Türk hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle 24 Kasım 2015 günü Rus uçağının düşürülmesiyle Türkiye ile Rusya arasında başlayan gerilimin sona erdirilmesi amacıyla ilk adım Türkiye tarafından atıldı. 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e, Başbakan Binali Yıldırım’ın Rusya Başbakanı Dimitry Medvedev’e 12 Haziran Rusya Ulusal Günü münasebetiyle gönderdikleri kutlama mesajlarından sonra Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından verilen iftar yemeğine katılması iki ülke arasındaki ilişkilerde bir yumuşama belirtisi olarak yorumlanmaktadır. 
Ancak Putin’in basın danışmanı Dimitry Peskov’un Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkiler konusundaki açıklaması dikkat çekicidir. Peskov, “Türkiye Cumhurbaşkanı’nın gönderdiği bir protokol mektubudur. Ulusal günlerde böyle mektuplar gönderilir. Dolayısıyla bu tür mektuplara cevap verilmez. Ayrıca ele geçen mektubun içeriğinde cevap gerektirecek unsurlar da yoktur. Elbette biz de ülkelerimize karşılıklı yarar sağlayan, eski sıcak ve dostane ilişkiler dönemine dönmeyi arzuluyoruz. Ancak bizim açımızdan savaş uçağımıza Suriye’de yapılan davranışlardan sonra Ankara’nın belirli adımlar atması şart. Taleplerimiz son derece basit ve anlaşılır” (Hürriyet 16 Haziran 2016, Nerdun Hacıoğlu, Moskova) ifadesinden Rusya’nın önce özür, ardından pilotun ailesi için tazminat ve sorumluların yargılanmasını istediği açıkça belirtilmektedir. 
Rusya, uçak olayı nedeniyle isteklerinin bir bir yerine getirilmesini istemektedir. İlişkilerin normalleşmesi için Türkiye’nin bu istekleri gerçekleştirmesinden başka seçeneği olmadığı anlaşılmaktadır. 
Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerde ülkemiz tarafından Suriye’ye yönelik izlenecek politika da önem kazanmaktadır. Rusya’nın bölgedeki en büyük müttefikinin Suriye olduğu, Rusya’nın Esad rejimini desteklemeye devam ettiği unutulmamalıdır. Türkiye’nin Suriye politikası ülkemizi yalnızlığa sürüklemiştir. Suriye ile ilişkiler konusunda somut bazı adımlar atılmasının Türk-Rus ilişkilerine ve bölgemizdeki gelişmelere de olumlu katkıda bulunacağına inanıyorum.