POLİTİKA

SON TOP ALTIN TOP!

SON TOP ALTIN TOP!
FAHRİ GÜLER
FAHRİ GÜLER( politika_15@hotmail.com )
705
13 Ocak 2021 - 0:11

 

  1. hafta geride kaldı, oynanan karşılaşmalar içinde 4 maçı ev sahipleri 4 maçı deplasman takımları kazanmayı başardı. Akhisar liderliğini korumayı başardı ve son 9 maçında 8.galibiyetini aldı. Alt tarafı ilgilendiren karşılaşmada Anadolu basket evinde Gemlik’i mağlup etti ve avantaj yakaladı. Konya ve Final spor 4 maçtır kazanamıyorlar, Yalova ise galibiyet serisini 4 maça çıkardı. Denizli, Balıkesir ve Samsun çıkışlarını sürdürüyorlar. Bornova deplasmanda kazanmaya devam etti 12 maç sonunda 8.galibiyetini aldı. İstanbul basket hala kazanamayan tek takım olmaya devam etti.

Bu hafta ligin altını, ortasını, üstünü her sıralamayı ilgilendiren maçlar oynandı. Bir iki maç haricinde kazanlar son dakika içinde belli oldu. İki maç uzatmaya bir maç ise iki uzatmaya gittiği haftada kazanmanın ne kadar değerliği olduğunu ve her takımın sonuna kadar savaştığını gördük. Tam 5 maçın kazananı son saniyelerde belli oldu. Rekabetin üst düzeyde olduğunu bu hafta fazlaca hissettik. Kazananlar kaybedenler sürekliği değişkenlik gösterdiği maçlarda puan sıralamaları için büyük farklılıklar olmadı henüz. Alt sıralardaki takımlarında bir üst gruptan kopmadığını görebiliyoruz ama İstanbul Basket’in işi çok çok zora girdi diyebiliriz.

Sezona kötü başlayan iki takım Yalova ve Denizli iyi oynayarak sistemlerini oturtarak yoluna devam ediyorlar. Bu gelişimleri onları ve ligdeki sıralamaları çok etkileyecekler. İlk yarıda kaybettikleri maçları kazanacaklarını düşünürsek ligin20. Haftasından itibaren puan farkları ortaya çıkacaktır. Balıkesir ve Samsun kazanarak zirve takibini en yakından hisseden takımlar durumundalar. Akhisar kendisi hata yapmadığı sürece ve galibiyetleri sürdürdükçe play-off potası çok çok sert maçlara sahne olacak ve birçok favori takımın birbiriyle eşleşmesine neden olacak. Kaldı ki hala hiçbir takım pes etmiş yada normal sezon için havlu atmış durumda değil ama herşey Akhisar’a bağlı şuanda. Normal sezonu kim kazanırsa kazansın müthiş bir play-off bizi bekliyor olacak. Bugün sadece maç kazanmak için oynayanlar yada kazanıyor gibi görünsede sistemi için daha fazla mesai harcayıp fiziksel olarak da en güçlü olanlar kazananlar olacağı için günü değil ileriyi düşünmek sezonu kazanmak çok daha önemli bence. Öyle bir sezon ki averaj hesapları yapılacağını farzedersek belki de galibiyet farkları göründüğünden daaha fazladır. Devir hesap kitap devri ise herşeyi hesaplamak lazım. Unutmayalım ki filmin başı değil sonu insanlarda iz bırakıyor.

Ligin ilk yarısını biteceği hafta yine heyecanlı maçlara sahne olacak, Bornova’nın da amaçları tamamlanmak üzere ve 15 hafta sonunda puan tablosu belirginleşecek. Kopmaların olmadığı bir yarı yaşadık ama ikinci yarıdan itibaren herşey değişecek ve 20.haftadan itibaren biraz daha tablo netleşmeye başlayacaktır. Sürpriz sonuçlarını olacağını düşünmüyorum, kazanması gerekenlerin kazanacağı bir hafta olacaktır. Her haftanın keyfi farklı ve haftaya tekrar güzel şeyler yazmak dileğiyle sağlıklı haftalar.

 

ANKARA ANADOLU BASKET(6-8)–BUDO GEMLİK (5-8)65-62

Ligin alt sıralarını ilgilendiren karşılaşmayı yabancısız ve son periyodu iki önemli oyuncusunu kaybederek oynayan ev sahibi Anadolu Basket kazandı. İki takımında kazanmaktan başka çaresi olmadığı maç gergin ve basit hataların çok olduğu, basit atışların çok kaçtığı bir maç oldu. Yabancılarının oynamak istememesinden dolayı geçen hafta iyi oynayan Gemlik favori haline geldi ama özellikle Emre ve Carter’dan istediği verimi alamayınca ve maç sonunda yapılan basit savunma ve kötü şut tercihleri kaybetmelerine neden oldu. Maça çok gergin başlayan iki takımda sayı bulmakta çok zorlandı. Buldukları boş pozisyonları kolayca harcadılar ve ilk periyotta iki takımda dış atış sokamadı. İkinci periyoda iki genç oyuncusu Batın ve Ömer ile 6 sayı bulan konuk ekip farkı 9 sayıya çıkardı. Bu dakikadan sonra devreye Oğulcan girdi. Yaptığı penetrelerle turnikeler attı ve Anıl’ı dışardan bularak 9 sayıdan gelerek öne geçmeyi başardılar. Canber ve Starr’ın dışında pozisyon bulmakta özellikle uzunlardan yararlanamayan konuk ekip devreye geride girdi. Üçüncü periyotta da Oğulcan’ın penetreleri ile dışardan Berent ve Anıl’ı bulan ev sahibine karşın Canberk-Starr ve Batın ile sayılar bulan konuk ekip son periyoda 50-55 üstün girdi. Üçüncü periyodun sonunda Recep sakatlandı daha dördüncü periyodun başında da Oğulcan sakatlandı ve tekrar sahaya dönemediler. Anıl’ın iki üçlüğü ile sayı bulan ev sahibi farkı bir sayıya 56-57 ye getirdi. Bu dakikadan sonra takımlar yaklaşık 3-4 dakika sayı üretemedi. Berent ile tempoyu iyice düşüren, 24 saniyeyi sonuna kadar kullanan Anadolu Basket, Emre’den gelen 5 sayıyla 61-57 öne geçti. Bu bölümlerde Batın iyi oynadı ve Canberk’in penetresi sonucunda bulduğu üçlükle takımını 61-62 öne geçirmeyi başardı. Molaya giden ve moladan sonra hızlı bir sayı bulan ev sahibi oldu ve 63-62 öne geçtiler. Gemlik mola aldı ve mola dönüşü Emre ile iki atışı değerlendiremeyen konuk ekip Berent’efaul yaptı ve Berent’in 2/2 faul atışıyla beraber skor ortaya çıktı 65-62. Böylece çok önemli maçı düşük tempoda oynayan Anadolu basket kazandı ve rakibinin bir galibiyet önüne geçmeyi başardı.

 

FİNAL SPOR (5-9) – AKHİSAR BLD. (11-3) 73-75

İyi oynayan fakat kazanamayan Final spor bu seriye bir maç daha ekledi ve evinde lider Akhisar’ı yenmek için büyük bir fırsat vardı ama son anlardaki hatalardan dolayı maçı kazanamadılar. Maçı gidişatını iyi sezen ve takımının enerjisinin değişmesi gerektiğini öngörencaoch Levent Demirci oyundan atıldı ve takımının enerjisini değiştirmeyi başardı uyuyan takımını uyandırmayı başardı. ilk periyoda tempolu başlayan ve dış atışlardaki başarılı yüzdeyle ilk periyodu çift haneli farka ulaşan konuk ekip Akhisar oldu. 1.periyotta 5 tane üçlük buldular. İkinci periyodun başından bulunun üçlükle skor 14-27 ye geldi. Bu dakikadan sonra topa baslıyı arttıran ve hücumda da boyalı alana atak eden Final spor bunda başarılı olmayı başardı. Alparslan-Harris ikilisi ile hücumda etkili olan ve savunmada da Harris ile potayı sayıya kapatan ev sahibi farkı kapatmaya başladı. Troy’un kenarda olması ile hücum ritmini kaybeden, hareketliliği azalan konuk ekip Alihan’ın dışında skor katkısı alamadı. Ev sahibi ekip oyunda dengeyi kurdu ve devre 35-38 konuk ekip lehine bitti. Tempoyu Göktürk ile iyice düşüren ev sahibi Harris’i iyi kullandı. Hücumda Berkay-Troy ile üçlüklerle ayakta kalmaya çalıştı. Final dışardan bulduğu boş atışları Doğancan ve Ömer ile değerlendirseydi skorda rahatça öne geçebilirdi. Düşük enerjiyle oynamaya devam eden lider Akhisar  ev sahibinin öne geçmesine engel olamadı. Son periyodun başından itibaren dışardan da sayı bulmaya başlayan Final spor skorda öne geçti ve oyunu kontrol eden taraf olmayı başardı. topu içeri indirmeyen ve sadece dış atışlara kalan konuk ekip bunda başarılı olamadı ve sadece Troy’un eline kaldı. Takımın enerjisinin gittiğini hisseden ve bunu bir şekilde değiştirmek isteyen coach Levent Demirci iki teknikle oyundan atıldı. Bu dakikadan sonra silkelenen Akhisar maça daha fazla asıldı ve yakaladığı 8-0 lık seri ile maçı kazanmayı başardı. son bölümlerde fazlaca basit hata yapan ev sahibi takım elindeki maçı verdi. Konuk ekipte ise Doğukan son 4 faul atışını da sayıya çevirerek maçı kazandıran oyuncu oldu.

 

GCT DÜZCE (7-7) – SEMT77 YALOVA SPOR (7-7) 70-79

Yalova spor yükselen form grafiğini bu sezonun en iyi basketbolunu oynadığı Düzce karşısında da sürdürdü ve özellikle üç periyotta oyunu domine ederek maçı kazanmayı başardı. Düzce ekibi kaybederek rakibiyle aynı puanda kaldı. Maça Jones’un etkili oyunuyla başlayan konuk ekip Yalova oldu. Jones’un iyi bir oyun kurucu gibi oynayarak takım arkadaşlarına pozisyonlar yarattı ve Şahin-Akın ikilisini dışarıdan boş atışlar bulan konuk ekip yüksek yüzdeyle doğru atışlardan isabet sağlaması skoru 3-16 ya getirdi. Saha yerleşimi iyi olan, pas akışı ve pas sayısı falza olan hücumlarda boş atışlar bulmak hiç zor olmadı. Düzce ekibinin rotasyon savunmasında ki sıkıntıları iyi değerlendiren konuk ekip iyi oyununu devre boyunca sürdürdü. Savunmada jump-switchler ile Desmond’ın çembere gitmesini zorlaştıran Yalova üçüncü periyottan itibaren farkı iyice açmayı başardı. James’i pota altında kullanmaya çalışan ve ona inen toplarla dışarıdan boş atışlar bulmayı amaçlayan ev sahibi belli bölümlerde başarılı olsa da, James’e yapılan ikili sıkıştırmalarda top kayıpları yaşayınca iç-dış dengesini kurmayı başaramadı. James’in yaşadığı faul sorunları ile potayı korumayı başaramayan ve Morrisson’un iyi roll etmesi sonucu bulunan sayılara engel olamadı. Son bölümlerde yaşadığı konsantre kaybı ve Kemal’in Jones’a yaptığı baskıyla ritmini kaybeden konuk ekip farkın daha açılmasını sağlayamadı. Her oyuncusundan faydalanan, iç-dış dengesi iyi olan ve Jones’un yaptığı 16 asistle yükselişini sürdüren Yalova üst üstte 4.galibiyetini almayı başardı ve 7.galibiyetine ulaştı. İyi yoldalar yükselişleri daha da devam edecektir diye düşünüyorum.

 

MAMAK BLD. (8-6) – SİGORTAM NET (6-8) 103-95

Mamak Bld. kendi sistemini rakibine kabul ettirerek, kendi basketbollarını rakibine kabul ettirerek önemli bir galibiyet aldı. Kaybetse rakibiyle aynı puanda olacakları ve önemli bir avantajıda kaybedecekleri karşılaşmadı iç-dış dengesini iyi kurduğu maçta kazanmayı başardı. konuk ekip ise savunmada çok kötü oynadığı maçı kaybederek play-off yarışı için önemli bir yara aldılar. Yüksek sayılarda oynamak herzaman Mamak’a yarayacağı karşılaşma onların istediği gibi oynandı. İlk periyottan itibaren her periyotta 20 sayının altına inilmedi hatta ikinci ve üçüncü periyotlarda Mamak 29’ar sayı atmayı başardı. Watkins oynadığı ikili oyunlar yada 1×1 ler sonucunda hem attı hemde takım arkadaşlarını boş atışlar bulmalarını sağladı. Konuk ekip ise sadece Wilson ve Semih ile etkili olduğu içerden sayı bulmakta zorlandığı karşılaşmada Lee’yi durdurmakta zorlanınca rakibine her alanda sayı şansı vermekten kurtulamadı. Son bölümlerde 4 tane üçlük isabet sağlayan konuk ekip 1 sayı öne geçti ama Watkins-Mustafa-Lee üçlüsünü durdurmayı başaramayınca kaybetmekten kurtulamadı. Yüksek skorlu karşılaşmalarda herzaman sorun yaşayacak olan konuk ekip iyi savunma yapamadığı için kaybetti. Ev sahibi ise  etkili bir hücum takımı olduğunu birkez daha gösterdi ve sıralamadaki yerini korumayı başardı.

 

SAMSUN SPOR (9-5) – BŞB. HST. KONYA SPOR (7-6) 109-103

Çekişmenin baştan sona sürdüğü karşılaşmada uzatma anlarında son bölümü tartışmalıda olsa iyi oynayan Samsun ekibi ve Soares’in etkili oyunu kazananı belirledi. Konya çıkış aradığı karşılaşmada hücumda iyi oynasa da savunmada istediğini ortaya koyamayınca üst üstte 4.maçını kaybetmiş oldu. Samsun ise kazanarak zirve takibini yakından sürdürmeyi başardı. iki takımda savunma anlamında istediğini sahaya yansıtamayınca kazananı hücum performansları belirledi. İç-dış dengesi daha fazla olan taraf Samsun oldu, sadece dış atışlara kalan Konya ekibi içerden sayı bulmakta zorlandı ve attığı 100 sayının 80 sayısını dış oyunculardan geldi. Maça Umpig ile bulduğu 4 üçlük isabetiyle etkili başlayan konuk ekip oldu. Maç boyunca Murat Göktaş-Muratcan-Umpig ile dış atışlarla oyuna tutundular. Ev sahibinde ise Soares-Uğurcan’dan buldukları 40 sayılık katkı önemli bir avantaj sağladı. Uzatmaya gitmeden son topu Göktaş ile boş üçlüğü kaçıran Konya ekibi uzatma bölümünde de  kısa oyunculardan gelen sayılarla oyunda kaldı. Son anlarda Soares ile etkili olan ev sahibi maçı 109-103 kazanmayı başardı. konya ekibi kazanmak için çok savaştı ama kazanmaya yetmedi. Samsun ekibi kötü savunma yaptığı ve istediği basketbolu sahaya yansıtamasa da kazanmayı başardı. Konya ekibi pota altından, boyalı alandan katkı alamadığı maçta sonuna kadar oyunda kalması önemliydi. Son 4 maçını kaybeden ekip zirve yarışından uzaklaşmaya devam etti.

 

KOCAELİ BŞB. KAĞIT SPOR (8-6) – BORNOVA BLD. (8-4) 74-76

Play-off yarışı için önemli karşılaşmada son bölümleri enterasn işlere sahne oldu maç bitti derken Bornova potasına yakın yaptığı top kayıplarıyla ev sahibinin kazanma şansını yakalamasına neden oldu ama taktik faullerde hata yapmayınca zorda olsa kazanmayı başardı. Maç boyunca Sherill’ı Ege ve Mert ile iyi savunan Bornova rakibinin öenmli silahını durdurmuş oldu. Maç boyunca takımların uzunları Spencer ve Young ikilisinin birbirlerine üstünlük kurma çabası ve yaptıkları smaçlar oyuna renk kattı. Maç boyunca fark yaratan oyuncu Çağdaş oldu. Bulduğu üçlükler, potaya ataklarıyla bulduğu sayılar ve özellikle asistleriyle oyunu çözen ve takımına kazandıran en önemli faktör oldu. Ev sahibi Sherill’ın iyi savunulması ile oyunu Can-Sertay ikilisi ile yönlendirdi. Son dakikaları başa baş giden ve iki takımın sayı bulmakta zorlandığı anlarda Young ile oynanan ikili oyunlar sonucunda Bornova avantaj yakaladı. Maçın son anlarında Sertay ve Can ile gelen üçlüklere engel olamayan Bornova yaptığı top kaybı ilede maç topunu ev sahibine verdi.  Bu şansı değerlendiremeyen ev sahibi faul yaptı ve maçın adamı Çağdaş 2/2 faul atarak önemli bir deplasmandan takımının kazanmasını sağlayan oyuncu oldu. Özellikle deplasmanlarda iyi oynayan Bornova deplasman galibiyetlerine bir yenisini ekledi ve 12.maçında 8. Galibiyetini almayı başardı. ev sahibi ise 14 maç sonunda 8 galibiyette kaldı.

 

BALIKESİR BŞB. (9-5) – MANİSA BŞB. (7-7) 97-95

Zirve yarışını yakından ilgilendiren karşılaşmada, iyi başlayan Manisa olurken iyi mücadele eden ve maçı bırakmayan Balıkesir kazanan oldu. Manisa ekibi Recep’in iyi basketbolu ile oyunu kontrol eden taraf oldu. Recep’e Godfrey’in de eklenmesi ile oyunu kontol eden taraf konuk ekip oldu. Savunmada kısaları durdurmakta zorlanan ve hücumda organize olmakta sorun yaşayan bir Balıkesir vardı. Üçüncü periyoda da iyi başlayan Manisa oldu. Skor 37-53 iken ev sahibi zone savunmaya geçti ve bu dakikadan sonra herşey değişti. Recep’i kenarda tutan ve Hall ile oynayan Manisa hücum etmekte zorlandı. Savunmasını toparlayan ve savunma kaynaklı sayılar bulan, içeride Zane ile etkili olan ev sahibi farkı azaltmaya başladı. Zone savunmaya çözüm üretemeyen Manisa savunmada da eşleşme sorunları yaşayınca Balıkesir verdiği 19-4 lük seri iler periyodun 56-57 bitmesine engel olamadı. Kazanma inancı artan ve takım olarak iyi reaksiyon veren ev sahibi Ogün ile öne geçmeyi başardı. Marcus ısrarı takıma zarar veren Manisa son anlarda Umut’tan gelen üçlüklerle maçı uzatmaya götürmeyi başardı. Balıkesir ekibi iki yıldır fark üç sayıyken faul yapmama alışkanlığını sürdürdü. Uzatma bölümünde Mck-Zane ikilisi ile etkili olan ev sahibine Recep-Umut ikilisi ile cevap verdi ve maç ikinci uzatmaya gitti. İkinci uzatma da karşılıklı üçlükler geçildi. Koray ve Ogün’den gelen üçlüklere Godfrey ile cevap veren Manisa skordan kopmadı. Son tolardaZane’in pota altı üstünlüğü ve yaptığı smaç ile kazananı belirleyen oyuncu oldu. Ev sahibi ekip müthiş bir dönüş yaptığı karşılaşmada çok değerli bir galibiyet daha aldı ve zirve takibini yakından sürdürmeye devam etti. Konuk ekip ise iyi oynarken Marcus ısrarı ve zone hücumda yaşadığı sorunlar nedeniyle elindeki maçı verdi.

 

GCT İSTANBUL BASKET (0-14) – ME DENİZLİ BASKET (7-7) 59-84

İstanbul basket sezonun en iyi 20 dakikasını oynadı. Topu paylaşan her oyuncusunu işin içine sokan bir oyun anlayışı vardı ve ilk yarı bunda başarılı oldular. ikinci yarıdan itibaren kalite ve tecrübe farkı ortaya çıktı. Denizli ekibi maçın başından itibaren hücumda ve savunmada sistemini oturtmaya çalışarak oynadı. Düzen içinde atılan basketler ön plandaydı. Takım savunmasındaki prensipler göze çarpmaya başladı. Takım içi roller oturmaya başlıyor ve topa yön veren oyuncular belli olup atılacak toplar seçilmeye başlanmış. Collins maç başına sadec 15 üçlük denerken şimdi toplamda 15 top atmıyor bu düzenin sistemin oturmaya başladığını gösteriyor. Özellikle Hakan’ın katılımıyla da Colbey’i beslemeye başladılar. İç-dış dengesini oturtan, topu paylaşan, şut seçimleri daha belirgin olan takım ikinci yarıda farka gitti. İyi savunmaya karşı çözüm üretemeyen ev sahibi ikinci yarıda sayı bulmakta zorlandı ve rakibinin iyi hücumlarını durduramayınca farklı mağlup olmaktan kurtulamadı. Denizli iyi yolda gidiyor ve seri galibiyetler yakalarsa daha da yukarı çıkacaktır olmadı play-off ta en iddilalı takımlardan biri olacağı kesin. Ev sahibi ise 14.hafta da kazanamadı.

 

MVP :KALIF YOUNG (BORNOVA)

TAKIM : ANADOLU BASKET

COACH : HAKAN KÖKTAŞ

GENÇ : CAN URŞAN (AKHİSAR)

6.ADAM: ÇAĞDAŞ ERDOĞAN (BORNOVA)

 

TÜRK KARMASI     

OĞULCAN SEVİM (ANADOLU BASKET)

TUĞBERK GEDİKLİ (BALIKESİR)

ŞAHİN EKMEN (YALOVA)

ALİ IŞIK (YALOVA)

UĞURCAN AKSOY (SAMSUN)

 

YABANCI KARMASI          

DIANTE WATKINS (MAMAK)

KHALIL DUKES (SAMSUN)

MYLES MACK (BALIKESİR)

LUIZ SOARES (SAMSUN)

KALIF YOUNG (BORNOVA)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Ocak 2020
PSÇPCCP
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Gazetemiz İHA abonesidir. Kaynağı haber ajansı olan haberlerimiz dışındaki haber gazetemiz özel haberleridir ve yayın hakları bize aittir. İzin almadan kullanmayınız. Köşe yazarlarının yazıları yazarlara aittir.