POLİTİKA

TERÖR KORİDORU YOK EDİLECEK, BÖLGEYE BARIŞ GELECEK

TERÖR KORİDORU YOK EDİLECEK, BÖLGEYE BARIŞ GELECEK
578 defa
16 Ekim 2019 - 12:56

 

TBMM’de İYİ Parti’nin verdiği göçmenlerle ilgili araştırma önergesi için AK Parti Grubu adına söz alan Balıkesir Milletvekili Mutlu Aydemir, Barış Pınarı Harekatı ile oluşturulacak güvenli bölge ile Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunacağını, teröden kurtarılan Suriye halkının ülkelerine dönmelerinin sağlanacağını söyledi. Türkiye’nin amacının güney sınırında oluşturulmak istenen terör koridorunu yok etmek ve bölgeye barış getirmek olduğuna dikkat çeken Aydemir şöyle konuştu:

 

TBMM GÖÇ UYUM KOMİSYONU AKTİF ÇALIŞIYOR

“Suriye rejimi ve terör örgütlerinin baskısından yani ölümden kaçarak ülkemize sığınan geçici koruma altındaki 3,6 milyon Suriyeli göçmene ülkemiz Ensar olmuştur. Ülkemizde bulunan Suriyeliler için en çok kullanılan terimler “Suriyeli mülteciler” ve “Suriyeli sığınmacılar” şeklindedir. 22 Ekim 2014 tarihinde yürürlüğe giren Geçici Koruma Yönetmeliği uyarınca, ülkemizde bulunan Suriye vatandaşlarının hukuki statüsü “geçici korunandır.
Sayın milletvekilleri, Göç İdaresi Genel Müdürlüğümüz, göç alanına ilişkin politika ve stratejileri uygulamak, bu konularla ilgili kurum ve kuruluşlar arasındaki koordinasyonu sağlamak, yabancıların Türkiye’ye giriş ve Türkiye’de kalışları, Türkiye’den çıkışları ve sınır dışı edilmeleri, uluslararası koruma, geçici koruma ve insan ticareti mağdurlarının korunmasıyla ilgili iş ve eylemleri yürütmek üzere İçişleri Bakanlığına bağlı olarak kurulmuştur. Genel Müdürlüğümüz kurulduktan sonra, 2015’te 1.740 olan geri gönderme merkezi kapasitesi 20 bine çıkarılmış, Düzensiz Göç Strateji Belgesi ve Ulusal Eylem Planı hazırlanarak, kaynak ülkelerle iş birliği geliştirilerek Düzensiz Göç Ortakları Veri Tabanı kurulmuş, Ulusal Destekli Gönüllü Geri Dönüş Mekanizması oluşturulmuştur. 22 kamu kurumuyla entegre çalışan Göç-Net sistemi kurularak veri paylaşımı sağlanmaktadır. Düzensiz göçü kaynağında önlemeye yönelik ulusal ve uluslararası mekanizmalar ve iş birliklerinin güçlendirilmesi, düzensiz iş gücü göçünün etkin ve kapsamlı politikalarla yönetilmesini sağlamıştır.
Benim de üyesi olduğum, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde grubu bulunan tüm partilerin üyelerinden oluşan İnsan Hakları İnceleme Komisyonu alt komisyonu olarak 2015 yılında kurulan Göç ve Uyum Komisyonu aktif olarak çalışmakta, mültecilerle ilgili tüm kurullarımız ve sivil toplum kuruluşlarıyla koordineli bir şekilde çalışmalarını yapmaktadır. Komisyon üyesi İYİ PARTİ Konya Milletvekili Sayın Fahrettin Yokuş Bey de bunu onaylayacaklardır.

 

SURİYE’NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ KORUNACAK

Komisyonumuz 26’ncı Dönem 2018 yılında çalışmalarını bir rapor hâline getirerek siyasi parti grupları ve tüm kesimlerle paylaşmıştır. Bugün amacımız güney sınırımızda oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek ve bölgeye barış ve huzuru getirmek olan Barış Pınarı Harekatı’yla oluşturacağımız güvenli bölge sayesinde Suriye’nin toprak bütünlüğünü korunacak, tüm bölge halkının terörün pençesinden kurtarılarak Suriyeli geçici korunanların ülkelerine dönmeleri de sağlanmış olacaktır.  Sadece barış ve huzur için Barış Harekâtı Operasyonu’nu gerçekleştiren kahraman Mehmetçik’imizin duacısıyız.  İYİ PARTİ önergesinin aleyhinde olduğumuzu belirtiriz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Tüm hakları saklıdır. Haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları politikam.com’a aittir. politikam.com İHA / İHLAS HABER AJANSI üyesidir.

suadiye evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat