POLİTİKA

adiosbet giriş

“TARIMSAL ÜRETİMDE EN BÜYÜK MALİYET ELEKTRİK ÜCRETLERİ”

“TARIMSAL ÜRETİMDE EN BÜYÜK MALİYET ELEKTRİK ÜCRETLERİ”
197 defa
28 Mayıs 2020 - 16:39

Edremit Ziraat Odası Başkanı A. Yılmaz Diker, tarımsal sulamada kullanılan elektrik bedellerinde indirim yapılmasını istedi.

Tarımsal üretim girdi fiyatlarında en büyük maliyetin sulamada kullanılan elektrik tarife ücretleri olduğunu belirten Diker, şunları söyledi:

“Tarımsal amaçla kullanılan elektrik bedellerine 2 yıl içerisinde %100 zam yapılmıştır. Bu fiyatlardan üreticinin elektrik alması ve tarlasını sulaması zordur. Ancak yinede bu bedeller karşısında çaresiz kalan üretici kullandığı elektrik bedellerini ilgili kuruluşlara ödeyemediği ve borçlu kaldığı için o çiftçi hakkında haciz işlemleri başlatılmakta, önümüzdeki yıl içinde borcunu ödeyemediği için elektriği kesilmekte ve üretimden çıkarılmaktadır. İşte tam bu noktada hükümet tarafından Ziraat Bankası devreye sokularak sanki çiftçiye yardım ediliyormuş gibi gösterilerek çiftçi Ziraat Bankasına elektrik borcu kadar 36 ay faizi ile birlikte ödemek şartıyla borçlandırılıp, borç bedelini de Çiftçinin eline verilmeyip, alacaklı olan ilgili elektrik şirketine para Ziraat Bankasınca ödenmektedir. Yapılan bu uygulama ile Ziraat Bankası sanki çiftçisini düşünüp, onu borç batağından kurtarıyormuş gibi gözüksede, aslında kurtarılan elektrik dağıtım şirketlerinin alacağıdır. Çiftçi ise elektrik borcunun üstüne birde Ziraat Bankası faizi binerek 36 ayda borcunu ödemeye zorlanmaktadır. Bunu yapmadığı taktirde biliyorki önümüzde ki yıl elektrik alamıyacaktır. Yetkililere soruyorum,; Çiftçi bu yük altında, çalışıp çabalayacak bir taraftan geçen yılın bankaya üzerine faiz bindirilip, taksitlendirilen borcunu mu, yoksa yeni yıl için tarımsal üretimde kullandığı elektriğin borcunumu ödeyecektir. Dolayısıyla çoğu çiftçi hiç birini ödeyemeyecek ve ödeyemeyincede mecburen üretimden çekilecektir. İşte bu yüzden çiftçiye sahip çıkılıyor gibi gözüksede bu uygulama ile çiftçi mağdurdur. Çiftçi sahipsizdir. Çiftçi derdini anlatmakta çaresizdir ve yalnız kalmaktadır.
Tüm bunların ışığında samimi bir yaklaşım içinde olaylara bakılmak isteniyorsa yetkililere biz kez daha sesleniyorum; Çiftçinin tarlasında üretimin başında kalması isteniyorsa, yetkililerin bir an önce enerji maliyetlerini tekrar gözden geçirerek ve üreticinin ürettiği tarımsal ürünlerdeki reel kazancının da ne olduğunu bilerek Çiftçi’nin kullandığı elektrik ücretlerine iki yıldan beri yapılan zamlarda dikkate alınarak en az %50’i indirime gidilmelidir. Ayrıca ödenecek elektrik faturalarınında hasat sonuna çıkarılmalıdır. Aksine taktirde yapılan ve devam edilecek olan bu uygulama maalesef seneye gerek çiftçiler nezdinde ve gerekse ülke tarımında daha derin yaraların açılmasına sebep olacaktır.”

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Tüm hakları saklıdır. Haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları politikam.com’a aittir. politikam.com İHA / İHLAS HABER AJANSI üyesidir.