POLİTİKA

RAHMİ KULA: “YENİ ENDÜSTRİ BÖLGELERİNİN YAYGINLAŞMASINI BEKLİYORUZ”

RAHMİ KULA: “YENİ ENDÜSTRİ BÖLGELERİNİN YAYGINLAŞMASINI BEKLİYORUZ”
204 defa
10 Mayıs 2019 - 19:03

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Balıkesir’in Özel Endüstri Bölgesi ilan edilmesi sonrasında Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula açıklama yaptı. Kula Türkiye genelindeki 6 Endüstri Bölgesi’nde 49 bin yeni istihdam sağlanarak 23,1 milyar TL’lik yeni yatırımın sevindirici olduğunu ifade etti.

 

 

Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula yaptığı açıklamada, “Geçen yıl Türkiye’nin ilk özel endüstri bölgesi ilan edilen İzmir – Aliağa’daki Star Rafinerisi’nin ardından 5 şehirde 6 bölgeye daha aynı statü verildi. Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Balıkesir, Bursa, İstanbul, Mardin, ve İzmir’de 6 özel endüstri bölgesi ilan edildi. Söz konusu bölgelerde toplam yatırım tutarının 3,7 milyar dolar olması planlandı. Bunun yüzde 95’inin sıfırdan yeni yatırım olduğu belirtildi. Bu kapsamda, İlimizde Altıeylül İlçesinde,  Albayrak Turizm Seyahat İnşaat Ticaret AŞ’ye ait bir alan Endüstri Bölgesi ilan edilmiştir. Balıkesir’deki özel endüstri bölgesinde kağıt ve karton fabrikası faaliyete geçti. 165 milyon dolarlık yatırımla üretime başlayan fabrikaya, gelecek dönemde 240 milyon dolarlık ilave yatırım yapılması bekleniyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank’ın da ifade ettiği gibi söz konusu Endüstri Bölgelerinde 49 bin yeni istihdam sağlanacak ve 23,1 Milyar TL yeni yatırım yapılacaktır. Balıkesir Ticaret Odası olarak, Resmi Gazete’de ilan edilen 6 Endüstri Bölgesinden birinin İlimizde olmasını büyük bir memnuniyetle karşılıyoruz.

Hammadde ve pazara yakınlığı ile cazibe merkezi haline gelen ve yatırımcıların ilgi odağında olan Merkez ve İlçe Organize Sanayi Bölgelerimiz başta olmak üzere istihdam ve yatırım getirecek yeni Endüstri Bölgeleri kurulmasını bekliyoruz” diye konuştu.

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm hakları saklıdır. Haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları politikam.com’a aittir. politikam.com İHA / İHLAS HABER AJANSI üyesidir.