Suriye’de Rakka operasyonu için PYD/YPG desteğini her geçen gün artıran, bu terör örgütünü “müttefik” olarak gören ABD’nin Türkiye’nin karşı çıkmasına rağmen Rakka operasyonunu PYD/YPG ile yapmakta kararlı olduğu fark edilmektedir.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcü vekili Mark Toner, 9 Mart 2017 günü Washington’da düzenlediği basın toplantısında bir soru üzerine Türkiye, Rusya ve ABD Genelkurmay Başkanlarının Antalya’da yaptıkları görüşmede, daha etkin bir operasyon için yeni olanakları değerlendirdiklerini ifade etmiştir. Ancak basına yansıyan haberlerden Antalya zirvesinden uzlaşma sağlanamadığı, Türkiye’nin Tel Abyad planına ABD’nin “evet” demediği anlaşılmaktadır. (Aydınlık, 10 Mart 2017) Bu plana göre Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinin karşısında bulunan Tel Abyad’dan başlayarak 54 km uzunluğunda ve 1600 metre genişliğinde bir koridor açılacak, operasyona Arap aşiretler ve ÖSO katılacaktı.

ABD Dışişleri sözcüsü Toner’in asıl dikkat çekici açıklaması PYD/YPG ile ilgilidir. Toner’in, ABD’nin terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG’yi desteklemeye devam edeceğini vurgulaması, PKK ile YPG arasında bağlantı olduğu görüşüne saygı ile karşı olduğunu açıkça itiraf etmesi anlamlıdır ve ABD’nin bu terör örgütü ile tam bir dayanışma içinde olduğunu göstermektedir.

Tüm bu gelişmeler olurken İngiliz The Independent gazetesinin yazarlarından Ortadoğu uzmanı Patrick Cockburn, Türkiye’nin Suriye’de El Bab’dan sonra hedef olarak belirlediği Menbiç’e saldırmasının zor olacağını yazmıştır. YPG’nin ana bileşeni olduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) büyük bir olasılıkla ABD’den daha fazla destek alacağını vurgulayan yazar, Suriye satrancında Türkiye’nin zor bir durumla karşı karşıya kalacağını belirtmiştir.

NATO ittifakında müttefik, IŞİD karşıtı koalisyonda ve diğer alanlarda zaman zaman “stratejik ortak” olarak tanımladığımız ABD ile Suriye konusunda ulusal çıkarlarımız örtüşmemektedir. Türkiye Suriye satrancında ne yazık ki yalnız bırakılmıştır ve zor durumdadır. ABD’ye karşı ulusal çıkarlarımız doğrultusunda daha dikkatli bir dış politika izlemek ayrıca Suriye ile ilişkilerimizi yeniden gözden geçirmek zorundayız. Tek taraflı bağımlılık Türkiye’ye bir şey kazandırmıyor.