AYVALIK OT YEMEKLERİ FESTİVALİNE HAZIRLANIYOR

Bu video 301 kere izlenmiş.07 Mart 2018, Çarşamba

Tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra zeytin kültürüyle de tanınan Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, mübadele döneminden bu yana Anadolu topraklarında geleneksel olan ot yemeklerine kapsamlı bir festival için ilk somut adım atıldı. 
Ayvalık Esnaf ve Sanatkârlar Odası’nın girişimleriyle gerçekleşecek Ot Festivali’ne, Balıkesir Valiliği, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Ayvalık Kaymakamlığı, Ayvalık Belediyesi, Ayvalık Ticaret Odası ile ilçedeki esnaf ve sanatkârların yanı sıra sivil toplum kuruluşlarının da destek vermesi öngörülürken, festivalin ana hatları düzenlenen bir toplantıyla kamuoyu ile paylaşıldı. 
Ayvalık Ticaret Odası salonunda Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Melih Çakırca’nın öncülüğünde gerçekleşen toplantıda, oda yöneticileri ve oda üyesi esnaflarla basın mensupları hazır bulundu. Toplantının açılışını yapan Başkan Melih Çakırca, Ayvalık’taki esnaf ve sanatkârlara kazanç sağlamayı öncelikli hedeflerinden biri olduğunu vurgulayarak, Ayvalık Doğa Festivali adını verdikleri organizasyonun ilkinin ‘İstifnolu Günler’ ismiyle 3-6 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşeceğini açıkladı. 
Ayvalık esnaf ve sanatkârının düzenledikleri organizasyonda fikren ve emek olarak yer almasını amaçladıklarını kaydeden Başkan Çakırca, “Bu nedenle düzenlediğimiz sunumda, hazırladığımız programa esnaf ve sanatkarlarımızın da ekleyeceği bir şeylerin olabileceğine inanıyoruz. Bu toplantımızın akabinde, hazırladığımız programı ilçemizdeki kamu kurum ve kuruluşlarıyla paylaşacağız. Bu noktada Valimiz, Büyükşehir Belediyemiz, Kaymakamımız, Ayvalık Belediye Başkanımız, turizm il müdürümüz gibi pek çok bürokratlarımızla da istişarelerde bulunacak ve süreci hızlandırarak festivalimizi belirlediğimiz tarihte gerçekleştirmek istiyoruz. Tabi bu konuda Ayvalık’ta herkesin elini taşın altına koyması gerektiğine de inanıyoruz” dedi. 
“Ayvalık’ın tüm değerlerini konuklarımızın gözleri önüne serebilmek için organizasyonumuza ‘Doğa Festivali’ adını verdik” 
Toplantıda düzenlenen festivalin program sunumunu yapan Aydın Aktuğ, “Biz bu organizasyona ‘Ot Festivali’ adını vermedik. ‘Doğa Festivali’ dedik. Çünkü Ayvalık, sadece ot ile değil, kültürel mirası, tabiat parkı, turizmi, gastronomisi, lezzet ve iz sürümü, mübadele tarihi, el sanatları ve kirlenmeyen cıvıl cıvıl rengarenk köyleriyle bir peyzaj alanıdır. Biz Ayvalık Esnaf ve Sanatkarlar Odası olarak, bu özel peyzaj alanı için farkındalık, sürdürülebilirlik ve halkıyla paydaş olabilmek adına bu yola çıktık. Misyonumuz, farklı kültürel değerlerden ortak değer ve sinerji oluşturabilmektir. Bu sinerji ile Ayvalık için, esnafımız için yaşayan herkes için sürdürülebilir katkı oluşturabilmektir” diye konuştu. 
Festivalin yöre ile özdeş olmuş, yörenin imgesi haline gelecek, yerel toplum tarafından da benimsenmiş bir şekilde gerçekleşmesini amaçladıklarını kaydeden Aytuğ, Ayvalık için gurme kültürü adına son derece önemli olan bu organizasyonumuza Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Balıkesir İl Turizm Müdürlüğü, Ayvalık Ticaret Odası, sivil toplum kuruluşları ve tüm dernekler de destek verebileceklerdir” ifadelerini kullandı. 
Ayvalık’taki festival programı kapsamında, Gastronomi, Doğa ve Alternatif Tıp, Süsleme ve el sanatları, sağlık gibi konularda atölye çalışmaları, doğa yürüyüşleri ve söyleşilerinde yer alacağını anlatan Aytuğ, program çerçevesinde Müzik ve Çocuk, Doğa’ya saygı, Geri Dönüşüm Atölyeleri, Çocuk ve Mutfak gibi ana temalar ışığında Zeytin Çekirdekleri, Doğa Koruyucusu Sertifikaların verildiği etkinliklerin yanı sıra sağlıklı yaşam ve ürünleriyle, Lezzet Noktaları’nı da dahil edeceklerini kaydetti. 
Festivalin ilk günü olan 3 Mayıs’ta açılış seremonisinin yanı sıra mübadele filmi, 4 Mayıs’ta gün içi ufak müzik ve gösteri etkinlikleri, 5 Mayıs’ta gün için etkinliklerle müzik etkinlikleri, 6 Mayıs’ta da Hıdırellez gösteri ve müzik etkinliklerini de programa dahil edeceklerini vurgulayan Aydın Aktuğ, “3 günlük programımızda el sanatları, seramik, vitray gibi eserlerin sergilenmesinin yanı sıra tabi ki Ayvalık’ın Girit ve Balkanlardan göçen mübadillerin beraberinde getirdikleri mutfak kültürlerini de gözler önüne sereceğiz. Ayvalık mutfağının zeytinyağlı yemek çeşitleriyle ot kültürünü de festivalimiz süresince misafirlerimiz ve halkımızla paylaşacağız” şeklinde konuştu. 
Sunumun ardından, Ayvalık Esnaf ve Sanatlar Odası Başkanı Melih Çakırca ile oda yönetimi katılımcılarla görüş alışverişinde bulundu. 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

Yorumlar 0

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 2 = ?

habersistemim: buki