POLİTİKA

TÜRK KADINININ VAROLUŞU BİRÇOK AVRUPA DEVLETİNDEN ÖNCE

TÜRK KADINININ VAROLUŞU BİRÇOK AVRUPA DEVLETİNDEN ÖNCE
355 defa
05 Aralık 2018 - 22:05

Atatürkçü Düşünce Derneği Balıkesir Şubesi Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin yıldönümünde basın açıklaması yaptı. Dernek Başkanı İlhan Öner açıklamasında birçok dünya ülkesinden önce Türk kadınının seçme ve seçilme hakkını elde ettiğini söyledi.

TÜRK KADINI KURTULUŞ MÜCADELESİ VERDİ

ADD Şube Başkanı İlhan Öner yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“5 Aralık 1934’te Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verildi. Cumhuriyetin yarattığı Türk kadını bunu çoktan hak etmişti. Anadolu toprakları, kadın erkek eşitliğinin dünyada kadın erkek eşitliğinin ilk kez benimsendiği Türkmen Boylarının yurdudur. İnsana insan olduğu için değer veren Hacı Bektaş ve tasavvuf felsefelerinin yeşerdiği yerdir. Ana tanrıçaların doğduğu coğrafyadır. Osmanlı’nın kuruluş döneminde, Anadolu kadını erkeği ile birlikte omuz omuza mücadele vermiştir. Kadınlarımız Kurtuluş Savaşında okuyanı, cahili, köylüsü, kentlisi ile verdiği büyük mücadele ile de bunu kanıtlamıştır. Kentlerdeki okumuş kadınlarımız, İzmir’in işgalinden hemen sonra halkta direniş bilincinin oluşturulması için önemli roller üstlenmişti.  Köylerdeki kadınlarımız üretime katılarak, ocaklarının ateşini söndürmeyerek katkı sağlamıştı.  Kimi çorap örerek, asker giysisi dikerek kimi sırtında çocuğu önünde kağnısı ile mermi taşıyarak, kimi de cephede askerle birlikte savaşarak katkı sağladılar.

CUMHURİYETLE BİRLİKTE BİREY OLDULAR

Kadınlarımız Cumhuriyetle birlikte, birey olma özelliğini kazanmıştı. 1926’da Yurttaşlık yasası kabul edildi. 1930’da Belediye seçimlerine katılma hakkı, 5 Aralık 1934’te de tüm seçimlerde seçme ve seçilme hakkı verildi. Türk Kadınının birey ve yurttaş olarak kimlik kazanması, toplumsal yaşama etkin biçimde katılması, kadın hakları yolundaki atılımları, kısacası, Türk kadının varoluşu birçok Avrupa ülkesinden öncedir.  Avrupalı Kadın, bu haklarını uzun bir süreçte başa baş bir mücadele ile ve kan dökerek almışken, Türk kadınına bu haklar, Atatürk önderliğinde gerçekleştirilen Türk Devrimi felsefesinin bir gereği olarak verilmiştir.

CUMHURİYETİN TEMEL DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKACAĞIZ

Bu nedenle Türk Kadını Atatürk Devrim ve İlkelerine, demokrasiye ve Cumhuriyetin temel değerlerine her koşulda sahip çıkmış bundan böyle de sahip çıkacaktır. Günümüz Türkiye’sinde, kadını erkekle eşit tutmayan, kadına şiddet uygulayan, töre cinayetlerini gelenek gören, kadını ikinci sınıf vatandaş sayan bir anlayışla karşı karşıyayız. Ancak bütün bu olumsuzlukların Atatürk devrim ve ilkeleri ışığında aşılacağı inancı ile başta Atatürk olmak üzere dava arkadaşlarını saygı ile anıyor ve cumhuriyet değerlerine sahip çıkan tüm kadınlarımıza saygılar sunuyoruz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Tüm hakları saklıdır. Haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları politikam.com’a aittir. politikam.com İHA / İHLAS HABER AJANSI üyesidir.