POLİTİKA

AkhisarsporMKE AnkaragücüAytemiz AlanyasporAntalyasporİstanbul BaşakşehirBeşiktaşBursasporErzurum BBÇaykur RizesporFenerbahçeGalatasarayGöztepeKasımpaşaKayserisporAtiker KonyasporTrabzonsporDemir Grup SivassporYeni Malatyaspor

YENİ SEZONDA SÜRPRİZLERE HAZIR OLUN

YENİ SEZONDA SÜRPRİZLERE HAZIR OLUN
600 defa
14 Mayıs 2020 - 0:30

BALIKESİR BŞB KULÜBÜ BASKETBOL ŞUBE SORUMLUSU TALHA ESEN: “YENİ SEZONDA SÜRPRİZLERE HAZIR OLUN”

 

Balıkesir’i Türkiye Basketbol Ligi’nde temsil eden Balıkesir Büyükşehir Belediyespor Kulübü Basketbol Şube sorumlusu Talha Esen koronavirüs sürecini ve yeni sezonla ilgili düşüncelerini POLİTİKA’ya değerlendirdi. Liglerin olduğu gibi tescil edilmesinin ardından projeler üretmeye başladıklarının altını çizen Talha Esen yeni sezona sürprizlerle başlayacaklarının sinyalini verdi.

 

TBL 2019-2020 sezonunun tescil edilmesiyle birlikte yeni sezon için hazırlıklara başladıklarını belirten Balıkesir BŞB Kulübü Basketbol Şube Sorumlusu Talha Esen Mustafa Mavili ile devam etme kararı verdiklerini açıkladı. Talha Esen yeni sezon için hocanın görüşleri doğrultusunda oyuncularla ilgili karar verileceğini de belirterek, yeni sezonun Eylül ayı gibi başlamasını beklediklerini dile getirdi.

 

“COVİD-19 SÜRECİNİ KAZASIZ ATLATTIK”

Balıkesir Büyükşehir Belediyespor Kulübü Basketbol Şube Sorumlusu Talha Esen ilk olarak yeni tip koronavirüsü Covid-19 pandemisi sürecinde neler yaptıklarını anlattı. Esen şunları ifade etti:

“Covid-19 sürecinde, hastalıkla ilgili semptomlar belli olduğu zaman bizim yaptığımız spor kapalı alanda olduğu ve oyuncular yakın temasta bulunduğu için çok dikkatli olmamız gerekiyordu. Gerek antrenman yaptığımız gerekse maç oynadığımız salonları sürekli ilaçlama ve dezenfekte yaparak çalışmalarımıza devam ettik. Daha sonrasında oyuncularımızın evden çıkmasını istememiştik. Zaten kısa bir süre sonra da devletimiz hemen işe el attı ve müsabakaların ertelenmesine karar verdiler. O zamana kadar iki maçımızı seyircisiz oynadık. Bizim için korktuğumuz bir süreçti ama çok şükürler olsun ki problemsiz bir şekilde o süreci atlattık. O iki maçımızı oynadıktan sonra zaten lig ertelendi. Biz de hemen kulüpteki bütün arkadaşlarımızı evlerine gönderdik ve lütfen evde kalın dedik.Basketbol takımımızdaki oyuncularımız süreçte evlerinde kondisyonerlerimizin verdiği programlar dahilinde kimi zaman görüntülü olarak kimi zaman sadece program olarak her gün rutin çalışmalarına devam ettiler ta ki bu sürece kadar.”

 

“LİGLERİN TESCİL KARARINI DESTEKLEDİK”

Covid-19 salgını nedeniyle TBF’nin ligleri olduğu gibi tescillediğini belirten Talha Esen şunları ifade etti:

“Covid-19 sürecinde ilk olarak liglerimiz süresiz olarak ertelendi. Devam edecek mi etmeyecek mi tabi ki geçtiğimiz güne kadar bunun merakı içerisindeydik hepimiz acaba ne olacak diye. Çünkü bu noktada oyuncularımızı hazır tutmamız gerekiyordu. Yabancı oyuncularımızın gideni oldu, kalanı oldu. Bu noktada çabamız en sağlıklı şekilde herkes evlerinde olacak şekilde kulübümüzü hazır tutmaktı. Kondisyonerlerimizin verdiği program ve diyet programlarıyla bu sürece geldik. Ama daha sonrasında bakanlığımızın federasyona yetki verdi. Yetki sonrasında Basketbol Federasyonumuzun yaptığı istişareler neticesinde maçların oynanmamasının daha sağlıklı olacağına karar verildi. Çünkü şöyle sıkıntılar vardı; basketbol bilindiği gibi kapalı salonlarda oynanmakta ve çok yakın temaslı bir oyun. Belki de güreşten sonraki en yakın temasın yapıldığı branşın olması neticesinde çok da sağlıklı görünmüyordu maçların oynanması. Bence doğru bir karar verdiklerine inanıyorum. Çünkü hiçbir şey insan sağlığından, sporcularımızın sağlığından daha önemli değildir. Zaten maçlar oynansa da seyircisiz oynanacağı için bizimde böyle bir isteğimiz bulunmamaktaydı.Çünkü basketbol seyircisiyle güzel olan bir spor. O yüzde biz de kararı destekledik.”

 

 

“YENİ SEZON İÇİN EYLÜL ORTASINDA BAŞLAYABİLİR”

TBF’nin liglerintescili ile ilgili verdiği kararı değerlendiren Talha Esen şunları söyledi:

“Türkiye Basketbol Federasyonu şöyle bir karar verdi; lig tescillendi ama sezon başındaki şampiyonluk veya küme düşme şartları uygulanmadı. Yani hiçbir takım şampiyon olmadı, hiçbir takım da düşmedi. Lig olduğu gibi durduruldu ve bu şekilde bitirildi. Yani bu bir şampiyonun olmasına veya bir takımın düşmesine sebep olmadı. Bu noktada herkes aynı şekilde, ligdeki aynı takımlarla hiç oynanmamış gibi var sayılıp seneye tekrardan devam edecek. Allah izin verirse artık yeni normal sürece girmeye başladık, ikinci dönem içindeyiz. Haziran ayı içerisinde biraz daha düzelecek. Bizim tahminimiz Eylül’ün ortasında Federasyon Kupasıyla tekrardan liglerini tekrardan başlayacağını düşünüyoruz. Süper Lig bizden biraz daha erken başlayacak. Biz biraz daha geç başlayacağız onlardan. Aslında bu süreç Ekim ayını bulurdu ama önümüzdeki sene olimpiyatların ertelenmesi sebebiyle ve Haziran ayında maçları başlatacakları için ligi daha erken bitireceklerini hesaplayıp bu sene Eylül ortasında bizim sezonun başlayacağını tahmin ediyoruz. Bu da demek oluyor ki Ağustos’un ortasında veya Ağustos başında tekrardan takımımız toplanıp yeni oyuncularımızla veya bazı oyuncularımız kalırsa onlarla beraber yeni sezona başlayacağız.”

 

“MAVİLİ İLE BİR SEZON DAHA DEVAM EDECEĞİZ”

Yeni sezonda Balıkesir BŞB’nin hocası Mustafa Mavili ile devam etme kararını ilk kez POLİTİKA’ya açıkladığını söyleyen Talha Esen şunları kaydetti:

“Yeni sezon hazırlıklarıyla ilgili POLİTİKA Gazetesi’ne özel bir bilgi olsun Mustafa Mavili hocamızla devam edeceğiz. Mustafa Mavili hocamız bir sezon daha bizimle birlikte olacak. Oyuncularımın hepsinin sözleşmesi birer yıllıktı. Bilindiği gibi basketbolda çok uzun sözleşmeler futboldaki gibi olmuyor. Biraz da biz de önümüzü görebilmek için, şartların ne getireceğini bilmediğimiz için bir ya da iki yıllık sözleşme yapıyoruz. Şu an sözleşmesi devam eden bir oyuncumuz işin açıkçası yok. Ama oyuncularımızın hepsiyle görüştüğümüzde, hepsinin kulüpten memnun olduğunu, gördük. Bizde bütün oyuncularımızdan memnunduk ve güzel bir sezon geçirdiğimizi düşünüyorum. Bu süreçte hocamızla tekrar istişare yapıp bazı oyuncularımız kalacaktır, yeni takviyeler de olacaktır. Yeni sezondaki oyuncularımızla ilgili yeni bir programlama yapacağız.”

 

“TÜM OYUNCULARIMIZ ALACAKLARININBÜYÜK BİR KISMINDAN FEDAKARLIK ETTİ”

Kulübün basketbol bünyesinde yer alan tüm oyunculara alacaklarının büyük bir çoğunluğundan feragat etmeleri konusunda teşekkür eden Talha Esen şunları ifade etti:

“Bu sezon aslında Mart ayı, hatta Nisan içerisinde bitti. Oyuncularımızın bir sürü alacakları vardı. Sezon başında da sizinle konuştuğumuzda takımı kurarken hiç kimseye ve belediyeye yük olmamak için kendi gelirleri kadar kulüp kurmuştuk. Yani işte federasyon gelirleri, iddaa gelirleri kadar bir bütçe kurmuştuk kimseye yük olmayalım diye. Hatta bu seneki takımlar arasında en düşük 2-3 bütçesinden biriyken oyuncularımızın fedakarlığı ve başarısıyla güzel bir sezon geçirdik. Her şey para demek değildir mutlaka ama yine de sporda önemli bir etkendir. Ama ona rağmen iyi bir sezon geçirdik. Buradan oyuncularımıza da teşekkür etmek istiyorum. Bizim bu süreçte federasyondan gelirimiz olmadığı için oyuncularımız da kalan alacaklarının çoğundan fedakarlık ettiler. Çoğu evet sürecin farkındayız, zor bir dönemden geçiyoruz ve biz de fedakarlık etmeye hazırız dediler ve alacaklarının büyük bir kısmından vaz geçtiler. Bu sayede bizim de rahatlatmış oldular. Tüm oyuncularımıza bunun için çok teşekkür ediyorum.”

 

YENİ SEZON SÜRPRİZLERLE DOLU OLACAK

Balıkesir BŞB Kulübü Basketbol Şube Sorumlusu Talha Esen Covid-19 sürecinin sona ereceğini belirterek herkese sabır dileyerek yeni sezonda sürpriz gelişmelerin olabileceğini söyledi. Esen şunları kaydetti:

“Önümüzdeki sezon için tekrar oturacağız, federasyonla görüşmeler yapılacak, gelirlerimiz hesaplanacak, sponsorlarımızla tekrar görüşmeler yapacağız. Belki yeni sezonla ilgili ibraz sürpriz bir şeyler da yapabiliriz. Kafamda bir iki proje var şu an açıklayamadığım. Ama değişik bir projeye de imza atabiliriz bu sezon. Bakalım bunun için mücadele edeceğiz.Bu zorlu süreçte evet herkes çok sıkıldı, çok bunaldı. Sporcularımız da vatandaşlarımız da çok sıkıldı biliyoruz. Biraz daha sabredin, biraz daha evde kalın diyorum. İnşallah güzel günler gelecek.”

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P

Tüm hakları saklıdır. Haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları politikam.com’a aittir. politikam.com İHA / İHLAS HABER AJANSI üyesidir.

suadiye evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat