Karesi ile Türk Telekom arasında oynanan maç ile ilgili o kadar çok yazılacak şey var ki; bunların hepsi maçın kalitesinin ve saha içindeki mücadelenin önüne geçen şeyler oldu. Daha maç başladı ve bir kaç dakika geçmedi ki maçın başhakemi İbrahim Altıntaş çaldığı düdükler ile Telekom’u desteklemeye başladı. Buna basın tribününden tepki gösterip kendisine yanlış düdükler çaldığı ile ilgili söylemde bulunduğumda hemen arka sıramda oturan maçın federasyon gözlemcisi Mete Mısır hemen güvenlik görevlilerinin yanına giderek beni şikayet edip bulunduğum yerden kaldırılmamı sağlamak istedi ama bunu yapmaya ne yetkisi vardı ne de bunu gelip söyleyebilecek cesareti. Gönderdiği Güvenlik Görevlisi geldiği gibi gitti ve ben olduğum yerde oturmaya devam ettim ve o da hiçbir şey yapamayacağını anlayıp yapması gereken şeye yani görevine dönmek zorunda kaldı. Ancak daha maçın başında yapmış olduğu bu tutumu özellikle şeref tribünü diye adlandırdığımız bölümdeki bir çok kişi gördü ve sonrasında saha içindeki haksız yönetim dahil olmak üzere yapılan bütün haksızlıklarda, kendisine boş işlerle uğraşacağına görevini yapması hatırlatıldı sürekli ancak görev tanımını bile doğru düzgün bildiğinden şüphe ettiğim bu şahıs maçın başında bize etmeye çalıştığı müdahaleden başka bir müdahalede bulunma gereği duymadı maç boyunca. Zaten kendisinin de herhangi bir konuda müdahale yetkisi dahi yok, onun tek görevi rapor tutmak ve maçın oynanmasına yardımcı olmaktır. Sahadan, tribünden hiç kimseyi bulunduğu yerden kaldırma, salondan çıkartma yetkisi olmadığı gibi kimse ile birebir diyaloğa girip kişilere işlerini öğretme yada başka yerlerde olan şeylerden örnekler verip kendini haklı çıkartmaya çalışma hakkı, haddi ve yeterliliği de yoktur...!!!

Maç ile ilgili kendisinin iki tane önemli görevi vardır, birisi “Misafir takım taraftarlarının oturması gereken yeri ayarlamak ve orada oturmalarını sağlatmak” ve bu görevi beceremediği için maçta taraftarlar arası gerginliklerin yaşanmasına neden oldu çünkü Telekomlu bazı taraftarlar kendilerine ayrılan bölümün dışında farklı tribünlere oturup oradan da tezahürat yapmaya kalkınca diğer taraftarlar ile aralarında dalaşmalar meydana geldi. Bu sırada kendisine tepkiler çığ gibi arttı ama beni oturduğum yerden kaldırmak için koşa koşa güvenliklerin yanına giderek anlamsız bir çaba içerisine giren bu kişi, yerinden kalkma gereği bile duymadı sadece bakınmakla yetindi. Aynı şahıs maçın ilk yarısında bir Telekom hücumu sırasında atılan şutun çemberin iki yanına çarpıp çıkması sonrası elindeki kağıdı iteleyip nasıl basket olmaz diye üzüldü ve bunu kimsenin fark etmediğini sandı ama maçın başında benimle uğraşırsan her şeyini takip eder ve yakalarım böyle. Maçın ardından yapılan basın toplantısına da kankası beyaz saçlı prens ile görüşüp konuşmaktan dolayı geç katılan ve takımımızın antrenörü Fahri Güler’i toplantı odasında yaklaşık 3-4 dakika boş yere bekleten bu şahıs ile ilgili hem Balıkesir Gençlik Spor Müdürlüğü’nün hem de Karesispor’un gerekli şikayetlerde bulunması gerekmektedir. Aynı şekilde Karesispor, maçın başhakemi ve maçta art niyetli olduğu net olarak gözlenen İbrahim Altıntaş hakkında da federasyona gerekli şikayette bulunmalı.

Maçın sadece son periyodunda bir takım aleyhine 3 Sportmenlik dışı faul ve 2 teknik faul çalarak maçı bir takımdan alıp diğerine veren birinin beceriksiz olduğu söylenemez, tek söylenecek şey art niyetli olduğudur. Türk Telekom gibi bir takımın kurduğu kadronun hiçbir şekilde böyle desteklenmeye ihtiyacı olmamalı. Maçın başhakemi İbrahim Altıntaş yaşlandığı ve çok kilo aldığından dolayı koşamadığı ve doğru düdükler çalamadığı için düşen kademesi nedeniyle, federasyonda güçlü lobisi olduğunu düşündüğü Türk Telekom takımını bu şekilde destekleyerek belki de kafasında maçtan önce oluşturduğu bir planı bir düşüncesi vardı diye düşünmekten başka hiçbir şey gelmedi bizlerin aklına maç sonrası yapılan konuşmalarımızda.

 

Bugün deplasmanda TED Ankara ile oynayacak olan takımımız rakibine üstünlük sağlaması durumunda play-off yarışında kendisiyle aynı galibiyet sayısına sahip bir rakibini daha deplasmanda yenerek avantaj sağlamış olacaktır. Umarız hakkaniyet ile düdük çalacak hakemlerin yöneteceği ve takımımızın kazanıp geri döneceği bir maç olur. Haftaya yeni yazılarımda görüşmek üzere sevgiyle ve basketbol ile kalın, hoşça kalın.