POLİTİKA

NEDEN YENİ BİR ÜNİVERSİTE?

NEDEN YENİ BİR ÜNİVERSİTE?
Ahmet Öztopal
Ahmet Öztopal( ahmetoztopal@politikam.com )
1.733 defa
08 Ekim 2018 - 0:10

Üniversite kelimesi, köken olarak Fransızca’dan gelir ve sözlükteki karşılığı şu şekildedir.

Yüksek düzeyde eğitim, öğretim, bilimsel araştırmalar ve yayın yapan fakülte, enstitü, yüksekokul ve benzeri birim ve bölümlerden oluşan, bilimsel özerkliği ve kamu tüzelkişiliği bulunan öğretim kurumu; darülfünun.

Ayrıca üniversiteler, bulundukları bölgeler için de önemli bir gelir kaynağı konumundadır. Okumaya gelen her öğrenci, yeme içmeden barınmaya kadar her ticari sektöre para kazandırır.

YÖK kurulmadan önce ülkemizde 19 üniversite bulunurken, YÖK’ün kurulmasının ardından sayı önce 27 oldu. Zaman içerisinde de sayı katlanarak arttı ve bugün 206’yı buldu.

İlk bakışta üniversite sayılarındaki artış, ülkemiz için çok olumlu bir gelişme olarak algılansa da, zaman içinde işin sadece üniversite kurmak olmadığı, son yıllarda daha net olarak ortaya çıktı.

Düşünsenize, ülkemizin kuruluşunun ilk zamanlarında, üniversite mezunları parmakla gösterilebilecek kadar azken, bugün geldiğimiz noktada, yarım milyona yakın öğretmen adayının atama ve milyonlarca üniversite mezununun da iş beklediği görülmektedir.

Tabii herkesin üniversite okumak istemesi nedeniyle de, ara elaman sayısındaki azalma da bir başka sorun olarak kendini gösterdi. Oysa, kapasitesi olan genç üniversite okumalıdır. Üniversite okuma kapasitesi olmayan gencin, daha erken yaşlarda ara eleman yetiştiren meslek liselerine yönlendirilmesi, en doğru yaklaşımdır. Bu ülkenin mühendis kadar, teknisyene de ihtiyacı bulunmaktadır.

Açıkçası bu konuda izlediğimiz politika, üniversiteleri bulundukları bölgeler için sadece önemli bir gelir kapısı olarak gördüğümüzü göstermektedir.

Özellikle yeni kurulan üniversitelerimizin öğretim elemanı ihtiyacı, eğitim ve öğretim kalitesi, araştırma ve geliştirme çalışmaları, bilimsel yayın faaliyetleri konularına çok fazla kafa yoramadığımız da görülmektedir.

Sizlerden, aşağıdaki soruları üniversite sayımızın artması doğrultusunda cevaplamanızı rica ediyorum.

Üniversite sayımızı arttırmamızın, parasal sirkülasyon dışında ülke veya bölge kalkınmasına ne kadar katkısı oldu?

Evrensel bilime katkımız tepe mi yaptı?

Demokrasi ve hukuk adına önemli atılımlar mı oldu?

En önemlisi de eğitimli insan kalitemiz mi yükseldi?

Bugün, Balıkesir’e 3. bir üniversitenin kuruluşu gündem konusu olarak karşımızda durmaktadır. Eğer buradan mezun olacak gençlerimize rahatlıkla iş verebileceksek ve ayrıca, bu üniversite yukarıda sorduğum sorulara kendi kapasitesi ölçüsünde evet cevabı verilmesini sağlayabilecekse, hemen kuralım. Aksi halde ülke kaynaklarını boşa harcamış olacağız.

Oysa yeni bir üniversite kurmak yerine, elimizdekilerin durum değerlendirmesini yapmak ve onların hedeflerini yükselterek, uluslararası areneda kendilerine üst sıralarda yer bulmalarını sağlamak, daha gerçekçi bir yaklaşım olmaz mı?

Bugün için Balıkesir’de 2 üniversite bulunmaktadır. İlki 1993 yılında kurulan Balıkesir Üniversitesi (BAÜN) ve diğeri de 2015 senesinde kurulan Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi’dir (BANÜ). BANÜ, sıfırdan kurulan bir üniversite olmayıp, BAÜN’ün altyapısı üzerine kurulan ve kendi ifadeleriyle bugün, 25 yıllık tecrübeye sahip bir üniversitedir.

Aşağıdaki tablo, URAP-Türkiye’nin (http://tr.urapcenter.org/2018/) istatistik bilgilerinden oluşturulmuştur. Bu tabloya göre, var olan 206 üniversitemizden sadece 157’sinin değerlendirmeye alındığı görülüyor.

Yüz sekiz devlet üniversitesi arasında BAÜN 54. sırada kendine yer bulabilmişken, BANÜ son sırada yer almaktadır.

Değerlendirmeye alınan 157 üniversite arasında ise, BAÜN 66’ıncı ve BANÜ de 151’inci sıradadır.

Tıp fakültesi bulunan 74 üniversite dikkate alındığında ise, BAÜN 53’üncü sırada kendine yer bulabilmiştir.

Tıp fakültesi bulunmayan 83 üniversite değerlendirildiğinde ise, BANÜ 77’ncidir.

2000 yılından önce kurulanlar kategorisinde, 71 üniversite arasında BAÜN’ün 53’üncü ve 2000 yılından sonra kurulanlar kategorisinde, 86 üniversite arasında BANÜ’nün 80’inci olduğu görülmektedir.

Altı binden az öğrencisi olanlar sınıfında ise, BANÜ 48 üniversite arasında 43’üncü olarak bulunmaktadır.

Son olarak da, doktora öğrenci sayısının tüm öğrenci sayısına oranını ifade eden doktora öğrenci oranına bakacak olursak, görülmektedir ki 157 üniversite arasında BAÜN 83’üncü ve BANÜ de 128’inci sırada yer almaktadır.

Sonuç olarak, yeni bir üniversitenin kurulumundan ziyade, elde varolan BAÜN ve BANÜ yüksek öğrenim kurumlarımızın, önce ülke içindeki sıralamalarda daha üst sıralara çıkmalarını ve sonrasında da kendilerini uluslararası areneda gösterebilmelerini sağlayacak imkân ve desteklerin kendilerine sunulması, daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Yazımın başında verdiğim üniversite tanımının, asıl amaç olması gerektiğinin idraki ümidiyle, sağlıcakla kalın.

 

TOPLAM ÜNİVERSİTE SAYISISIRALAMA
BAÜNBANÜ
DEVLET ÜNİVERSİTELERİ10854108
TÜM ÜNİVERSİTELER15766151
TIP FAKÜLTESİ OLAN ÜNİVERSİTELER7453
TIP FAKÜLTESİ OLMAYAN ÜNİVERSİTELER8377
2000 YILINDAN ÖNCE KURULANLAR7153
2000 YILINDAN SONRA KURULANLAR8680
6000’DEN AZ ÖĞRENCİSİ OLANLAR4843
DOKTORA ÖĞRENCİ ORANI15783128
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Tüm hakları saklıdır. Haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları politikam.com’a aittir. politikam.com İHA / İHLAS HABER AJANSI üyesidir.