POLİTİKA

adiosbet giriş

TÜRKİYE’Yİ KURTARACAK HIZIR SİZSİNİZ

TÜRKİYE’Yİ KURTARACAK HIZIR SİZSİNİZ
1.256 defa
02 Aralık 2019 - 10:49

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, partisinin organize ettiği ‘Balıkesir Üretici Kurultayı’na katılmak üzere Balıkesir’e geldi.

Vatan Partisi tarafından düzenlenen kurultaya Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, HAYKOOP Başkanı Faruk Özen, Sanayi Odası Meclis üyesi Kerem Başaran, Eti Maden Genel Müdürlüğü Emekli Başuzmanı Mustafa Ertek ve Çiftçi Ethem Dülgeroğlu konuşmacı olarak katıldı. Salih Tozan Kültür Merkezinde düzenlenen toplantıda “‘Türkiye’yi doyuran il’ olan Balıkesir’de tarım ve hayvancılık nasıl geliştirilecek?”, “Üretilen mallara hem iç pazar hem dış pazar olanakları nasıl yaratılacak?”, “Üreticilerin temel girdi maliyetleri nasıl azaltılacak?”, “Bor ve benzeri değerli madenlere, halkın refahına hizmet edecek şekilde nasıl katma değer kazandırılacak?”, “İşsizliğe nasıl çözüm bulunacak?”, “İstihdam nasıl artırılacak?” konularında panelistler tarafından dinleyicilere bilgi sunuldu.

 

BORÇLU BİR MİLLETİZ

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek Üretici Kurutayı’nın açılışında yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Benim söylemek istediği esas bildiri şu: Türkiye şimdi bir fırsat dönemine girdi. Önümüzde büyük bir karar ve çözüm var. Bunu görmemiz lazım. Yani girdiğimiz dönem bir karanlık dönem değil, bir çıkmaz değil. Hepimizin bildiği bir atasözümüz var ‘kul dara düşmeyince, Hızır yetişmez.’ Biz hep şimdi dara düştüğümüz, sıkıntılarımızı, ekonomik krizi konuşuyoruz. Pazara gittik, filemizi şöyle dolduramadık diyoruz. Üreticiler pazarda ürünlerinin para etmediğini söylüyor, sonuna kadar haklılar. Emekçilerimiz ayın sonunu zor getiriyorlar, iki yaka bir araya gelmiyor. Sanayicilerimiz iflaslarla karşı karşıya. Küçük, orta sanayicilerimiz çoğu makinalarını, frezelerini, tornalarını ardiyelere kapatmış, orada paslanmaya terk etmiş. Bunların hepsi gerçek. Çiftçinin, işçinin, sanayici, tüccar, esnafımızın, zanaatkarımızın, bütün üreticimizin ve bütün milletin karşılaştığı durum gerçek. Borçlu bir millet olduk. Hepimiz borçluyuz. Devlet borçlu, millet borçlu, işçi, çiftçi, herkes borçlu. Zaten hepimizin kredi kartı var, o kredi kartı aynı zamanda bizim borçlanma nüfus kartımız. Hepimiz borçlu olduk.

 

HIZIR GELİYOR

Buraya baktığımız zaman Türkiye darda, sıkıntıda, toplum darda, kul dara düşmüş. Vatan Partisi’nin özelliği ne bu ortamda? Hızır. Kul dara düşmeyince Hızır yetişmez diyorlar ya, biz hep kulun dara düştüğünü konuşuyoruz ama Hızır geliyor. Ben şimdi Hızır’ın geldiğini anlatacağım. Esas mesajım Türkiye’nin buradan büyük bir çözümle çıkacağıdır. Bir üretim devrimiyle buradan çıkacağımız. Almanların büyük şairi ‘büyük çözümler, büyük darboğazlarda bulunur’ diyor. Bu insanlık tarihinin bir özetidir. Büyük çözümler çıkmazlarda bulunur. Bizim zaten kul dara düşmeyince Hızır yetişmez sözü de binlerce yıllık tecrübenin ürettiği bir atasözü.

 

TÜRKİYE’NİN DAR DÖNEMDEN ÇIKIŞ YOLU VAR

Tarihi bir fırsat dönemindeyiz. Çünkü birincisi Türkiye’nin bu kör çıkmazdan büyük bir çözümle çıkacak birikimi var. Önce siz varsınız. Yani Türkiye’nin üreticileri, sanayicileri, emekçileri, aydınlanmış bir iş gücü var. Cumhuriyetin laikliğiyle, aydınlanmasıyla, fedakarlığıyla, namusuyla, vatan severliğiyle birikimler sahibi olmuş emekçilerimiz var. Ve aynı zamanda nitelikli iş gücümüz var. Mühendisimiz, ustamız dünyaca meşhur. O bakımdan birincisi Türkiye’nin bu krizin üstesinden gelecek insan birikimi var, insan kaynakları var. Bunun yanında tarih birikimi var. Arkamızda hangi milletin böyle şanlı bir tarihi var? Son 200 yılımıza bakalım, bu 200 yılın devrimler tarihini yapanlardanız. Asya çağını açan milletiz. Mustafa Kemal Atatürk’ümüzle, ondan önce İttihat Terakki’siyle, Talat Paşa’lar, Enver Paşa’lar, daha önce Namık Kemal’ler, Mithat Paşa’larla modern tarihe damgasını vurmuş milletiz.”

 

HIZIR SİZSİNİZ

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek konuşmasının sonunda, “Kendimiz üretirsek zamanla daha düşük maliyetle üretiriz” diyerek şunları söyledi:
“Ucuz verse bile kendi üretimini destekleyeceksin. Dışarıdan et, buğday, pamuk almayacaksın. Komşularla ekonomik ilişkileri geliştireceğiz. Çin ve Rusya en büyük ticari ortağımız. Bize borçlanma ekonomisini dayatan ABD’nin Atlantik sisteminin içinde Türkiye’ye yer yok. Türkiye bunu yeni yeni anlamaya başladı. Türk milleti artık Hızır’ı çağırmaya başlamış. Türkiye’nin önünde çok büyük bir karar var. Türkiye büyük bir çözümün eşliğinde. Tek bir seçenek var ve üretici baş tacı yapacak. Buradan zorluklar paylaşarak el birliği ile çıkacağız. Türkiye tek başına bir partinin yönetimiyle değil milli birlik ile yönetilen bir hükümet ile çıkar. İşçi, çiftçi ve sanayicisi bu zorlukları paylaşacak. Öyle çözümler üreteceğiz ki çark dönecek. İşçi ve sanayicinin menfaatleri birleştirilecek. Olağanüstü çözümler üretmek zorundayız. Bir üretim devrimi olmalı. Elimizdeki kaynaklar Türkiye’nin ihtiyacına göre kullanılacak. Türkiye’nin çözümü var Hızır geliyor. Böyle seyretmeyeceğiz. Sandıktan üretici ve üretimi çıkaracağız. Türkiye’nin geleceğine el koyacağız.”

 

KONUŞMACILAR YAŞANAN SIKINTILARA DİKKAT ÇEKTİ

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in konuşmasının ardından üretimde yaşanan sıkıntıları konuşmacılar dile getirdi. Perinçek’in ardından HAYKOOP Başkanı Faruk Özen, Sanayi Odası Meclis üyesi Kerem Başaran, Eti Maden Genel Müdürlüğü Emekli Başuzmanı Mustafa Ertek ve Çiftçi Ethem Dülgeroğlu üreticilerin yaşadığı zorlukları dile getirdi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Tüm hakları saklıdır. Haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları politikam.com’a aittir. politikam.com İHA / İHLAS HABER AJANSI üyesidir.