POLİTİKA

TÜRK HARB-İŞ İŞÇİSİNDEN ÖZELLEŞTİRME TEPKİSİ

TÜRK HARB-İŞ İŞÇİSİNDEN ÖZELLEŞTİRME TEPKİSİ
203 defa
09 Ocak 2019 - 22:40

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) bağlı TÜRK HARB-İŞ Sendikası Balıkesir temsilciliği özelleştirme kararı alınan 1’inci Ana Bakım Fabrikası için eylem yaptı. TÜRK HARB-İŞ Sendikası Balıkesir Temsilcisi Tahir Aydoğan fabrika için alınan özelleştirme kararının geri alınması için mücadelelerinin devam edeceğini bildirdi.

Ali Hikmet Paşa Meydanı’nda bir araya gelen TÜRK HARB-İŞ Sendikası Balıkesir Temsilciliğine bağlı savunma sanayii işçileri özelleştirme kararına tepki gösterdi. İşçiler savunma sanayinin özelleştirilmesinin ülkenin geleceği açısından son derece tehlikeli olduğunu söyleyerek kararın geri alınmasını istedi.

1975’TE KURULAN FABRİKA TÜRK SAVUNMA SANAYİİNİN GELİŞİMİNDE ÖNEMLİ ROL OYNADI

İşçiler adına konuşma yapan TÜRK HARB-İŞ Sendikası Balıkesir Temsilcisi Tahir Aydoğan yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“20 Aralık 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan 481 Sayılı Cumhurbaşkanlığı kararıyla özelleştirme kapsamına alınan Türk Silahlı Kuvvetlerine ait 1’inci Ana Bakım Fabrikamız, kurulduğu 1975 yılından bu güne milli savunma sanayimizin gelişimine önemli katkılar sağlamıştır. Bilindiği üzere M/48 ve M/52 tankları ile LEOPARD Tanklarının modernizasyonu gerçekleştirmiş olan 1’inci Ana Bakım Fabrikamız, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatında başarıyla görev yapan, Fırtına Obüs Silah Sistemlerinin de tasarımını ve seri üretimini sağlamıştır.

ÖZELLEŞTİRME KARARINA ANLAM VEREMİYORUZ

Sayın Cumhurbaşkanımızın “savunmada millileşme” sloganı ile hepimizi motive ettiği bir dönemde, neredeyse tüm dünya ile adı konulmamış örtülü ve açık bir savaş yürüttüğümüz şu günlerde böyle bir kararın çıkmasına anlam veremiyoruz. “25 yıllığına işletme hakkı devri” adıyla yapılmak istenen özelleştirme, savunmada millileşme hedefine ulaşılmaya katkı vermeyeceği gibi, ülkemizin bu konudaki hedefini geriye götürecektir.1’inci Ana Bakım Fabrikamız bu güne kadar ürettiği 281 adet FIRTINA’dan 140 adet daha üretme kararının hemen sonrasında neden işletme hakkı devriyle özelleştiriliyor? Bunun hiçbir izahı olamaz. FIRTINA Obüs tecrübesi, yetişmiş insan gücüyle ve kurumsal hafızasıyla 1’inci Ana Bakım Fabrikamız, ALTAY Tankının da seri üretimini gerçekleştirebilecek yegane tesis iken, neden özel şirketlere devretme programı yapılıyor? Bu gerçekten hareketle milli savunma sanayii çalışanları olarak, 1 ‘inci Ana Bakım Fabrikamızın özelleştirilmesi kararının bir an evvel düzeltilmesini bekliyoruz.

MÜCADELEMİZ KARAR GERİ ALINNINCAYA KADAR DEVAM EDECEK

Milli savunma sanayii çalışanlarımızın örgütlü olduğu TÜRK HARB-İŞ Sendikamız tüm şubeleriyle, kararın Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından gösterdiği kararlı duruşunu, özelleştirme kararı düzeltilene kadar devam ettirecektir. Bizler, TÜRK HARB-İŞ Sendikası olarak 1’inci Ana Bakım Fabrikamızın emrinde, üretimlerine devam etmesinden, yapılacak yatırımlarla ALTAY Tankının ana yüklenicisi olarak da ülkemizin milli savunma sanayisine hizmet etmesinden yanayız.

FIRTINA EMEĞİMİZ TANK PALET GELECEĞİMİZ

Ülkemizin savunma sanayiinin en önemli işyerlerinden olan askeri tesisimizin işletmesinin özel şirketlere devri gibi tarihi hata düzeltilene kadar, ülkemiz, milletimiz ve geleceğimiz adına tüm teşkilatımızla, birlik ve bütünlük içinde aynı heyecanla mücadelemize devam edeceğiz. Ülkemizin geleceği için büyük öneme sahip milli savunma işyerlerimize sahip çıkacağımızı, işimizi, emeğimizi ve ekmeğimizi koruma hakkımızı kararlılıkla sürdüreceğimizi bir kez daha ilan ediyoruz. Son olarak güçlü şekilde; “Fırtına emeğimiz, Tank palet geleceğimiz” diyoruz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Tüm hakları saklıdır. Haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları politikam.com’a aittir. politikam.com İHA / İHLAS HABER AJANSI üyesidir.