POLİTİKA

SU YAŞAMDIR, YAŞAM YOK EDİLEMEZ

SU YAŞAMDIR, YAŞAM YOK EDİLEMEZ
408 defa
23 Mart 2020 - 0:19

Ekoloji Birliği Dünya Su Günü dolayısıyla açıklama yaptı. Ekoloji Birliği Eş Sözcüsü Süheyla Doğan açıklamada bu yıl Dünya Su Günü’nün koronavirüsü salgını dönemine denk geldiğini hatırlatarak, salgının önlenmesinde suyun ne kadar önemli olduğuna dikkat çekti.

Suyun yaşamsal alanda kıymetli olduğunun koronavirüs salgınında bir kez daha görüldüğünü ifade eden Ekoloji Birliği, suların kirlendiği, meta haline getirilip ticarileştirildiğinin temel politika olarak görüldüğünü belirtti. Suların korunmasına yönelik tedbirlerinde hayata geçirilmesini isteyen Ekoloji Birliği suyun bir yaşam olduğunu dile getirdi.

 

Su yaşam için çok değerli

Ekoloji Birliği tarafından Dünya Su Günü nedeniyle yapılan açıklamada şunlara yer verildi:

“Bugün Dünya Su Günü…Tam da korona virüs salgınının olduğu bir döneme denk geldi. Koronavirüs tehdidini savuşturmanın birinci koşulun su ve sabun ile “el yıkma”, “temizlik” olduğu sürekli vurgulanıyor. Suyun yaşamsal anlamda kıymeti tam da bu noktada bir kez daha da ortaya çıkıyor. Bu nedenle suların temiz, ücretsiz ve kolay ulaşılabilir olması da bir o kadar önemli.

 

Sular kanallara ve barajlara hapsediliyor         

Oysa günümüzde sularınbir sürü nedenlerlekirletildiğini, yetkililerce yeterli önlem alınmadığını, suyun meta haline getirilip ticarileştirilmesinin temel politika haline geldiğini görüyoruz:İçme suyu kaynaklarımız özel şirketlere yok parasına satılıp şişelenerek halka satılıyor, onlarca şirket halkın olan su kaynaklarından daha da zengin oluyor. Irmaklar ve derelerimiz,ekosisteme etkileri gözetilmeden, içme ve kullanma, sulama ve enerji amaçlı kanal ve barajlar içinşirketleretahsis ediliyor, sularkanallara ve barajlara hapsediliyor, verimli tarım alanları, ormanlarımız, Hasankeyf, Allianoi gibi tarihi ve kültürel değerlerimiz sular altında bırakılıyor. Su varlıklarımız maden şirketlerine tahsis ediliyor ve madencilik faaliyetleri nedeniyle ciddianlamda kirletiliyor. Sıcak su kaynaklarımız, yenilenebilir enerji yalanı ile JES’ler için şirketlere veriliyor ve reenjekte edilmeyen ve diğer alıcı ortamlara verilen sıcak sular bir dolu kirliliğe ve zarara yol açıyor, tarım yapılamaz hale geliyor,  Aydın ve çevresinin çektiği sıkıntıları hepimiz biliyoruz.  Küresel iklim değişikliği ile birlikte göllerimiz, derelerimiz, ırmaklarımız kuruyor, içme suyu kaynaklarımız, yeraltı sularımız yok oluyor. Denizlerimiz arıtılmayan kanalizasyonlar, yetersiz arıtma tesisleri, kirlenmiş dere ve ırmaklar nedeniyle her gün daha da kirleniyor. Su kaynaklarımız uluslararası savaş politikalarının bir aracı haline getiriliyor.

 

Sularımız özgür ve temiz kalsın

Uluslararası Dünya Su Günü nedeniyle BM tarafından sözde tatlı suların önemine dikkat çekmek için farklı temalarla kutlamalar yapıyor. Bu yılın teması “Su ve İklim Değişikliği” olarak belirlenmiş. Suyu kirletenler, ticarileştirenler,iklim değişikliğine neden olanlar sorumlu kendileri değilmiş gibi Dünya Su Günü’nü kutluyorlar.Su yaşamdır. Tüm canlıların yaşam kaynağıdır. Her yurttaşın suya ücretsiz ve kolay bir şekilde ulaşma hakkı vardır. Dünyada su kıtlığı başladı. Türkiye de su kıtlığı çekenülkelere dahil oldu. 2030 yılında Türkiye su fakiri olacaktır. Dünya Su Günü’nde Hasankeyf’in sular altında kalmasının acısını yaşıyoruz. Henüz sular altında kalmayan bölgelerin kurtarılması için çağrımızı bir kez daha yineliyoruz. Ekolojik sistemin en önemli aracı olan suyun korunması, halka ücretsiz, temiz ve kolay ulaşılabilir su temini devletin temel görevidir.  Ekoloji Birliği olarak, devleti ve yetkilileri görevlerini yapmaya çağırıyoruz. Su Yaşamdır! Suyun Ticarileştirilmesine Hayır! Sularımız Özgür ve Temiz Kalsın!”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Tüm hakları saklıdır. Haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları politikam.com’a aittir. politikam.com İHA / İHLAS HABER AJANSI üyesidir.

suadiye evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat