POLİTİKA

ŞAKASI YOK!

ŞAKASI YOK!
FAHRİ GÜLER
FAHRİ GÜLER( politika_15@hotmail.com )
223
24 Şubat 2021 - 0:17

19.hafta eksiksiz bir şekilde 8 maç oynanarak geçti. Oynanan karşılaşmaların 5 tanesini ev sahipleri, üç tanesinide konuk takımlar kazandı. NG İstanbul Basket Kocaeli’ni yenerek sezonun 2.galibiyetini almayı başardı. Denizli ve Konya son 4 maçlarını kazanırken son haftaların en fazla galibiyet serisine ulaşan takımlar olurken, bu takımları Balıkesir, Düzce son üç maçını kazanan takımlar olmayı başardılar. Gemlik son 7 maçını kaybederken Anadolu Basket’de onları 5 mağlubiyet serisi ile takip ediyor. Çekişmeli ve sert bir haftayı daha geride bıraktık. Zirvede üç takım aynı puanda, onları 4 takım 1 puan farkla takip ederken 5 takımda 2 puan farkla sırlanmış durumdalar. 12 takım eşsiz bir heyecana ortak oluyor. Final spor ne aşağı ne yukarı gidecek, kalan üç takımdan ikisi ise lige veda edecek gibi duruyor.

Bu hafta oynanan maçlara baktığımızda, inanılmaz mücadelelere sahne oldu. özellikle Yalova-Denizli maçının sertliği, Sigortam Net-Akhisar, Düzce-Bornova, maçlarının heyecanı tam bir play-off tadında ve final maçı havasında geçti. TBL ne demek diye soranlara Yalova-Denizli maçı izletilerek ne demek olduğunun karşılığını rahatlıkla verebilirsiniz. Evet diğer maçlarda da sertlik, heyecan, mücadele vardı ama o maçın seviyesi bu sezonun en üst noktası oldu. kemik sesleri ekrandan duyulur gibiydi. Basketbol içeriği, hazırlık, stafların oyuna etkisi herşey vardı bu maçta tek eksik seyirciydi, o da olsaydı sonunu düşünemiyorum!

İstanbul Basket gelişimini sürdürmeye devam ederken bunu galibiyetle süslemeyi başardı. Özellikle Enes’in Sherrill üzerinde yaptığı savunmayı bu sezon kimse yapamamıştı sanırım. Hem savunmaları hemde hücumları gelişmekte olup bireysel oyuncu performanslarıda yukarıya çıkmaya başladı. Matematiksel olarak ligde n düşmedikleri sürece bu oyunla herşeyi yapmaya adaylar. Aynı şekilde Gemlik’te kaybetselerde maçların sonuna kadar içindeler. Emre ve Batın’ın oyuna etkisi yadsınamaz şekilde yüksek. Maçın en kritik topunu eli titremeden üçlük isabet sağlayan 2003’lü Batın oynadıkça dahada verimliliği artacaktır. Anadolu basket yabancılarını değiştirmesi sonucunda yeni bir kimyaya girdi ama başarılı olamadılar ve son 5 maçını kaybettiler ve hepsini neredeyse çift haneli farklarla kaybettiler, ilk yarıdaki hallerinden eser yok şuanda. Bu şekilde devam ederlerse kötü sonuca razı olabilirler. Bu üç takımın kazanacağı maçlar yukarıdaki takımların yerlerini belirleyecek en önemli etken olacaktır.

Akhisar ve Bornova son 4 maçın üçünü kaybettiler ve bir düşüş içine girdiler. Eğer o maçları kaybetmeseler şuanda ligin gidişatı farklı yönde olabilirdi. İki takımda kazanmak için ellerinden geleni yapıyorlar ama o kazanma alışkanlıklarını yitirmek üzereler ve sezonun geri kalanı için onları daha da zor duruma düşürebilir. Basketbollarıyla lige renk katan iki takım potansiyelleri ile tekrar ayağa kalkacak enerji ve sinerjiye sahip olduklarını düşünüyorum. Bu takımların dışında şuanda sessiz sedasız ilerleyen ve hesaba katılmayan bir takım var o da Düzce. Son 6 maçın 5 tanesini kazandılar ve son üç maçta zirvedeki takımları yenmeyi başardılar. Nereye kadar ilerleyecekleri belli olmaz ama şuanda lige renk katan en önemli takım konumdalar.

  1. hafta yine çok çekişmeli maçlara sahne olacak. Bir galibiyet bir mağlubiyet hiçbir sezon bu kadar değerli olmamıştı. Takımlar bunun farkında ve maçalara inanılmaz asılıyorlar. Kolay maç yok artık, bu haftadan sonra ligin 2/3 ü geride kalacak ve kopmalar hala olmadı ve bu heyecan son haftalara kadar sürecek gibi duruyor. Hakedenlerin kazandığı bir hafta olsun, sağlıklı haftalar dilerim.

 

FİNAL SPOR (7-12) – BALIKESİR BŞB. (12-7) 67-76

Balıkesir’in kazanmakla beraber gelişimi devam ediyor. Son üç maçını kazanırken basketbol gelişimi ve fiziksel yükselişinde her hafta yukarıya doğru çıkıyor. Özellikle fiziksel gelişimi oyuncuların bireysel performanslarına olan yansımaları görmek kaçınılmaz. İzzet son iki haftadır bam başka bir oyun sergiliyor. Sadece 1-2 oyuncuya bağlı değiller, her oyuncu katkı verecek düzeyde. Hamit bu hafta aldığı süreyi çok iyi değerlendirdi ve Mack’in iyi savunulduğu durumlarda organizasyon kurma konusunda takımına önemli katkılar verdi. Takım savunmasının sertliği, hücum temposu, yarı sahayı geçiş hızları daha da artmış durumda. Ve en önemlisi takım birlikteliği gözle görülür hedefe kitlenme anlamında büyük adım atmış durumdalar. Hal böyle olunca sonuçlarda kaçınılmaz oluyor. Final spor kaybettiği çoğu maçı (Manisa hariç) iyi mücadele ederek kaybetti. İyi basketbol oynamaya çalışan bir takım var. Şu anda ligde belkide en rahat takım. Ne düşme sorunu yaşayacaklar ne de play-off şansları olacak. Bu maç özelinde de yabancılarının faul problemi olmasa, Harris’in etkisiz oluşu olmasa bu kadar kolay kaybetmeyeceklerdi. İyi hazırlanmışlardı ama karşılarında şampiyonluk için konsantre olan bir takım vardı ve hal böyle olunca sonuç kaçınılmaz oldu. Balıkesir 12.galibiyetini alırken Final 7 galibiyette kaldı.

MAMAK BLD. (10-9) – MANİSA BŞB. (10-8) 92-84

Ligin belkide sezon başından beri en istikrarsız iki takımı olan Mamak ve Manisa karşı karşıya geldi. Sezon başından bu yana 1-2 kazanıp 1-2 kaybeden iki takım istedikleri seri galibiyetleri bir türlü yakalayamadılar. Puan durumuna baktığımız zaman liderin 2 galibiyet gerisindeler ama daha fazlasını yapabilecek iki takım var ortada. İki takımın oyun karakterleri farklı ve kazanan hücum takımı oldu. Mamak’ın son haftalarda en büyük çıkışı yapan oyuncusu Umar oldu ve onun takımına katkısı çok değerli durumda. Lee’nin olmadığı süreçte dış oyuncularının ekstra katkısı onların kazanmasının en büyük etkeni. Çoğu maçta çok üçlük isabet sağlamış gibi görünselerde bu onların oyun karakteri. Takımlarında keskin şutörler var ve doğru şutlar seçildiğinde isabet oranları yüksek olması kaçınılmaz. Manisa cephesi ise 90 ve üzeri yedikleri maçlarda işleri çok zor ve bunu birkez daha göstermiş oldular. onlar savunma takımı ve kazanmak için rakiplerini 80 sayının altında tutmak zorundalar. Son anlara başa baş girilse de keskin şutörler ortaya tekrar çıktı ve kazananı belirlediler. Manisa’nın bir maç eksiği var ve iki takımda şuanda 10 galibiyetteler. Yakalayacakları istikrar onların sezon sonu hedeflerine ulaşıp ulaşamayacaklarını gösterecek.

SEMT77 YALOVA SPOR (10-9) – ME DENİZLİ BASKET (11-8) 85-92

Tam play-off tadında, tam final maçı havasında geçen bir maç oldu. Sertlik derecesi çok yüksek, gerginliğin stresin hat safhada olduğu bir maç oynandı. Her iki takımda birbirine sezon hedefleri doğrultusunda mesaj vermek istedi. Oyuncular kadar , stafflar ve tribünde yöneticiler tam konsantreydi. Çok erken molalar alındı, üst üstte hatalara izin verilmemek için müdahalelerde geç kalınmadı. Maçın ilk yarısı Yalova, ikinci yarsında ise bam başka bir Denizli vardı. İlk yarıda neredeyse Collins’ten başka oyuncusu şut sokamayan konuk ekip ikinci yarıda kim attıysa isabet sağladı. Özellikle Collins alev alınca durdurmak çok zor oluyor. Yalova Collins’i durdurmak için herşeyi denedi ama olmadı. Denizli’de aynı şekilde Serkan ile Jones’u durdurmaya çalıştı ve onu skor olarak savunmayı başardı. maçiçindee gerçekten kemik sesleri duyulan sezon başından bu yana oynanan en sert maç olabilir.  Skor yüksek olabilir ama bunun en büyük neden dış atışlar ve faul çizgisinden gelen sayılar. Yoksa pota altına girmek ne mümkün, kolay sayı atmak ne mümkün. Potaya yaklaşan eller kırılır cinsinden sert fauller yapıldığı için her iki takımın boyal alan sayıları çok düşük oldu. Koçlar kazanmak için her yolu denediler, ellerinden geleni yaptılar. Bu maç takımların şampiyonluk yolunda rakiplerine verdikleri sert bir mesaj oldu. Yalova kaybetti belki ama bu şekilde oynarlarsa herşeyi yapabilirler. Denizli ise kazanarak liderlerle 1 galibiyet fark kalmasını sağladı. Son 4 maçını kazanarak yükselişlerini sürdürüp normal sezon şampiyonluğu için bu kritik virajı aştı ve 11 galibiyete ulaşırken Yalova 10 galibiyette kaldı.

NG İSTANBUL BASKET (2-17) – KOCAELİ BŞB. KAĞIT SPOR (11-8) 89-85

İstanbul basket çok değerli bir galibiyeti çok iyi oynayarak ve mücadele ederek kazandı. 10 sayı geriye düştüklerinde bile geriye geleceklerinin sinyalini veriyorlardı. İyi savunma yapıyor ve hücumda saha yerleşimleri gayet iyi, topu paylaşarak oynuyorlardı. Her hafta üstünek oyarak oynamaya devam ediyorlar ve bunu galibiyetle süslemeyide başardılar. Maç genelinde Enes’in Sherrill’ın üstündeki baskı ve ona karşı yaptığı iyi savunma maçın en kritik noktası ve kazananı belirleyen en önemli unsurdu.Sherill üçüncü periyot sonunda attığı 10 sayı olmasa belkide maçı tek haneli bitirebilirdi. Takım olarak hücumda iç-dış dengesi iyi kurulmuş oyunlar oynadılar ve her oyuncudan verim almayı başardılar.Maç sonunda da skor tek olduğunda stres yapmadılar ve taktik faullerden isabet sağlayınca ligdeki ikinci galibiyetlerini almayı başardılar. Kocaeli cephesi ise 10 sayı öne geçtiğinde yaşadıkları konsantre kaybı onlara pahalıya mal oldu. Daha önceki maçlarda da farkı çift haneye çıkardıklarında yaşadıkları konsantre sorunu yine ortaya çıktı ama bu sefer kazanamadılar. Sherill’ın ve Can’ın iyi savunulmaları nedeniyle akıcı hücum yapamadıkları için kontrolü rakiplerine kaptırdılar. Son anlarda kazanmak için yaklaşsalarda İstanbul hata yapmayınca zirve yarışında beklemedikleri bir yara almaktan kurtulamadılar.

SAMSUN SPOR (12-7) – ANADOLU BASKET (6-13) 86-68

Samsun ilk 25 dakikasında istediği oyunu sahaya yansıtamadığı karşılaşmada skor 45-44’ken yakaladığı 15-0 seri ile bir anda farkı çift hanelere çıkararak maçı rahat kazanmayı başardı. Anadolu basket 25 dakika boyunca oyunda dengeyi sağladığı karşılaşmada rakibinin yakaladığı ivmeyi durduramayınca farklı şekilde mağlup olmaktan kurtulamadı. Ev sahibi özellikle kısa savunmasında yaşadığı sorunlar nedeniyle yediği basketlere engel olamadı. Konuk ekip Beret ve Kutay’ın penetreleri ve Anıl’ın dışardan etkili olması ile oyun içinde kalmayı başardı. maçın dengesini değiştiren etken bana göre 25.dakikada oyuna giren genç Engin oldu. Onun yaptığı savunma ve takımına verdiği enerjiyle beraber takımın ivmesi değişti. Engin’e Fatih’te eklenince agresiflik ve tempo bir anda arttı. Bulduğu kolay sayılarla beraber farkı açan ev sahibi oyunu koparmayı başardı. son periyotta da üçlük isabetlerle beraber fark 30 sayılara kadar yaklaştı ve son bölümler rolantide oynandı. Samsun bu galibiyetle zirvedeki yerini korumayı başardı. konuk ekip ise kazanamamakla beraber farklı mağlubiyetlerine bir yenisini ekledi ve düşme hattında kalmaya devam etti.

GCT DÜZCE BLD. (10-7) – BORNOVA BLD. (11-8) 76-74

Düzce ligin sesiz ve derinden gelen en önemli takımı. İki maçları eksik ama 10 galibiyetteler. Son üç maçını kazandılar ve bu takımların hepsi zirvede olan takımlardı. Bütün maçlarda sert savunma ve iç-dış dengesi etkin olarak kullanılan karşılaşmalar oldu. İçeride James gibi bir canavar var ve boyalı alan içinde ligin en dominant oyuncusu. Azizcan ile beraber ikisi çok uyumlu oldular. Kazanılan maçlarda Azizcan’ın etkili performansı bariz bir şekilde gözle görülüyor. Takımın savunmada ve hücumda ne yaptığı belli, roller iyi oturmuş durumda. Hele bir de iki hafta maç yapmayıp böyle önemli bir rakibe karşı oynayarak başlamaları ve kazanmaları çok daha değerli diye düşünüyorum. Bornova üçüncü periyodun son anlarından itibaren istediği oyunu sahaya yansıtabildi. Young’ın etkisiz oluşu ve boyalı alanı savunamadıkları karşılaşmada ve oradan sayı çıkartamadıkları için kaybetmekten kurtulamadı. Bornova tempoyu ne zaman arttırsa, ne zaman savunma kaynaklı sayıyı kovalasa bunda başarılı oldu ve zaten oyuna bu şekilde ortak olmayı başardılar. Yarı saha basketbolunda ise üstünlük ev sahibinde oldu. Son anlar kafa kafaya giderken James-Aziz ikilisinden gelen sayılarla kazanan ev sahibi oldu. Bornova son 4 maçında 3 mağlubiyet almış olurken Düzce son 6 maçında 5.galibiyetine ulaşmış oldu.

BUDO GEMLİK (5-14) – BŞB. HST. KONYA SPOR (11-7 ) 78-82

Gemlik ekibi son haftalarda bu ligin şansız takımlarından biri oldu. Kaybettiği maçların çoğunda bir topla kaybettiler. Kazanacak noktaya geliyorlar ama sonun getirmeyi başaramıyorlar. Hal böyle olunca kaybetmek bir alışkanlık oluyor ve son toplarda ki stres artıyor, istedikleri isabetleri sağlayamayarak kaybetmeye devam ediyorlar. Maçı kazanacak duruma getiriyorlar ama son noktayı koyamıyorlar.  Aslında bir galibiyet alsalar herşey değişecek ama bunu ne zaman alacaklar göreceğiz. Konya karşılaşmasıda aynı bu şekilde oldu. Maç çok gel-gitlere sahne oldu. Her iki takımda kazanabilirdi ve kazanan tecrübe oldu diyebilirim. Konya’da maçı vermek için elinden geleni yaptı aslında. Son bölümlerde çokça basit hata yaptılar ama ev sahibi bunları değerlendiremedi.  Son anlarda tecrübeli oyuncu Hazer maçın kazananı belirledi. Attığı ve Duşan’a hazırladığı pozisyonlarla takımına önemli bir maç kazandırdı. Konya istediği basketbolu sahaya yansıtamadı ama kazanmaları önemliydi ve 11.galibiyetlerini almayı başardılar. Gemlik son 7 maçını kaybederek 5 galibiyette kaldı.

SİGORTAM NET. (10-9) – AKHİSAR BLD. (12-7) 87-83

Sigortam Net-Akhisar maçı da tam bir play-off ve final maçı havasında geçti. İki takımda kazanmak için için elinden geleni yaptı. Sert savunmalar, iyi hücum organizasyonları keyifli basketbol herşey vardı. Maçın kazananını uzatma sonunda belirlendi. Uzatmada Troy ve Doğukan’dan yoksun oynamaları Akhisar için büyük handikap oldu.ev sahip ekip uzatmada baş baş geçen mücadelede Kerem’in üçlüğü ile farkı iki topa çıkarınca maçın galibi belli oldu diyebilirim. Maç ev sahibini yüksek tempolu oyunuyla başladı, ikiniciperiyottan itibarende bu tempoyu Doğukan ve Jefforson ile Akhisar sürdürdü. 32-21 ev sahibinin üstünlüğü varken Doğukan arka arkaya bulduğu sayılarla konuk ekip devreyi 7 sayıyla önde kapattı. Son periyotta farkı çift haneye çıkarak konuk ekip olmasına rağmen Blake’in çabasıyla fark kapandı ve maç uzatmaya gitti. Uzatmaya giden maçı ev sahibi rakibine bırakmadı ve play-off yolunda önemli bir galibiyet almayı başardı. Akhisar ise kazanmak için herşeyi yaptığı karşılaşmada mağlup oldu ve son 4 maçında 3.mağlubiyetini aldı. Sigortam Net ise 10. Galibiyetini alarak play-bandı için avantaj yakalamak adına önemli bir galibiyet elde etti.

 

MVP :CHUNCEY COLLINS (DENİZLİ)

TAKIM : NG İSTANBUL BASKET

COACH : OZAN HAVUZLU

GENÇ : ENES BAYRAKTAR (İSTANBUL)

6.ADAM: ÜMİT SONKOL (DENİZLİ)

 

TÜRK KARMASI     

BERKAY SİNİRLİOĞLU (SAMSUN)

FATİH CANTİTİZ (SAMSUN)

MUTLU AKPINAR (DÜZCE)

HAKAN YAPAR (DENİZLİ)

DUŞAN CANTEKİN (KONYA)

 

YABANCI KARMASI          

CHUNCEY COLLINS (DENİZLİ)

DIANTE WATKINS (MAMAK)

BYRAN BLAKE (SİGORTAM)

ZANE KNOWLES (BALIKESİR)

JOEL JAMES (DÜZCE)

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Nisan 2021
PSÇPCCP
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Gazetemiz İHA abonesidir. Kaynağı haber ajansı olan haberlerimiz dışındaki haber gazetemiz özel haberleridir ve yayın hakları bize aittir. İzin almadan kullanmayınız. Köşe yazarlarının yazıları yazarlara aittir.