Türkiye Erkekler ve Kadınlar Basketbol Ligi Federasyon Kupası maçlarına bu sene Antalya’ya verildi. 18-23 Eylül tarihleri arasında Erkekler, 25-30 Eylül tarihleri arasında da Kadınlar Basketbol Ligini oluşturan tüm takımların 6’lı 3 grupta mücadele edecekler. Kura ile belirlenen gruplar daha önce Federasyon tarafından açıklanmıştı. Gruplarında ilk 2 sırayı alacak takımların doğrudan, gruplarını 3. Sırada bitiren 3 takım arasından da en iyi 2 tanesinin katılımlarıyla ligin devre arasında 8 takımlı final grubu maçları çeyrek final-yarı final ve final şeklinde elemeli olarak oynanacak. Erkeklerde Karesi ve Bandırma Kırmızı, Kadınlarda ise Edremit Belediyesi Güre Spor ile temsil edileceğimiz organizasyon 18 Eylül tarihinde Erkeklerin grup maçları ile başladı.

Turnuvanın ilk günü olan Pazartesi, takımımız Karesi Spor, Bakırköy Basket ile karşılaştı ve bu çekişmeli maçtan ikinci yarıdaki müthiş oyunu ve savunması sayesinde 84-75 galip ayrıldı. Salı günü Ankara DSİ ile karşılaşan takımımız şut yüzdesinin kötü olduğu maçta, bu sefer de ikinci yarıdaki kötü oyunuyla 80-62 gibi farklı bir skor ile mağlup oldu.  Çarşamba günü ise grupta aldığı sonuçlar ile grubun favorisi haline gelen Akhisar Belediye karşısına çıkan takımımız 26/1 gibi çok kötü bir dış şut yüzdesi ile oynadığı maçın her bölümünde rakibin üstünlüğünü hissetti ve tek bir periyodunu bile rakibinden fazla sayıda bitiremediği maçta rakibine 70-63 ile boyun eğdi. Takımımız ilk 3 gün sonunda genel olarak henüz hazır bir tablo çizmedi. Coach Fahri Güler yine kadroda bulunan tüm oyuncularına süre vererek lig öncesi kimin sahada neler yapabileceğini izliyor ve ligde kullanacağı rotasyonu netleştirmeye çalışıyor. Bu zor ligde ellerine geçen şansı iyi kullanabilen oyuncularımız lig maratonunda ağırlıklı olarak 7-8 kişi ile oynanacak rotasyondaki yerleri için kalan 2 maçta varlarını yoklarını ortaya koyarak Fahri hocanın gözüne girmeyi başarmalılar yoksa bench gediklisi olarak sezonu geçirebilmeleri çok da düşünülmesi zor olmaz. Yabancı oyunculara da bir parantez açacak olursak Jerry Smith belki de Türkiye kariyerinin en berbat maçını oynadı Çarşamba günü ve 10/0 üç sayı yüzdesi onun kariyerine hiç yakışmadı. İlk iki günkü performansı fena değildi ama bu şekilde inişli çıkışlı performanslar yerine süreklilik sağlayacak performanslar beklediğimiz bir oyuncu olduğu kendisine hatırlatılmalı. Aynı şekilde ilk iki gün ortalıkta neredeyse hiç görünmeyen Gani Laval da son maçta toparlanmış bir görüntü çizdi. Her ne kadar Turnuvadan önce geç geldiği için sadece 4 antrenmana çıkmış olsada, euroleague kariyerinde bir oyuncunun ne kadar kaliteli bir lig olursa olsun sonuçta 2. Lig olan bir ligin altını üstüne getirmesi fark yaratması gerekir.  Umarım 30 Eylül Cumartesi günü Balıkesir Kurtdereli Spor Salonunda Orman Spor ile oynanacak olan ligin ilk maçına kadar takımımız uyum sorununu atlatır ve lige galibiyetle başlayacak kazanımlar ile tatil tadında gittiği Antalya’dan iyi bir dönüş yapar.

Turnuvada mücadele eden bir diğer takımımız olan Bandırma Kırmızı ise ilk 3 günde çıktığı tüm maçlarını kaybederek kötü bir tablo çizdi. Gerçi oynadığı 3 takımın ikisi (Bahçeşehir Koleji ve Türk Telekom) ligin favorileri arasında gösterilen ekipleri. Diğer yenildiği Düzce Belediye takımı ise turnuvanın ilk gününde Türk Telekom’u 75-52 gibi sansasyonel bir skor ile yenip dikkatleri üzerine çeken sezonun flash takımlarından birisi. Kalan 2 maç öncesinde gruptan çıkma şansı kalmayan temsilcimizin maçları Petkim ve Selçuklu Belediyesi ile olacak.

Perşembe günü turnuvanın off günü olduğundan takımlar dinleniyorlar. Bugün yani Cuma günü takımımız Samsun BŞB. Anakent ile oynayacak. Bu maçı takımımız kazandığı takdirde son gün Halk Enerji Ted Ankara Kolejlileri de yenmesi halinde Ankara DSİ ve Bakırköy Basket’in kalan maçlarında alacağı skorlara göre grubu 2,3 yada 4. sırada bitirecek ve gruptan çıkıp çıkamayacağı belli olacak. Gelin isterseniz şimdi bu olasılıkları sizlerle adım adım paylaşalım ; öncelikle gruptan çıkma adına yapacağımız bu olasılık hesaplarının hepsinde takımımızın kalan iki maçını da kazandığını göz önüne alarak ilerleyeceğiz.
 1. Olasılık : Kalan maçlarını kazandığı takdirde takımımız 3 galibiyete ulaşacak, şu an 2’şer galibiyeti bulunun Ankara DSİ ve Bakırköy Basket’in kalan 2 maçlarından 1’er tanesini kazanmaları durumunda 3 takım aynı galibiyette olacağından 3’lü averaja kalacaklar ve bu durumda Ankara DSİ +16, Bakırköy Basket -7 ve takımımız -9 averajda olacağından takımımız 4. olarak grubu bitirip turnuva dışı kalacaktır. 
2. Olasılık : Bakırköy Basket Kalan iki maçından birini kazanır birini kaybederse ve Ankara DSİ de kalan iki maçını da kaybederse bu sefer takımımız ile Bakırköy Basket yine 3’er galibiyetten dolayı ikili averaja kalırlar ve bu durumda takımımız Bakırköy Basket’i yendiği için grubu 2. sırada bitirip doğrudan final biletini alır.
3. Olasılık : Bakırköy Basket kalan 2 maçını da kaybederse, Ankara DSİ kalan maçlarından 1 tanesini kazanırsa bu sefer de takımımız Ankara DSİ ile aynı galibiyet sayısında olacak ve ikili averajda takımımızı oynanan maçta yenen Ankara DSİ grubu 2. sırada tamamlayacak takımımız da 3. sırada tamamlayıp diğer gruplardaki 3.’ler ile en iyi 2 arasına girmek adına bir şansı daha olacak final bileti alabilmek adına.

Turnuvanın ilk 3 gününü göz önüne alacak olursak 18 takımın çoğunun daha lige hazır hale gelmediğini net şekilde görmekteyiz. Yine net olarak görülen bir diğer önemli detay ise bu sene belki de TBL oynanmaya başlandığından beri oluşan en kaliteli ligi izleyeceğimiz. Bir iki takım hariç neredeyse her takımın her takımı yenebileceği ve çok kaliteli kadroların oluşturulduğu çekişmeli ve çok zevkli bir sezon bizleri bekliyor. Bana göre 18 takımlı ligde 10-12 takım arasında kıyasıya bir şampiyonluk mücadelesi ve playoff mücadelesi olacak ve sürprizlerin bol olacağı keyifli bir sezon izleyeceğiz.

Haftaya hem TBL Federasyon Kupası maçlarının tamamlanmasıyla Karesi yazısı hem de 25 Eylülde başlayacak olan Kadınlar Federasyon Kupasında mücadele edecek olan Edremit Belediyesi Güre Spor ile ilgili yazımla sizlerle olacağım.