Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Bağdat’tan ve Ankara’dan gelen tepkilere karşın statüsü belirsiz Kerkük’te referandum yapılması taleplerinde ısrar etmeye devam ederken ABD Başkanı Donald Trump’ın damadı, aynı zamanda Beyaz Saray’daki danışmanı Jared Kushner’in 4 Nisan 2017 günü Erbil’de IKBY Başkanı Mesud Barzani ile görüşme yapması büyük ilgi uyandırmıştır.

Bağdat’taki resmi temaslarının ardından aynı gün (4 Nisan) Kushner’ın Erbil’de IKBY Başkanı Mesud Barzani ile kapsamlı bir görüşme yapması, bu görüşmeye Kushner’e eşlik eden ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford’un da katılmasını önemli bir gelişme olarak kaydetmek gerekiyor. Kushner’e eşlik edenler arasında IŞİD’le savaş koalisyonunun komutanı Stephen Towsend’in de bulunması görüşmenin önemini arttırmaktadır. Görüşmeden sonra IKBY Başkanı Mesud Barzani’nin Kushner başkanlığındaki ABD heyetine peşmergeye verilen destek konusunda teşekkür ederek yardım talebinde bulunması dikkat çekicidir.

Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKBY) politbüro üyesi Adnan Mufti’nin Kushner’in Erbil ziyaretinden sonra “Kerkük’te Kürdistan bayrağı kesinlikle indirilmeyecektir.” şeklindeki açıklaması Barzani yönetiminin Kerkük konusunda kararlılığını göstermektedir.

Kerkük Türkiye’yi yakından ilgilendiren bir sorundur. Bu bölgedeki Türkmenlerin tehlikede olması, PKK’nın Kerkük’te kontrol noktalarına hakim olması (Sözcü, Saygı Öztürk, 3 Nisan 2017) sorunun önemini arttırmaktadır. Bölgede yalnızlığa terk edilen Türkiye’nin ödün vermeden çok dikkatli bir politika izlemesi gerekiyor.