Siz değerleri okurlarıma her zaman söylediğim ve yazılarımda da ara sıra belirttiğim ve artık hepinizin bildiği bir gerçek var ; BASKETBOL BASİT BİR OYUNDUR !!! Sizler yeter ki bu basit oyunu zorlaştırmaya çalışmayın. Bu basit oyunu çoğu zaman basitlikten çıkartan, ligimizin bazı tecrübeli ama çağ dışı basketbol zihniyetine sahip antrenörleri oluyor. Bu antrenörlerden biri geçtiğimiz iki haftalık bölümde Balıkesir’i ziyaret edip gitti. Sıkıcı savunma basketbolu felsefesine sahip olan bu antrenörümüz kendinden önce kurulmuş bir takıma geldi ve takımdaki sporcuların özelliklerini önemsemeden kendi istediği özellikte oynamalarını bekledi ve maalesef takımımıza iki maç kaybettirdi. Oysa ki genç ve başarılı antrenörümüz Fahri Güler’e, yönetimimiz mahalle baskısını göz ardı edip güvenebilmiş olsaydı ve “tecrübesiz” yaftası yapıştırmaya çalışanların etkisi altında kalmasaydı bu iki maçı da kaybetmemiş olacaktık.

 

Ligimizde yaşını almış bir çok tecrübeli antrenörler bulunmakta ve bunlardan bir kısmı hala ilerlemiş yaşına ve geçmiş deneyimlerine sığınmadan kendilerini geliştirmeye devam ediyorlar ve işlerine olan saygıyı gösterip herkes tarafından saygı görüyorlar. Bir kısmı da ben zaten tecrübeli antrenörüm bir ismim ve kariyerim var ve nasıl olsa bir şekilde bir takımda çalışırım mantığında. Bir de genç jenerasyonumuz var ki gerçekten gümbür gümbür geliyorlar. Kendi basketbol felsefelerini sahaya yansıtmaktan çekinmeyen ve takım kurgularını ellerindeki bütçe doğrultusunda çok doğru kuran bir jenerasyon. Bu jenerasyonun en dikkat çeken isimlerinin başında Banvit’te yaptıklarıyla Orhun Ene ve Karşıyaka’da yaptıklarıyla Ufuk Sarıca oldu. Şu an o Ufuk Sarıca Milli Takımımızın başına geçti, gencecik yeni bir ekip ve kendi basketbol felsefesi ile son Avrupa Şampiyonasındaki performansı, bu ülke basketboluna yıllar sonra umut veren ve en önemlisi de yıllardır oturmamış “ülke basketbolu ekol’u” oluşturmaya başlanabilirin fragmanını bizlere izletmiş oldu.

Bu demek oluyor ki siz yöneticiler, başarılı kişilere sadece genç oldukları için tecrübesiz yaftası yapıştırırsanız veya bu eleştirilerden etkilenirseniz en büyük hatayı kendiniz yaparsınız !!!  Takımımız Karesi Spor’u kuruluşundan sadece 2 sene sonra, başkaları gibi Federasyon davetiyle yukarıdan inme değil, bileğinin ve alın terinin hakkıyla her sene bir üst lige, ilk ikiye girme başarısı göstererek çıkartan Fahri Güler hocamıza da Belediye Başkanından Kulüp Başkanına ve Yönetimine kadar herkesin güvenmesi gerekir. Bu adam zaten en güzel cevabı herkese bu takımın başında TBL’de çıktığı 3 maçı da kazanarak gösterdi ki bunların ikisi çok önemli deplasmanlardan geldi. Başarı varsa ve sürüyorsa “Asla İstikrardan Şaşmayacaksın” yoksa yolunuzu kaybeder bir daha bulamazsınız ve Ziya Türkmen’in köşesine gelirsiniz !!!

 

* Bu arada önemli bir uyarıyı da sporcularımıza yapacağım ; Takım içerisinde bazı sporcu kardeşlerimizin antrenörleri olan Fahri Güler’i takmadıkları ve ona güvenmedikleri yönünde bilgileri Türkiye’nin değişik illerinde ki tanıdıklarımdan ve dostlarımdan aldım. Bu sporcuları isimlerine kadar biliyorum. Bu konudaki son sözüm de size sporcu kardeşlerim ; Öncelikle bilmelisiniz ki bu takıma gelmenizin tek sebebi Fahri Güler’in sizi istemesidir, sizler O istedi diye bu takıma transfer oldunuz ve para kazanıyorsunuz hem de maaşlarınızı tıkır tıkır aksamadan alıyorsunuz ve sizin yapmanız gereken tek şey sizi oraya seçip getiren antrenörünüzün isteklerini sahaya yansıtmak ve aldığınız paranın karşılığını vermek…!!! Aklınızı başınıza toplayın ve sadece işinizi yapın ki bizde sizleri alkışlayalım el üstünde tutalım. Yok biz ayaklarımızı ve ellerimizi çalıştırmak yerine çenemizi çalıştırmaya devam edeceğiz ve hocamıza saygı duymayıp takmayacağız ve hatta performaslarımızla takımı sabote ederiz diyorsanız da, bundan sonra bu köşede en ağır eleştirilere direk olarak maruz kalacağınızı şimdiden net olarak söyleyeyim.

 

Antalya deplasmanı ile ilgili maç yazısı yazmama gerek yok. Fahri Güler kendi kurduğu takımıyla, yaşananlardan sonra kendini ispat etmek adına bir karakter koyması gerekiyordu sahaya. Doğru oyun kurgusu, doğru tercihleri sahaya yansıtarak istediği şekilde maçı başından sonuna kadar oynadı ve zor bir deplasmandan galip ayrılmayı başardı. Bu galibiyet iki hafta üst üste maç kaybeden takımımıza da  bugün Kurtdereli de oynayacağımız Akhisar Bld. Maçı öncesi moral olmuş oldu. Ligin kaliteli ve güçlü ekiplerinden olan Akhisar maçının zorlu ve çekişmeli geçeceği kesin. Bugün saat 18.00’da Kurtdereli Spor Salonunda görsel olarak zevkli geçecek bir maç bizleri bekliyor, kaçırmayın derim ve hep birlikte tribündeki yerlerimizi alıp takımımıza destek olalım.

 

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere sevgiyle ve basketbol ile kalın, hoşçakalın.