POLİTİKA

SAĞLIK SORUNLARI İÇİN ARAŞTIRMA ÖNERGESİ

263 defa
11 Temmuz 2019 - 0:39
SAĞLIK SORUNLARI İÇİN ARAŞTIRMA ÖNERGESİ

CHP Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Ensar Aytekin, Balıkesir’de yaşanan sağlık alanında yaşanan sorunların araştırılması için komisyon kurulmasını istedi. TBMM Başkanlığı’na verdiği araştırma önergesi ile “Balıkesir’de sağlık alanında yaşanan sorunları bir kez daha dile getiren Aytekin, büyük vaatler ile kurulan şehir hastanesi yaşanan sorunları çözmekten uzaktır. Balıkesir sağlık alanında kaderine terk edilmiştir” dedi.

Ensar Aytekin’in konuya ilişkin açıklaması şöyle:

“Sağlığa erişim hakkı en temel haklardandır. Ancak 2019 Türkiye’sinde ne yazık ki bunu tartışır hale geldik. Bu durum Balıkesir için ise daha vahim durumda. Balıkesir Türkiye’nin 17. Büyük ili olmasına rağmen hastane, hastane personeli ve sağlık çalışanı sayısında büyük bir eksiklik yaşıyor. Körfez bölgesi olarak adlandırılan Edremit, Ayvalık, Altınoluk gibi yerli ve yabancı turistin tatil noktası olan bir yerleşim yerinde doktor yok, hastane yok! Bu sorunu çok sık dile getirdik, getirmeye de devam edeceğiz. Meclis Başkanına sunduğumuz teklif ile Balıkesir’de sağlık alanında yaşanan sorunların araştırılarak çözün bulunmasını istedik. Sağlık alanında yaşanan sorunların çözümü konusunda ısrarcıyız. Balıkesirlilerden bize gelen taleplerin başında bu sorunun çözümü geliyor. Sözümüzü tutacağız, Balıkesir’in sağlık konusunda kaderine terk edilmesini engelleyeceğiz.”

 

GENEL GEREKÇE:

 Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın 3. Fazı olarak ele alınan Şehir Hastaneleri her geçen gün tartışmaya açık hale gelmektedir. Bu durumun son örneği ise Balıkesir ilinde yaşanmaktadır.

Balıkesir ili Türkiye’nin 17. Büyük ilidir. Buna rağmen Balıkesir’de sağlık hakkına erişim vatandaş için bir keşmekeş haline gelmiştir. Hastane, doktor ve sağlık çalışanı azlığı, sağlığa erişim hakkını adeta vatandaşın elinden almaktadır. Bunun yanı sıra büyük vaatler ile açılan Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesi ise bu soruna çözüm olmamış adeta yeni sorunlar doğurmuştur. Yap-Kirala-Devret anlayışı ile sağlık alanını büyük bir rant kapısına dönüştüren zihniyet Balıkesir halkının sorunlarını çözmekten de uzaktır.

Balıkesir’in sağlık alanında yaşadığı sorunlar ortadadır. Bu nedenle şehir hastanesi özelinde Balıkesir’de sağlık alanında yaşanan sorunların derhal çözülmesi için adım atılması gerekmektedir.

Anayasa’nın 98, Meclis İçtüzüğü ’nün 104 ve 105. Maddeleri uyarınca Balıkesir ilinde sağlık alanında yaşanan sorunların araştırması, sorunların tespiti ve önlem alınması için araştırma komisyonu kurulmasını saygılarımla arz ederim.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Tüm hakları saklıdır. Haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları politikam.com’a aittir. politikam.com İHA / İHLAS HABER AJANSI üyesidir.