Geçtiğimiz Pazar günü Bandırma deplasmanına giden takımımız için playoff sıralaması için önemli bir maça çıkan takımımız maçta yaşadığı şanssızlıklar nedeniyle maçı 96-92 kaybetti. Çok kötü bir basketbol performansına rağmen takımımızın maçın son bölümündeki mücadelesi ve maçı bırakmamasından dolayı ilerisi için iyi sinyaller verse de bu önemli maçı kaybetmesi nedeniyle gerçekten yazık oldu.

 

Maça klasik 5’i ile başlayan takımımızda maçın henüz 3. Dakikasında sakatlanan Şahin Ekmen’in maç boyu yokluğu takımımız için önemli bir handikap olurken, son haftalarda düşen performansı bu maçta iyice göz önüne çıkan Gani Laval’ın da sadece bedeninin sahada olması da eklenince takımımız ilk 5 başlayan 2 oyuncusundan yoksun oynadığı maçın ilk periyodunu 29-17 gibi farklı bir skor ile geride kapattı. İkinci periyoda daha derli toplu başlayan takımımızda uzun süredir performansları normalin çok altında giden Hazer, Alican ve Kerem’in üretkenlikleri skora yansıyınca bu periyodu 26-22 önde kapatarak devreye 51-43 geride girerken farkı tek hanelere çekmiş olduk.

İkinci yarıda da çok farklı bir tablo yoktu. İlk periyodun ardından toparlanan takımımız maçta dengeyi kurmasına rağmen ilk periyotta açılan farkı kapatmak için elinden geleni yapsa da bu periyotta dengede gitti. Periyodu 18-17 önde kapatan takımımız kötü basketbol oynamaya devam ettiği maçta skor olarak toparlanmasıyla farkı son periyot öncesi 7’ye indirdi 68-61.

Son periyoda kötü başlayan takımımız art arda yediği basketler ile farkın açılmasına bir türlü engel olamadı. Maçın bitimine 4 dakika kala fark 20 sayıya çıkmıştı. Herkes bu maçın artık bittiğini düşünürken, takımımız ciddi bir karakter ortaya koyarak farkı bu kısa süre içerisinde eritip son 30 saniyeye girildiğinde farkı 1 topa kadar indirip hemen ardından da top çalıp maçı en azından uzatmaya götürebilecek şansı elde etmişken bu hücumda Sezgin Eriş’in yaptığı top kaybı bütün ümitlerimizin bitmesine neden oldu. Özellikle bu son 4 dakikalık süreçte kaçırdığımız 5 serbest atışın da maçın sonucu göz önüne alındığında ne kadar önemli olduğunu unutmamak gerekiyor. Maç genelinde toplamda 11 serbest atış kaçıran takımımızın bu konuda acil bir önlem alması gerekli. Böylesine önemli maçlarda serbest atış çizgisinden bu kadar hata yaparsanız maçı kazanma şansınız o kadar azalır.

Cumartesi günü Kurtdereli Spor Salonunda ağırlayacağımız Petkim maçını kolay kazanacağımızı düşünüyorum. Tabi ki Petkim de düşme potasında olduğundan elinden geleni yapmak isteyecektir ancak gücünün yeteceğini sanmıyorum.

Haftaya yeni bir yazımda görüşmek üzeresevgiyle ve basketbol ile kalın, hoşçakalın.