POLİTİKA

UZAYDAN HAVAYI KOKLAMAK

UZAYDAN HAVAYI KOKLAMAK
Ahmet Öztopal
Ahmet Öztopal( ahmetoztopal@politikam.com )
1.186 defa
20 Kasım 2019 - 0:45

Yaklaşık bir ay önce yine bu satırlarda yayınlanan Yerli ve Milli Meteorolojik Uydulara Doğru başlığındaki yazımda, bu tür uydu sistemlerinin tasarlanarak geliştirilmesi ve hayata geçirilmesinin öneminden bahsetmiştim.

Günümüzün klasik gözlem sistemlerinin hem yeterli sayıda olmamaları hem de düzensiz bir yapıda bulunmaları, bizi uzaktan algılama sistemlerinden daha fazla yararlanmaya itmektedir.

Her ne kadar bazı kısıtları bulunsa da bu sistemler sayesinde, klasik sistemlerle gözlem yapamadığımız tüm yerküre üzerindeki havayı koklayabilmek mümkündür.

Eğer güçlü ve lider bir devlet olmayı istiyorsak, diğer devletlerin ekonomik, siyasal, askeri, jeopolitik vb. alanlardaki güçlü ve zayıf yanlarını an ve an takip etmenin yanında, o ülkelerin atmosferlerini de uydu sistemleri ile yakından koklamalıyız.

Barış anında yabancılara ait sistemlerden veri ve bilgi alabilmek mümkünken, ambargo ve/veya savaş anlarında bu olanak dışıdır.

İşte bu yüzden, her alanda olduğu gibi meteoroloji alanında da ülkemize ait yerli ve milli uydu sistemlerine de sahip olmak zorundayız.

Unutmamak gerekir ki, hava durumunu bilemediğiniz bir bölgeye askeri operasyon yapamayacağımız gibi kritik anlarda kısa süreli hava tahmini de gerçekleştiremeyiz.

Ani gelişen hidro-meteorolojik afetlere karşı da önlem alma ve uyarı verebilme noktasında başarı elde etmek neredeyse imkânsızdır.

Geçtiğimiz hafta Pazartesi ve Salı, İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü olarak 12 öğrencimizle birlikte,IV. Meteorolojik Uzaktan Algılama Sempozyumu – UZALMET 2019’daydık.

İlki 2013 yılında düzenlenen ve her 2 yılda bir gerçekleştirilen, şu an alanındaki ilk ve tek sempozyum olan UZALMET’in sahibi, Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM)’dür.

Sempozyumda 74 bildiri sözlü olarak sunulmuş olup, 112 bildiri sahibi etkinliğe katılım sağlamıştır.

Katılımlar üniversite bazında İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), Atatürk Üniversitesi (ATAÜNİ)ve Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi’nden gerçekleşmiştir.

Ayrıca kurumlar olarak MGM, Su Yönetimi Genel Müdürlüğü (SYGM), Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ), Türk Uçak Sanayii Anonim Ortaklığı (TUSAŞ), Tarım Sigortaları (TARSİM), İstanbul Afet ve Koordinasyon Merkezi (AKOM),Uzaktan Algılama Teknolojileri (RST) ve THY katılım sağlamışlardır.

UZALMET 2019’u yerli ve milli uydu sistemleri açısından değerlendirmek gerekirse, aşağıdaki 3 konu ön plana çıkmaktadır.

İTÜ Meteorolojide Uzaktan Algılama  –METEO UZAL Takımı, Meteorolojik Küp Uydular ve METEO-TR başlığında şu an dünyada kullanılan küp uydulara örnekler verip, ülke olarak tasarlayıp hayata geçirebileceğimiz 3 farklı küp uydu önerisinde bulunmuştur.

TUSAŞ’ın herhangi bir meteorolojik küp uydu planı olmasa da küçük uydu alanında üzerinde bir meteorolojik algılayıcı da taşıyabilecek bir uydu düşünüyor olması ve meteorolojik algılayıcılar konusunda sempozyumda bilgi alışverişinde bulunması ümit vericidir.

Ayrıca, yerli bir firma olan RST’ninbir uydu sistemi olmasa da ülkemizin ilk yerli X Band Meteorolojik Radarı’nı yapmış olması da önemli bir başarı olarak karşımızda durmaktadır.

Uzun lafın kısası, ülkemiz atmosfer bilimine ve hava tahminlerine hizmet edecek yerli ve milli meteorolojik uydu sistemlerinin geliştirilmesi ve hayata geçirilmesi, ülke olarak bu alanda da dışa olan bağımlılığımızı ortadan kaldırabilecek ve bu alandaki bilimsel çalışmalara değerli katkılar sunabilecek çok önemli bir konudur.

Sağlıcakla kalın.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Tüm hakları saklıdır. Haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları politikam.com’a aittir. politikam.com İHA / İHLAS HABER AJANSI üyesidir.

suadiye evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat