POLİTİKA

T.C. İBARESİNE RET

T.C. İBARESİNE RET
841 defa
14 Mayıs 2019 - 22:15

Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Mayıs ayı toplantısı dün gerçekleştirildi. Meclisin Mayıs ayı ilk oturumunda İYİ Parti’nin verdiği önerge AK Partililer tarafından reddedildi. İYİ Parti grubu verdiği önergede Büyükşehir Belediyesi’nin tabelasına T.C. ibaresinin konulmasını istedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz önergenin siyasi gündem oluşturma amacını taşıdığını belirterek önergeyi oyladı. Oylamada İYİ Parti’nin yanı sıra CHP ve Demokrat Partili üyeler kabul oyu verirken, AK Partili üyeler ret oyu verdi. Oylamada 1 çoğunlukla önerge meclis gündemine alınmadı.

 

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Mayıs ayı ilk toplantısında önerge krizi çıktı. İYİ Parti Grubu Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin ilk kuruluşundan bu yana tabelasında Türkiye Cumhuriyeti’nin kısaltılmış şekli T.C ibaresinin bulunmadığını ve bunun tabelaya yazılması için önerge verdi. İYİ Partili meclis üyelerinin teklif ettiği önerge yapılan oylama sonucunda gündeme alınmadı.

T.C ibaresi gündeme alınmadı

İYİ Parti Grup Başkan Vekili Metin Özpınar ile diğer meclis üyelerinin verdiği önergede Büyükşehir Belediye Başkanlığı tabelasına T.C. ibaresinin konulması istendi. İYİ Parti verdiği önergede Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu olan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na ait tabelalarda T.C ibaresinin konulmasını ve isim okunarak oylama yapılmasını arz ve talep ederiz” denildi. Önergenin okunmasının ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz İYİ Parti Grup Başkan Vekili Metin Özpınar’a verdikleri önerge ile neyi kast ettiğini sordu. Yılmaz’ın sorusunu yanıtlayan Metin Özpınar, “Türkiye Cumhuriyeti’nin kısaltılmışı T.C. harflerinin tekrar yerlerine konulmasını talep ediyoruz” diye konuştu. Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz tabeladaki T.C ibaresinin ne zaman kaldırılmasını sorması üzerine Özpınar Büyükşehir Belediyesi’nin kurulmasından bu yana ibarenin hiç konulmadığını kaydetti. Metin Özpınar’ın sözleri üzerine Başkan Yücel Yılmaz önerge ile siyasi gündem oluşturulmak istendiğini ifade etti. Özpınar da siyasi gündem oluşturma amaçlarının bulunmadığını ve Türkiye’nin her yerinde T.C ibaresinin tabelalara konulduğunu, konunun meclisin takdirine sunulmasını istedi. Yapılan görüşmelerin ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz önergenin gündeme alınması için oylama yaptı. İsim okunarak oylama yapılmazken, İYİ Parti, CHP ve Demokrat Partililerin önergeye evet oyuna karşılık, AK Partili üyeler önergenin gündeme alınmasına hayır oyu verdi. Oylama sonucunda isim okunarak oylama yapılmasının istendiği belirtilerek tartışma yaşandı. Yücel Yılmaz, “birbirimizin sayısını biliyoruz” diyerek konunun oy çokluğu ile gündeme alınmadığını ifade etti.

50 Peynirli Şehir Balıkesir’e ödül

Önergelerin görüşülüp karara bağlanmasının ardından gündem maddelerine geçildi. Gündem maddeleri arasında yer alan konuların görüşülerek ilgili komisyonlara havaleleri gerçekleştirildi. Meclis toplantısında Almanya’da düzenlenecek Hıdrellez Şenliklerine meclis üyelerinin katılım sağlaması oy birliği ile kabul edildi. ’50 Peynirli Balıkesir’ isimli kitabın aldığı ödül ile ilgili Çin Halk Cumhuriyeti’nde düzenlenecek olan törene de masrafları Büyükşehir Belediyesi’nden karşılanmak üzere ilgili personelin gitmesi için oy birliğiyle karar alındı. Başkan Yücel Yılmaz başkanlık kürsüsünden kitabı göstererek tüm meclis üyelerinin bu kitabı incelemesi tavsiyesinde bulundu.  Büyükşehir Belediyesi’nin 2018 yılı Kesin Hesap Raporu oy birliğiyle kabul edilirken, daha sonra bu karar Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edilmesi şeklinde düzeltildi.

Büyükşehir yeni dönemin ilk borçlanmasını yaptı

Gündem maddelerinin dördüncü maddesinde Büyükşehir Belediyesi’nin İller Bankası’ndan 50 milyon TL kredi kullanılması talep edildi. CHP Grubu adına söz alan Canan Kırdar kredinin kullanım yerlerini sordu. Canan Kırdar belediyenin İller Bankasına borcunun 775 milyon TL olduğunu 50 milyon TL ile bu rakamın 825 milyona çıktığını ifade etti. Kırdar kullanılacak kredilerin nereye harcanacağını bilmeleri halinde karara evet veya hayır oyu kullanacaklarını belirtti. Konunun komisyonlara havale edilmeden oylanmasını isteyen Büyükşehir belediye Başkanı Yücel Yılmaz kredi kullanımını oyladı. Karar oy birliği ile kabul edildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
...15 Mayıs 2019 / 16:00Cevapla

EYYY AKP’LİLER,MHP’LİLER,NEDİR SİZİN CUMHURİYETLE,ATATÜRK’LE LÂİKLİKLE ALIP VEREMEDİĞİNİZ?!YAZIKLAR OLSUN…

Tüm hakları saklıdır. Haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları politikam.com’a aittir. politikam.com İHA / İHLAS HABER AJANSI üyesidir.