Son haftalardaki mağlubiyet serisine bir son vermek ve playoff’a tutunabilmek adına çıktığımız Akhisar deplasmanından iyi mücadele etmemize rağmen kaybederek dönmemiz takımımızın playoff çıtası dışında kalmasına neden olduğu gibi, birebir rakiplerine art arda kaybetmesi ikili averajları da kaybetmemize neden oldu. Fikstür gereği zorlu maçlarının çoğunu ilk bölümde oynayan takımımızın bu maçların da çoğunu kaybetmesi nedeniyle, playoff için ikinci bölümü mümkün olduğunca kayıpsız geçmesinden başka şansı kalmadı.

Akhisar maçı ile ilgili yapacağımız analize geçecek olursak ilk fark ettiğim durum ; yeni hocanın yeni oyun sistemine takım alışmaya çalışırken eski alışkanlıklarının başında olan savunma gücünden uzaklaştığı ve yüksek skorlu periyotlar oynamaya başladı. Seyir zevki olan bu maçlarda kontrolü de sağlamak gerekir maç kazanabilmek ve hedefe gidebilmek için. Bir diğer durum ise mutlaka ikinci yabancı alınmalı, hedeften uzaklaşırsak bir sonraki sezon transferlerimiz zora girer diye bastıran yerli oyuncularımızın performans olarak düşüşte oldukları. Sporcularımız gerçekten kendilerini bu kadar düşünüyorlarsa öncelikle aldıkları paraların hakkını vermek zorunda olduklarının da farkına varıp ona göre performanslarını arttırmaları gerekiyor. Ryan ve Jerry’nin süre olarak toplam 74 dakikada 47 sayı attığı bu önemli deplasmanda 7 Türk oyuncunun toplam 126 dakikada sadece 36 sayı üretmesi ve sorumluluktan kaçması yada sorumluluk geldiğinde bu sorumluluğu kaldıramaması gerçeğini görmezden gelmememiz lazım. Sezon başından beri belirli birkaç maç dışında Hazer Avcı, Şahin Erkmen, Alican Güney, Kerem Gülmez, Umutcan Özyıldırım, Sezgin Eriş ve Gökhan Karabıyık’ın hala bir standart oturtamamış olmaları da playoff çıtasından uzaklaşmış olmamızın önemli bir nedenidir. Bir tek bu oyuncuların dışında tuttuğum isim olan Azizcan Özdemir ; oynadığı mevkii ve pozisyon itibari ile kendisinden beklenileni, bana göre aldığı süre ortalaması göz önüne alındığında genel olarak fazlasını verdiğini düşünüyorum. Sahadaki pozitif enerjisi ve hırsı ile takımı zaman zaman ateşleyici özelliği de bu oyunculardan birkaç adım önde tutmamın nedeni oldu.

İki takımın da 8 tane 3 sayılık basket ve 17’şer serbest atıştan başarıyla ayrıldığı bir maçta 2 sayılık yüzdesinin kazananı belirlediği bir maç izledik. Bu bölümde 33 tane 2 sayılık girişimin 23 tanesini sayıya çeviren ev sahibini yenebilmek için büyük avantaj sahibiydik. Çünkü 10 adet daha fazla girişim ile 43 tane 2 sayılık girişimde bulunan takımımız maalesef bunların sadece 21 tanesini sayıya çevirince maçı aradaki o 2 tane 2 sayılık basket ile 4 sayı farkla kaybetmiş olduk. Bu maç genelinde bir önemli istatistik de takımımız maç boyu rakibinden daha fazla ribaund alıp daha fazla hücum kullanmışken 15 asist yapmasına rağmen rakibimizin 26 asist yapması ; bu demek ki rakibimiz daha organize ve basit basketbol oynayarak sonuca gitmeyi bilmiş demektir.

Bugün sahamızda oynayacağımız Bahçeşehir Koleji maçını mutlak kazanmamız gerekmekte çünkü ilk yarı biterken 3.’lük ile 6.’lık arasında bir yeri öngörmüş ve konuşurken tek yabancı ile kaldığımız bölümde art arda kaybederek şu an bir anda playoff sıralaması dışında kalıp 11. sırada yer almaktayız.

Sahmızda oynayacağımız bu önemli maç öncesinde rakip takım kendisine ayrılan 150 kişilik yerden daha fazlasını talep etmiş ve ilimizde bulunan okullarındaki tüm veli ve öğrencileri maça yönlendirip seyirci desteği elde etmek istediği bilgisini almış bulunmaktayım. Erken gelip kendilerine ayrılan yerin dışında da oturabilmek adına bir organizasyon içerisinde olduklarını öğrendiğim rakibin bu düşüncesine engel olabilmek adına bugün Balıkesir seyircisinin salonu erkenden gelip doldurması ve rakibin bu planına engel olmasını istiyorum. Daha önce Telekom maçında yaşadığımız olayı yine tribünlerde yaşarsak bu sefer olaylar farklı yerlere gidebilir ve yaşananlar nedeniyle takımımız zor durumda kalabilir. Bu nedenle bize bu seviyede basketbol maçları seyretme şansını veren takımımıza hepimizin bu gerekli anda destek vermesi lazım. Eminim ki yazımı okuyan tüm Balıkesirli basketbol severlerin gereğini yapacak ve o salonu tıklım tıklım doldurup takımımıza gerekli desteği verecektir.

Haftaya yeni yazımda tekrar görüşmek dileği ile sevgiyle ve basketbol ile kalın, hoşçakalın…