POLİTİKA

MÜRSEL SABANCI KONSEYİ!

MÜRSEL SABANCI KONSEYİ!
1.446 defa
28 Kasım 2019 - 0:13

BÜYÜKŞEHİR’İN KENT KONSEYİ YÜRÜTME KURULU’NDA İLÇELER YOK SAYILDI.. DİVAN HEYETİNDEKİLER, YÜRÜTME KURULU’NA SEÇİLDİ

 

BÜYÜKŞEHİR Belediyesi, Balıkesir Kent Konseyi’ni oluşturdu. Yücel Yılmaz – Mürsel Sabancı ikilisinin hazırladığı Yürütme Kurulu oy çokluğuyla seçildi. İlçelerin gözetilmediği Yürütme Kurulu’nda, Divan heyetinde görev verilen isimlerin de yer alması dikkat çekti. Yücel Yılmaz genel kurulda “20 ilçenin, 960 kırsal, 300’e yakın merkez mahallenin Başkanıyım” diye konuştu ama Yürütme Kurulu’na seçilenlerin hemen hepsi il merkezinde yaşıyor.

 

 

BÜYÜKŞEHİR Belediyesi bünyesinde oluşturulan Balıkesir Kent Konseyi önceki akşam ilk genel kurulunu gerçekleştirdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ve Genel Sekreter Yardımcısı Mürsel Sabancı’nın belirlediği üyeler ilk genel kurulda Yürütme Kurulu’nu belirledi. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mürsel Sabancı, Karesi Belediyesi’ndeki konsey deneyimiyle bu kez Balıkesir Kent Konseyi Başkanı seçildi. Sabancı’nın kendisine ve Yücel Yılmaz’a yakın gördüğü kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütü yöneticilerini listelediği Yürütme Kurulu’nda görev verilen isimlerin merkez ağırlıklı olması dikkatlerden kaçmadı. Balıkesir Kent Konseyi’nin yirmi ilçeyi temsil edecek bir Yürütme Kurulu oluşturması beklenirken merkezin baz alınması ilçelerde tepki göreceğe benziyor.

Bu arada Genel Kurul Divan Başkanı ve katip üyelerin Yürütme Kurulu’nda da görev almaları etik bulunmadı. Divan Başkanı seçilen Balıkesir Üniversitesi Rektör Yardımcısı Mustafa Narlı, Divan katipleri Mehmet Çalışkan ve Jale Bayraktar Kent Konseyi Yürütme Kurulu’nda da görev aldı.

 

YÜCEL YILMAZ “20 İLÇENİN BAŞKANIYIM” DEDİ AMA YÜRÜTME KURULU’NDA İLÇELER YOK

Hazırlanan Konsey Yürütme Kurulu listesinin oylanıp kabul edildiği genel kurulda, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz her zamanki gibi hemşehrilik bilinci, demokratik katılım, şeffaf yönetim, çözüm ortaklığı, şehri birlikte yönetmek üzerine bir konuşma kurguladı. Yılmaz, “Karesi Belediye Başkanlığı yaptığım süreç içerisinde 43 kırsal mahalleden, 27 tane de şehir merkezinde bulunan mahalleden mesuldüm. Şu anda 960 kırsal mahalle 300’e yakında şehir merkezinde bulunan mahalleden ve 20 ilçeden sorumlu bir belediye başkanıyım. Bu yük, bir insana ağır. Bu yükü tek başına kaldırmanın yolu görev paylaşımını iyi yapmak. Bunu yaparken ki süreç içerisinde işte bizim bilen insanlara ihtiyacımız var. Bunu yaptıktan sonra oluşabilecek süreçle ilgili düşünen ekiplere ihtiyacımız var. Biz, danışma meclisi olarak kent konseyinin çok önemli fonksiyonu olduğunu düşüyoruz. Mevzuların nezaket içerisinde gönüllülerle beraber enine boyuna tartışılmasını istiyoruz. Karar alırken sizin göreviniz koordinasyonu sağlamak ve yükü paylaşmak. Biz, ne kadar mücadele edersek edelim bu işler gönüllülerle oluyor. Bir şey yapılmadan önce bir bekleme ve demlenme süresi var. Bu süre hep aslında düşürülüyor. Bu anlamda bu şehrin kent konseyine çok ihtiyacı var. Nasıl olsa bizim yerimize akıl edenler vardır diyebileceğimiz bir süreç yaşıyoruz. Balıkesir Kent Konseyi’nde üyeler gönüllülük esasıyla şehir için sağlıklı kararlar alabilecekler. Burada çok nitelikli bir kalabalık var. Nezaketi kaybetmeden her türlü tartışmanın içinde herkesin olabileceğine inanıyorum. 20 ilçemizin birbirine ihtiyacı var. İstişare etmek aynı düşünen insanlarla değil farklı kesimlerle olduğunda güzeldir. Bütün bakış açılarını toplarsanız bu şehirde beraber yaşıyoruz nimetlerini beraber kullanıyoruz, hepimizin ortak paydası çocuklarımız ileride bizim bıraktığımız şehirde yaşayacak bu nimetlerden hep beraber yararlanacağız. Bundan dolayı doğruyu bulmak çok zor değil yeter ki siyasallaştırmayalım objektif olarak işleri değerlendirelim. Gündemdeki konuları siz belirleyin, uygulayalım. Bu şehri hep beraber olması gerektiği gibi değerlendirelim” şeklinde konuştu.

 

 

KONSEY BAŞKANI SABANCI: SİYASET ÜSTÜ  BİR DANIŞMA ORGANI OLALIM

Kent Konseyi Başkanı seçilen Mürsel Sabancı, Türkiye Kent Konseyleri Birliği, odalar ve sivil toplum kuruluşlarından gelen önerilerle yaptıkları değişikleri Kent Konseyi Genel Kurulu’na sunduklarını ifade etti. Kent Konseylerinin güçlü bir katılım mekanizması olduğunu söyleyen Sabancı, “şehir ile dertlenen gönüllü insanların oluşturduğu Balıkesir Kent Konseyi hem siyaset üstü bir danışma organı, hem de sözün kıymet bulacağı bir kent konseyi olmalı” dedi.

 

KENT KONSEYİ YÜRÜTME KURULU

Oy çokluğuyla seçilen Yürütme Kurulu şu isimlerden oluştu: Kent Konseyi Başkanı Mürsel Sabancı, Balıkesir Barosu Av. Mustafa Sertan Kurtdere, Balıkesir Ticaret Odası Ender Akça, Balıkesir Sanayi Odası Ali Bilcanlı, Balıkesir Esnaf ve Sanatkarlar Odası Hasan Yıldız, Balıkesir Üniversitesi Prof. Dr. Mehmet Narlı, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Prof. Dr. Özcan Karahan, Memur-Sen Balıkesir Temsilciliği Ahmet Gür, Balıkesir Şoförler Odası Rıza Tekin, Balıkesir Mimarlar Odası Ali Özerk, Balıkesir İnşaat Mühendisleri Odası Gürkan Özcan, Balıkesir Tabip Odası Dr. Necdet Uçan, Balıkesir Ziraat Odası Yahya Bıçakçı, Anneler Derneği Balıkesir Şubesi Nursel Sever, Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Ramazan Demir, İş Kadınları Derneği Nurbin Tüfekçioğlu, Ege İş Sağlığı Güvenliği Federasyonu Mahmut Çamlı, Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Haydar Filiz, Balıkesir İlini Tanıtma ve Güçlendirme Vakfı-BALGÜÇ Mehmet Çalışkan, Türk Eğitim Vakfı Balıkesir Şubesi Jale Bayraktar, Kamu-Sen Balıkesir Temsilciliği Musa Bilal, TÜGVA Balıkesir Temsilciliği Beşir Islak, KADEM Balıkesir Temsilciliği Zeliha Kahraman, Altıeylül Muhtarlar Derneği Nihat Emer, Karesi Muhtarlar Derneği Metin Durmaz.

 

 

BALIKESİR, KARESİ VE ALTIEYLÜL İLÇELERİNDEN İBARET DEĞİL!

Oy çokluğuyla seçilen Yürütme Kurulu’nda merkezin iki ilçesi Karesi ve Altıeylül’den iki muhtar görev aldı. Altıeylül Muhtarlar Derneği Başkanı Nihat Emer ve Karesi Muhtarlar Derneği Metin Durmaz, Yürütme Kurulu üyesi olurken, ilçelerdeki kırsal ve kentsel mahalle muhtarlarının da yok sayıldığı göze çarptı. (POLİTİKA)

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Tüm hakları saklıdır. Haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları politikam.com’a aittir. politikam.com İHA / İHLAS HABER AJANSI üyesidir.

suadiye evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat