Önce ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, ardından ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Antony Blinken’in Obama’nın özel temsilcisi Brett Mc Gurk ile birlikte Eylül ayında Erbil’de Irak Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Mesud Barzani’yi ziyaret etmesinden sonra bu kez Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen ve ABD Merkez Kuvvetler Komutanı (CENTCOM) General Joseph Votel’in (bu yetkili daha önce de Erbil’i ziyaret etmişti) 23 Eylül 2016 günü Mesud Barzani ile Erbil’de ayrı ayrı görüşmeler yapması bölgemizde ülkemizi de yakından ilgilendiren önemli gelişmelerin gerçekleşmekte olduğunu göstermektedir. Almanya Savunma Bakanı Leyen’in Barzani ile görüşmesinin iki saat sürmesi, görüşme sonrasında ortak basın açıklamasında Barzani’nin “Almanya’nın Kürdistan halkına ve peşmerge güçlerine büyük destek verdiğini” vurgulaması dikkat çekicidir. Asıl dikkat çekici olan Almanya Savunma Bakanı Leyen’in peşmergelerin eğitimi ve Barzani’ye silah yardımı konusunda yaptığı açıklamadır. Leyen, Almanya’nın bugüne kadar 10 bin peşmergeyi eğittiğini, ayrıca IKBY’ye 90 milyon Euro tutarında askeri yardım sağladığını, Almanya’nın peşmerge güçlerine verdikleri askeri eğitimi artık Erbil’de değil, IŞİD’den alınan bölgelerde vereceklerini açıklamıştır. (Hürriyet, 24 Eylül 2016) Bu gelişmeden sonra Almanya’nın da diğer Batılı ülkeler gibi fırsatlardan yararlanarak bölgede önemli bir görev üstlenmekte olduğu fark edilmektedir.

ABD’den PYD’ye (PKK’nın Suriye kolu) silah yardımının hızla devam ettiği bu duyarlı dönemde başta ABD olmak üzere Batılı müttefiklerden Almanya ve Fransa’nın Barzani ile ilgilenmesi Batılı müttefiklerimizin “Kürdistan’ın oluşumunda” kararlılık içinde olduğunu göstermektedir. Onlar için vazgeçilmez olan bölgemizde bir “Kürt Devleti”nin kurulmasıdır. Bu durum İsrail’in güvenliği için yaşamsal önemdedir. Bu alanda ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’in önemli bir görev üstlendiğini de söylemek zorundayız.

Biden’in Barzani’nin ABD’ye yaptığı ziyaret sırasında söylediği sözler ABD yönetiminin gelecekteki planının ne olduğu hakkında bizlere somut bir fikir vermektedir. Biden ABD’nin ünlü üniversitesi Harvard’daki konferanstan sonra ABD TV’lerine Barzani’yi kast ederek şöyle konuşmuştur. “Başkanım hiç endişe etmeyin! Sizin de benim de ömrüm bağımsız bir Kürt devletinin kuruluşunu görmeye yetecektir.” Bu açıklamadan sonra Biden’in Türkiye’ye yaptığı ziyaret sırasında tam tersini söylemesi inandırıcılıktan yoksundur. ABD yönetimi bölgemizde bir Kürt devletinin kurulması için her türlü çabayı harcamaya devam edecektir. Ulusal bütünlüğümüz ve güvenliğimizi tehdit eden bu gelişmelere karşı çok dikkatli olmak zorundayız.