Türkiye’nin Suriye’nin El Bab bölgesinde IŞİD’e karşı yürüttüğü operasyonlarda ABD’nin önderliğindeki uluslararası koalisyondan destek alamadığına ilişkin şikayetin ABD’ye iletilmesinin ardından 4 Ocak 2017 günü ABD Savunma Bakanlığı Pentagon sözcüsü Peter Cook’un yaptığı açıklama şöyledir:

“Türk güçleri bizden destek istedi. Güç gösterisi yaptık, ama uçaklarımız mühimmat bırakmadı” (Sözcü, 6 Ocak 2017)

Sözcü Peter Cook’un bu garip açıklamasından sonra bu kez 5 Ocak 2017 günü IŞİD’e karşı yürütülen operasyonun sözcüsü Albay John Dorian’ın inandırıcılıktan yoksun sözleri de şöyleydi:

“Hava koşulları kime ateş ettiğinizi görmenize imkân vermiyorsa, sahadaki güçler için tehlike yaratırsınız. Dolayısıyla o esnada yapabileceğimiz buydu.”

Pentagon’dan ardı ardına yapılan bu garip açıklamalardan sonra Hatay ve Kilis’in sınır komşusu olan Afrin’de olup bitenler artık yerel basınımızda da yer almaya başlamıştır.

Afrin’in Hatay ve Kilis illerine yakınlığı bu bölgenin önemini arttırmaktadır. Afrin kampında ABD’nin teröristlere askeri eğitim vermesi, ayrıca burada yine ABD tarafından bölücü örgüt adına “terör akademisi” nin kurulması (Sözcü, 7 Ocak 2017) ülkemizin güvenliğini tehdit eden yaşamsal önemde bir gelişmedir. ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü (Pentagon sözcüsü) Peter Cook’un “uçaklarımız mühimmat bırakmadı” şeklindeki açıklaması gerçekleri yansıtmamaktadır. Türkiye içte ve sınır ötesinde terör sarmalından kurtulmak için büyük çaba harcarken en yakın müttefiki olarak gördüğü ABD’nin PYD’yi bölgede kara gücü olarak kullanması dikkat çekicidir. Türk-ABD ilişkilerinde gerilimin giderek tırmandığı bu duyarlı dönemde yeni ABD Başkanı Trump’ın göreve başlamasından sonra Türk-ABD ilişkilerinin nasıl şekilleneceği zamanla anlaşılacaktır.