POLİTİKA

OY VE ÖTESİ GÖNÜLLÜLERİNİ ARIYOR

OY VE ÖTESİ GÖNÜLLÜLERİNİ ARIYOR
499 defa
14 Mart 2019 - 20:55

2014 yılından beri şeffaf ve denetlenebilir seçim süreçleri için faaliyet gösteren Oy ve Ötesi,  Mart’ta yapılacak seçimler için gönüllü̈  sandık gözlemcisi  (müşahit) kayıtlarını açtığını duyurdu.  Oy ve Ötesi Balıkesir İl Sorumlusu Esen İnanöz ile Altıeylül İlçe Sorumlusu Ebru Erbap dün gazetemizi ziyaret ederek yerel seçimlerde üstlenecekleri organizasyon hakkında bilgiler verdi.

Oy ve Ötesi Balıkesir İl Sorumlusu Esen İnanöz 2014 yılından bu yana 8 seçimde, yaklaşık 250 bin gönüllüyle Türkiye’nin dört bir yanında seçim güvenliği konusunda çalışmalar yaptıklarını söyledi. POLİTİKA’ya konuşan Esen İnanöz 31 Mart seçimlerinde de il genelinde gönüllülere ihtiyaç duyduklarını ifade etti.

8 seçimde 250 bin gönüllüye ulaştık

Balıkesir genelinde 31 Mart seçimlerinde sandıkta görev yapacak Oy ve Ötesi gönüllüsü aradıklarını belirten Esen İnanöz şunları söyledi:

“ Şeffaf ve denetlenebilir seçim hedefi doğrultusunda bir araya gelen gönüllülerden oluşan Oy ve Ötesi, 31 Mart 2019 tarihinde gerçekleşecek Mahalli İdareler Genel Seçimleri için de sandık güvenliğine yönelik çalışmalarını sürdürüyor. 2014 yılından beri 8 seçimde, yaklaşık 250 bin gönüllüsüyle, Türkiye’nin dört bir yanında varlık gösteren Oy ve Ötesi,  faaliyetlerini tamamen  tarafsız  ve  bağımsız  bir  şekilde yürütüyor.  Gönüllü̈ sandık gözlemcisi (müşahit) olmak isteyen herkesin oyveotesi.org sitesinden kolaylıkla kaydolabileceğini duyuran Oy  ve  Ötesi,  seçim  günü̈  uygulamalarının mevzuata uygun şekilde gerçekleşmesi amacıyla seçimlere ilişkin bilgi birikimini ve tecrübelerini, vereceği eğitimlerle gönüllülerine ve tüm seçmenlere bir kez daha aktarmayı hedefliyor.

11 ilçede müşahide öncelik var

Oy ve Ötesi, 31 Mart seçimlerine yönelik gönüllü sandık gözlemciliği (müşahitlik) organizasyonunu, geçmiş seçimlerde en yüksek oyu alan iki siyasi parti arasındaki oy farkının birbirine yakın olması ve ilgili ilde/ilçede Oy ve Ötesi gönüllüsünün bulunması kriterlerinden yola çıkarak yaptığı analiz çalışması doğrultusunda il ve ilçe bazında önceliklendirdiğini açıkladı. Bu analize göre Balıkesir ilinin Erdek, Burhaniye, Ayvalık, Susurluk, Edremit, Kepsut, Altıeylül, Karesi, Gömeç, Bandırma, Gönen ilçeleri, müşahide öncelikli olarak ihtiyaç duyan ilçeler  olarak  tespit  edildi.  Erdek, Burhaniye, Ayvalık, Susurluk, Edremit, Kepsut, Altıeylül, Karesi, Gömeç, Bandırma, Gönen  ilçeleri için gönüllü gözlemci başvurusu almaya başlayan Oy ve Ötesi, bu ilçelerde yapılacak eğitimleri oyveotesi.org sitesinden duyuracak.

Dileyen herkes ücretsiz uygulamayla seçim sonuçlarını iletebilecek

Önceki seçimlerde olduğu gibi 31 Mart’ta da ücretsiz mobil uygulaması aracılığıyla, seçimlerde ihtiyaç duyulabilecek tüm bilgi ve dokümanları seçmenlerin erişimine hazır  bulunduracağını  ifade  eden  Oy  ve  Ötesi,  dileyen  herkesin  uygulama aracılığıyla  sandık  sonuç  tutanağı  fotoğraflarını  Türkiye  Tutanak  Teyit  (“T3”) sistemine gönderebileceğini belirti. Oy ve Ötesi ayrıca, elde edilen tutanaklardaki sayısal  veriler  ile  açıklanan  sonuçların,  bu  seçimde  de,  T3  sistemi  aracılığıyla karşılaştırılıp kontrol edileceğini duyurdu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Tüm hakları saklıdır. Haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları politikam.com’a aittir. politikam.com İHA / İHLAS HABER AJANSI üyesidir.