POLİTİKA

UÇAN KUŞUN KANADI KIRILMAZ

UÇAN KUŞUN KANADI KIRILMAZ
886 defa
02 Ekim 2019 - 0:12

YÜCEL YILMAZ HER SEFERİNDE BALIKESİR İÇİN TOZPEMBE TABLOLAR ÇİZİYOR, EVRENSEL ŞEHİRCİLİKTEN SÖZ EDİYOR AMA, 21. YÜZYIL’IN DÜNYASINDA 20. YÜZYIL’A HENÜZ VEDA EDEMEDİK. HAYALLER PARİS, GERÇEKLER BALIKESİR.

 

BÜYÜKŞEHİR Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, bu kez Marmara Uluslararası Kent Forumu’nda konuşmacıydı. 21. Yüzyıl’ın kent vizyonundan söz eden Yılmaz, Balıkesir’i gıptayla bakılan, evrensel standartlarda bir şehir haline getirme hedefinden söz etti. Balıkesir’in kapılarının dünyaya açtıklarını, değer üreten bir şehir için çalıştıklarını söyleyen Yılmaz öyle bir Balıkesir profili çizdi ki, hiç bilmeyenler Balıkesir’de çok büyük gelişme yaşandığını zannedecek.

Oysa iki köprülü kavşak, fazladan iki AVM ile ‘evrensel şehir’ olunmuyor. Hedef, vizyon oldukça ileri düzeyde ama, bugünün Balıkesir’i gerek merkez, gerekse ilçeler bakımından ‘kasaba’ görüntüsü ve anlayışından kurtulabilmiş değil. Yılmaz’ın  Balıkesir için biçtiği ‘evrensel şehir’ kimliğini yakalamak için uzun yıllar gerekiyor. Köy yoluna atılan asfaltla övünen bir belediyecilik anlayışının hüküm sürdüğü Balıkesir’de o hedefi yakalamak biraz zor.

 

 

25 ülkeden 200’den fazla konuşmacı ve 3 binden fazla katılımcının katıldığı Marmara Uluslararası Kent Forumu’nda konuşan Başkan Yücel Yılmaz, 21. yüzyıl kent vizyonlarına değinerek, Balıkesir’i özenilen, gıpta edilen, evrensel standartlarda bir şehir haline getireceklerini ifade etti.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Marmara Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen, 25 ülkeden 200’den fazla konuşmacı ve 3 binden fazla katılımcının bilgi, deneyim ve tecrübe paylaştıkları “Çözüm Üreten Kentler” konulu Marmara Uluslararası Kent Forumu’na (MARUF) katıldı.

 

ÇÖZÜM ÜRETEN KENTLER

Şehirlerin tasarımı, dönüşümü ve yönetiminde önemli rol oynayan tüm paydaşları “Çözüm Üreten Kentler” konusu ile bir araya getiren forum; kamu ve özel sektör, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler, yerel yönetimler ve ilgili paydaşları buluşturarak kentsel hizmetler ve kent yönetimi konusunda farklı yaklaşımları değerlendirmeyi hedefliyor. Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda düzenlenen MARUF; kentleşme sürecinin bireyler ve toplumların hayatında ve kentte yarattığı ekonomik, politik, sosyal, ekolojik değişim ve sorunları çözüm yollarıyla birlikte yerel, bölgesel, ulusal ve uluslararası düzeyde dayanışma ve işbirliği içerisinde incelemeyi amaçlıyor.

 

 

21. YÜZYIL KENT VİZYONLARI

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, çevre ve iklim değişikliğinden göçe, kentsel altyapıdan ulaşım ve hareketliliğe geniş bir perspektifle 12 tema ile kentler dünyasına detaylı bir bakış açısı getirmeyi hedefleyen forumun açılış oturumunda “21. Yüzyıl Kent Vizyonları” konulu bir konuşma yaptı. Balıkesir’i özenilen, gıpta edilen, evrensel standartlarda bir şehir haline getirmeyi hedeflediklerini ifade eden Başkan Yücel Yılmaz, katılımcı belediyeciliği önemsediklerini vurgulayarak kent konseyleri başta olmak üzere şehrin tüm dinamikleriyle birlikte hareket ettiklerini kaydetti.

 

KAPSAYICI ŞEHİR VURGUSU

Kapsayıcı şehir vurgusu yapan Başkan Yücel Yılmaz, “Bir belediye başkanı olarak öncelikli hedefim yanlış kararlarla şehrime zarar vermemek. Bu nedenle kararlarımızı tüm şehir ile birlikte almaya özen gösteriyoruz. Balıkesir olarak yönetişim ilkelerinin en güzel örneklerini sunmaya çalışıyoruz” dedi. Bir yerel yöneticinin ne yapması gerektiğini en iyi o şehirde yaşayan vatandaşların söylediğini ifade eden Başkan Yılmaz, “Vatandaş bize ne yapmamızı gerektiğini zaten söylüyor. Vatandaşa kulak vermek çoğu zaman başarıyı beraberinde getiriyor” açıklamasında bulundu.

 

KAPILARIMIZI DÜNYAYA AÇIYORUZ

Konuşmasında doğru planlamanın önemine de vurgu yapan Başkan Yücel Yılmaz, şehrin 20 ilçesiyle birlikte markalaşması için çalışmalar yaptıklarını söyledi. Ortak akıl ile değer üreten bir şehir inşa etmeye gayret ettiklerini vurgulayan Yılmaz, şehrin markalaşmasının şehrin hikayesine erişimi de kolaylaştırdığını belirterek, “Balıkesir’in kapılarını dünyaya açıyoruz” dedi.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Ali ER2 Ekim 2019 / 11:31Cevapla

KARESİ’DEKİ YÜCEL YILMAZ’I ARIYORUZ.CUMHURBAŞKANINA YAĞDANLIK OLAN BAŞKANI DEĞİL?!

Tüm hakları saklıdır. Haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları politikam.com’a aittir. politikam.com İHA / İHLAS HABER AJANSI üyesidir.

suadiye evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat