POLİTİKA

‘N’LER – 3

‘N’LER – 3
Düşünen Adam
Düşünen Adam( dusunenadam@politikam.com )
375 defa
09 Ekim 2019 - 12:34

ı) Yabancı Dilde Eğitim: Ellili yıllarda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan “Ortaokul ve Liselerde İngilizce Eğitim” projesi çerçevesinde açılan ve sınavla öğrenci alan sınırlı sayıdaki (Kadıköy, Bornova, Konya, Eskişehir, Samsun, Diyarbakır) “maarif koleji”nde İngilizce eğitim verilmeye başlanmıştı. Türkçe, tarih, coğrafya, resim, müzik dışındaki tüm dersler, İngilizce’nin yanında matematik, fizik, kimya, biyoloji, felsefe, mantık, psikoloji İngiliz ve Amerikalı öğretmenler tarafından İngilizce okutulurdu.

 

Amaç; bu okullardan iyi ve geniş kapsamlı İngilizce bilerek mezun olan gençlerin üniversiteden sonra kamu ve özel sektör kurumlarında alacakları görevlerde yurt dışı ilişkilerini etkin şekilde sürdürebilmelerini sağlamalarıydı.

Proje ilk on yılda çok başarılı şekilde uygulandı. Yatılı okul statüsünde eğitim veren bu seçkin okullara açıldıkları iller dışından da öğrenci gelebiliyordu. Okul ücretleri memur maaşları ile karşılanabilir düzeydeydi. Eğitimde fırsat eşitliği de sağlanmıştı.

Köy enstitülerinde de yapıldığı gibi akılcı, gerçekçi proje zaman içinde sulandırıldı, sonunda sonlandırıldı. Dönemin yetkili ama yeteneksiz eğitimcilerinin gerekçeleri; “ana dilde eğitim”, İngilizce dersler yurt dışında eğitim alan Türk öğretmenler tarafından verilsin gibi akılcı, gerçekçi tabanı olmayan söylemlerdi!

 

Bugün hangi devlet lisesi mezunu “ben iyi İngilizce biliyorum” diyebiliyor? O zaman  “maarif kolejleri” neden yok edildi?

ıı) Büyükşehir garabeti: Seksenli yıllardan başlayarak önce İstanbul, Ankara. İzmir, ardından da diğer büyük illerde-hormonlu salatalık misali-Büyükşehir Belediyeleri kuruldu. Bugün itibariyle toplam otuz. Seçim yaklaştığında yenileri de istenebilir, kurulabilir!

Bu belediyeler ahtapotun bacakları gibi görev alanlarına giren çok büyük alanlardaki ilçelerin temel alt yapı hizmetlerine el atıyorlar. Hangisine ne tür öncelik verileceklerini, nasıl kaynak sağlayacaklarını bilemeden, araştıramadan… Yüzme bilmeyen birisinin okyanusta debelenmesi gibi! Parasızlık sorununu borçlanarak aşmaya çalışıyorlar. Borç batağında boğularak!

İki örnek: İstanbul ve Balıkesir.

Önce İstanbul. Tuzla’dan Silivri’ye, Kilyos’tan Adalar’a su, kanalizasyon, ulaşım, ilçelerdeki ana arterlerin yapım, onarım ve bakım hizmetlerini vermek zorunda.

Balıkesir de aynı zorluklarla boğuşmak durumunda. Bir ucu Bandırma’da, diğeri Ayvalık’ta. Doğu batı ekseninde Edremit’ten Sındırgı’ya. İlçelerin ihtiyaçları, öncelikleri, yaşam tarzları farklı. İşin içine kutuplaştırılmış siyaset girince işler daha da karışıyor, sinir harbine dönüşüyor.

Hormonlu belediyecilik anlayışının yeni bir Belediye Yasası ile gerçekçi ve sürdürülebilir hizmet anlayışı, yaklaşımı ile değiştirilerek düzenlenmesi gerekiyor.

 

Soru: Büyükşehir belediyeleri neden kuruldu ki? Siyasi popülizm olmasın?

 

ııı)Üniversite bolluğu, mezun israfı: Seksenli yıllarla birlikte “özel üniversite” modası ile  taçlandırılan! eğitimin ticarileşmesi süreci iki binden sonra “her ile bir devlet üniversitesi” sloganı ile israfa, kalitesiz eğitimin yaygınlaşmasına yol açtı, yükseköğretim büyük çapta “liseleştirilmiş” oldu.

Devlet paralar harcadı, öğrenciler üniversiteye girebilmek için gerginlik içine düştü, veliler para yetiştirebilmek için çırpındı. Bankalara “eğitim kredisi” pazarı sunuldu!

Akademik yeterlilikleri olmayan çok sayıda öğretim üyesinin ders verdiği tabela üniversiteleri…

Devlet üniversiteleri de, özel üniversiteler de potansiyel işsiz yetiştirme fabrikaları durumuna geldi. Yüksek eğitimin bu hale düşürülmemesi çok mu zor bir işti?

Soru: Sahi bu kadar üniversite neden açıldı ki?

“Akıl doğuştandır,aptallık öğrenilir.” Rus Atasözü

 

Düşünen Adam (sürecek)  

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Tüm hakları saklıdır. Haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları politikam.com’a aittir. politikam.com İHA / İHLAS HABER AJANSI üyesidir.

suadiye evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat