ve kenardan çizseniz anca bu şekilde bir oyun hazırlayabilirdiniz ve rakip faul atarken Can rebound için dizilmişti, faul atışı kaçınca koştu kendini herkese unutturdu ve aldığı pası çok iyi değerlendir, bulduğu isabetli üçlükle takımına inanılmaz bir maç kazandırdı. Maça çok kötü başladılar ama onlar son maçlarda buna alıştılar diyebiliriz ve ikinci periyotlardaki geri dönüşleri ne ilk ne de son olacak gibi duruyor. İlk periyotta 26 sayı yedikten sonra rakibine ikinci periyotta sadece bir tane saha içi isabete izin verdiler. İkinci yarıda Can-Dukes ikilisi hücumda takımı  ayakta tutarken, Berkay hem savunmadaki enerjisi hemde hücumdaki 15 sayılık katkısı bence onların maçı son topa taşımasında ki en önemli faktör oldu.sonuçta son 5 haftaya girildi iyi yada kötü oynamaktan çok kazanmak herşeyden daha önemli bu saatten sonra. O yüzden ne yapıp kazanmaya zirvede kalmaya devam ediyorlar. Mücadeleleri takdire şayan. Sezon başında son 5 haftaya zirvede gireceklersiniz deselerdi kendileri dahi kimse inanmazdı ama yakaladıkları havanın karşılığında son 5 haftaya lider giriyorlar.

 

ME DENİZLİ BASKET (17-8) – KOCAELİ BŞB. KAĞIT SPOR (14-11)

Denizli, son 10 maç 10 galibiyet 0 mağlubiyet,

Koç Zafer Aktaş’tan sonra 14 maç 12 galibiyet.

Kocaeli, son 10 maç 5 galibiyet 5 mağlubiyet,

Denizli son iki maçından ciddi dersler çıkarmış ve hücumda ve savunmada özellikle 30 dakika boyunca müthiş oynadı. Son periyot biraz konsantre kaybı yaşasada son dakikalarda yine toparlandı ve maçtan farkı galip ayrılarak Samsun ile beraber zirveyi paylaşmaya devam etti. Kocaeli ekibi üç kısası Sherrill-Can-Sertay üçlüsünün iyi savunulması sonucunda hücumda etkisiz kaldığı günde mağlup olmaktan kurtulamadı.Denizli ekibindeki her oyuncu arı gibi çalıştı. İkinci periyotta hücumda tıkandıkları anda genç oyuncu Mustafa’nın hücum yönlendirmesi ve enerjisi ile tecrübeli Ümit takımı krizden çıkardı ve fark 20’lere çıktı. Kocaeli ise Bora-Uğur ikilisinden çok katkı aldı ve periyot başında takımı ayakta tutan oyuncular oldular. üçüncü periyotta Bora-Spencer ikilisi ile başlayan konuk ekip bu ikiliden pota altın üstünlük sağladı ve farkı erittiler. Hücum reboundları ile sayılar buldular. Fark ilkkez 12 sayıya indi. Bu dakikadan sonra topu iyi paylaşan ve her oyuncusundan katkı alan Denizli iyi bir ritim yakaladı ve farkı 25 sayıya çıkardılar. Ev sahibi son periyoda savunma disiplini ile başlasalarda bir iki pozisyondan sonra konsantre kaybı yaşadılar ve potaya giderek sayı üreten Kocaeli’yi durduramadı ve fark 13 sayıya indi. Kalan bölümlerde ise hızlı hücumlarla sayı bulan ev sahibi 10/10 yaparak galibiyet serisini daha da yukarıya taşımayı başardı. Kocaeli bir maç eksiğiyle 13 galibiyette kaldı.

 

MVP :YİĞİTCAN SAYBİR (İSTANBUL)

TAKIM : İSTANBUL BASKET

COACH : OZAN HAVUZLU

GENÇ : ENES BAYRAKTAR (İSTABUL )

6.ADAM: TALAT ALTUNBEY (GEMLİK)

 

TÜRK KARMASI     

BERKAY SİNİRLİOĞLU (SAMSUN)

GÖKHAN AYDIN (MANİSA)

YİĞİTCAN SAYBİR (İSTANBUL)

EMRE TANIŞAN (GEMLİK)

HAKAN YAPAR (DENİZLİ)

 

YABANCI KARMASI

MAURICE WATSON (GEMLİK)

TROY FRANKLIN (AKHİSAR)

DESMOND WASHINGTON (DÜZCE)

JAMES WHITE (İSTANBUL)

JOEL JAMES (DÜZCE)

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Nisan 2021
PSÇPCCP
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Gazetemiz İHA abonesidir. Kaynağı haber ajansı olan haberlerimiz dışındaki haber gazetemiz özel haberleridir ve yayın hakları bize aittir. İzin almadan kullanmayınız. Köşe yazarlarının yazıları yazarlara aittir.