POLİTİKA

ŞEHİR EFSANELERİ,  BİLİNMEYENLER, YANLIŞ BİLİNENLER!

817 defa
22 Mayıs 2020 - 22:51
ŞEHİR EFSANELERİ,  BİLİNMEYENLER, YANLIŞ BİLİNENLER!

Şehirle ilgili özellikle belli bir dönemden sonra bu açığı kapatacak ve bilgi eksikliğini giderecek çalışmalar yapılmamış ne yazık ki. Özellikle şehrimizin cumhuriyet döneminden sonra şehir tarihiyle ilgili yapılan çalışma sayısı neredeyse yok denecek kadar az.

 

AHMET SERT

 

Bilindiği gibi çağımız bilgi çağı; herkesin dilinde bir “veri, büyük veri, data”söylemidir gidiyor. Bilgi üzerine çok sayıda söz var, hepsini yazıp burada laf kalabalığı yapma niyetinde değilim. Yazımızın konusuna uyan iki cümle ekseninde mesele açığa kavuşacak, ümidim bu.

Her şey bilmekle, bilgiyle başlar; bunun için de işin en temelinde okumak var. İlk emri “Oku” olan bir dine mensup olmamızdan da konunun önemi anlaşılıyor zaten.

Ünlü Felsefeci Francis Bacon, “Bilgi güçtür” diyor kısaca. Bir de rahmetli usta gazeteci Uğur Mumcu’nun günlük hayatımıza soktuğu meşhur “Bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi” olmak sözü var.

Dolayısıyla bilgiyle, bilmekle doğru hüküm vermek, doğru değerlendirmeler yapmak, doğru kararlar almak arasında çok sıkı bir bağ var. Günümüz dünyasında da iş yapabilmenin en temel şartı doğru bilgiye erişerek, iş yapılacak potansiyel kitlenin mümkün olduğunca kişisel verilerine erişmek, o kitle hakkında en doğru ve en geçerli bilgiye sahip olmak var. Youtube’da aynı konuyla ilgili iki video seyretseniz size otomatik olarak o konuda video önermeleri boşuna değil yani…

Bu özel ya da kamuya ait olsun, her kurum için geçerli. Onun için belediyeler bir yol, ya da kavşak projesi yaparken yol ve yolu kullananlarla ilgili sayıları, istatistiki bilgileri öğrendikten sonra projeyi şekillendiriyorlar.

Bu kadar uzun bir girişten sonra sözü şehrimize ve şehirliye getireceğim haliyle. Ne yazık ki bu konunun şehrimizde çok değer ve önem atfedilen konular arasında olmadığı acı bir gerçek.

Üzerine bir de aymazlık, ilgisizlik eklenince şehrimizin özellikle belli bir dönemden sonrasında niye bu halde olduğuna çok şaşırası gelmiyor insanın.

Şimdi gelelim konunun biraz daha özel ve şehrimizi ilgilendiren boyutuna…

Şehirle ilgili özellikle belli bir dönemden sonra bu açığı kapatacak ve bilgi eksikliğini giderecek çalışmalar yapılmamış ne yazık ki. Özellikle şehrimizin cumhuriyet döneminden sonra şehir tarihiyle ilgili yapılan çalışma sayısı neredeyse yok denecek kadar az.

Bir de güncel projelerle, meselelere ilişkin çalışmalarla ilgili bilgi eksiklikleri had safhada. Onun için de bu projelerle ilgili yapılan eleştiriler ne yazık ki eksik ve yanlış oluyor kanımca.

 

ÇAMLIK, ESKİDEN ÇAMLIK DEĞİLDİ! KIRAÇ BİR TEPE VE GAYRİMÜSLİM MEZARLIĞIYDI…

Bunların en başında Çamlık Projesiyle ilgili yaklaşımlar geliyor. Çamlık Tepesinin geçen yüzyıldaki durumu gündeme getirilmediği, çok da bilinmediği için bu projenin “ağaç boyutuyla” ilgili eleştirel kısmının çok da ayağı yerine bastığını söyleyemiyorum kendi açımdan.

Bu tepe bir tarafı Hıdırlık Bayırı ya da Hıdırlık Tepesi, batı tarafı da Medine Bayırı olarak geçen, gayrimüslimlerin mezarının bulunduğu ve kıraç, kel bir tepelik bir konumundaydı.

1930’ların ortasından başlayan, sonraki dönemde de belediye eliyle devam eden çalışmalarla bugün Çamlık Tepesi olarak bilinen tepe ortaya çıktı. Dolayısıyla bu tepe önceden yoğun çamların olduğu bir çamlık ya da koruluk değildi.

Aynı şekilde bugün Atatürk Parkımızın bulunduğu bölgede İlyaslar Mezarlığı denilen bir mezarlık vardı. Yine M. Hasbi Koray Lisesi ve yanındaki Karesi Avm civarında da “Garipler Mezarlığı” denilen bir mezarlık vardı. İlyaslar Mezarlığı parka dönüştürülünce o dönemde şehrin dışında boş arazi olan Asri Mezarlık yapıldı. Burası da yeterli gelmeyince 1955’ten itibaren Başçeşme Mezarlığına resmi olarak defin yapılmaya başlandı.

 

BALIKESİR LİSESİ’NİN OLDUĞU YER NAMAZGAHTI!

Balıkesir Lisesine ait yeni binanın olduğu yerde Karesi Beyliği zamanından kalan bir namazgâh ve maksem vardı. Ne yazık ki top oynamayı engelliyor diye okumuş cahil bir müdür tarafından bu eserler yok edildi. Maalesef bugün Balıkesirli böyle yapılar olmadığı için bunların varlığından bile bihaber…

 

ATATÜRK MADALYONUNU KORUYAMADIK!

Atatürk Parkı 2007 yılında yenilenirken 29 Mayıs 1937’de açılışı yapılan ve sembol eserlerimizden olan Atatürk Madalyonu keşke korunsaydı ya da en azından taşınabilseydi. Hasankeyf’ten bu madalyondan kat be kat büyük cami, hamam gibi tarihi eserler hem de kilometrelerce taşınarak yeni yerlerinde sergilenme imkânı buldu.

Bir gün 14 yıl Balıkesir’de kalan Eskişehirli bir arkadaşımla Karesi Türbesi önünden geçerken, ”Burasını ilk defa görüyorum, burası ne” diye sorunca beynimden vurulmuşa döndüm; hadi yabancı deyip geçelim. Birkaç ay önce geçirdiği onarımdan sonraki halini görmek üzere türbeye gittiğimde görevli; ”Hocam arkadaşlarımı bekliyorum.2 Sakarya mahallesinde oturuyorum, arkadaşlarım da orada oturuyor, burada çalıştığımı söyledim, bilemediler, çıkaramadılar, geldiklerinde tarif edeceğim, bulmaya çalışacaklar.” deyince ikinci kez sarsıldım.

 

“BALIKESİR’DE SANAYİ YOK” DİYORUZ AMA…

Şehrimizde yaygın şekilde, “Balıkesir’de sanayi yok.” Söylemi dillendirilmekte. Ancak bunu söyleyenlerin bir kısmıyla yaptığım görüşmelerde ne merkezde iki tane organize sanayi bölgesi olduğunu, ne de yeni yapılan Şişecam, Kalekim, filli Boya gibi yatırımlardan bile haberdar olmadıklarını görüyorum.

Bu örnekleri çoğaltmak mümkün ama konunun anlaşıldığını düşünerek çok uzatmayacağım.

Klasik ezberlere, şehir efsanelerine dayalı bilgilere bir de bilinmeyenler ve yanlış bilinen doğrular eklenince bu yapının içinden çıkan belediyelerin de bu zamana kadar karar almakta ve aldıkları kararların arkasında durmakta zorlandığı görülüyor.

 

İşin özü; Şehrimizi ne içinde yaşayanlar olarak yeteri kadar biliyoruz ne de başkalarına yeterince tanıtabiliyoruz.

Bu konuda üniversitemize, belediyelerimize, sivil toplum kuruluşlarımıza çok iş düşüyor.

Bu zamana kadar yapılmayan bu tür çalışmaların bundan sonra yapılması dileğiyle…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Tüm hakları saklıdır. Haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları politikam.com’a aittir. politikam.com İHA / İHLAS HABER AJANSI üyesidir.

suadiye evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat