Federasyon kupasının 2. ayağı pazartesi günü Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi maçları ile başladı. Takımımız Edremit Bld. Gürespor'un maçlarını oynadığı Kepez Turgut Özal Spor Salonundaki rakipleri Ligin iyi takımlarından Bodrum, Elazığ, Bursa, Bayraklı ile maddi sorunlar nedeniyle sıkıntılı günler geçiren Ordu spordu..

İlk maçını Pazartesi günü Bodrum ile oynayan takımımız maçın ilk periyodunda oldukça tutuk bir görüntü içinde ve birbirinden bağımsız oynayan bir takım niteliğinde olunca ilk periyodu 23-11 geride tamamladı. İkinci periyotta Hande Çelebi ve Pelin Küçük'ün agresif oyunları savunma ve hücum becerileri ile bireysel anlamda öne çıkan takımımız devreye girerken farkı 6 sayıya düşürdü ve 32-26 ile soyunma odasına gitti. İkinci yarıda da Bodrum takımının kontrolünde geçen maçı 58-52 Bodrum kazandı.

İkinci maçını Salı günü Bayraklı Bld. İle oynayan takımımız yine ilk günlü gibi çok kötü bir başlangıç yaparak ilk periyodu 23-12 davreyi de 34-22 geride kapattı. Koç Ömer Buharalı'nın oturduğu koltuğu defalarca yumrukladığı maçın ilk bölümündeki sinirli hali dikkatlerden kaçmadı. Maçın ikinci yarısına fırtına gibi başlayan takımımız ilk 5dk'lık bölümde ürettiği 22 sayı ile rakibinin 44-41 önüne geçti ve bu bölümde mola almakta çok geç kalan Bayraklı Bld. antrenörüne de ayrıca teşekkür etmeli Ömer hoca. İlk yarıda 20dk'da 22 sayı üreten takımımız 3.priyodun başındaki 5dk'lık bölümde 22 sayı üretmeyi başararak müthiş bir geri dönüşle maçı çevirmeyi başarıp periyot sonunda skor tabelasına 56-56 yazdırmayı başardı. Yakaladığı ivmeyi son periyoda da taşıyan takımımız kötü oynadığı maçı zor da olsa 69-65 kazanmasını bildi.

Çarşamba günü oynadığı Ordu maçı ise grubun en rahat maçı gibi görünse de takımımızdaki koordinasyon eksikliği bu maçta da rahat oynamalarına engel oldu ikinci yarıya kadar. İlk periyot iyi başlayan takımımız, 2. periyotta kendine göre zayıf olan bir çok problemle birden uğraşan rakibine periyot üstünlüğünü kaybetti ve maçı koparamadan devreye 34-27'lik skor ile girdi. İkinci devrenin hemen başında Ordu farkı 3 sayıya kadar indirse de sonrasında yine bir anda coşan takımımız ne olduğunu anlamadan farkı 20 sayıya çıkardı ve rahat bir nefes aldı. Son periyodun karşılıklı basketler ile geçtiği maçı takımımız 71-52 kazanarak 3 maçta 2. galibiyetini almış oldu. Perşembe gününün off olduğu turnuvada son iki gün sırasıyla Elazığ ve Bursa ile oynayacak takımımızın grubundan çıkma şansı oldukça yüksek görünse de oynayacağı 2 takımda güçlü rakipler. Her sonucun sürpriz olmayacağı son iki gün maçlarında takımımıza başarılar diliyorum.

Takımımız ile ilgili genel bir analiz yapacak olursam da takım halinde savunma ve hücum daha oturmuş değil. Ömer hoca henüz alt ligdeki maç temposuna, rakip takımlara ve analizlerine, rakip sporcuları tanıma ve analiz etmeye, kendi sporcularını takım haline getirmeye ve ligin hakem seviye ve kalitesine adapte olabilmiş ve alışabilmiş değil. Mutlaka 2 yada 3 takviye yapmadı şart çünkü 6 kişi ile maç oynamak yıpratıcı ve zordur. Antrenmanlarda 5'e 5 bile yapabildiğine zannetmiyorum bu kadro yapısı ile. Kadrodaki en az 2 oyuncu ile yolları ayırmak gerektiğini düşünüyorum ama tabiki isim vermeyeceğim. Zor bir süreç olacak hem Ömer hoca hem takımımız için ama umarım üstesinden gelir çünkü bu sene tam zamanı. 
Ligin iddaa gelirlerinin düştüğü söylentileri ayyuka çıkmışken ve doğruluğu yüksek ihtimalken bir çok takımın maddi anlamda sıkıntı çekip oyuncu kaybedeceği dönemler olacaktır ve bu anlamda güçlü yapısıyla takımımız her kulübün bir adım önüne çıkacaktır. Arkasından da yine iyi bir kadroya ve lige çıkma hedefi koymadan ama sağlam bir yapıya sahip Elazığ ve İzmit takımları yapacağı 2-3 takviye ile çok başka bir hedefin göbeğinde kendini bulabilirler. 

Geçen hafta oynanan ve 2 maçı kalan Karesi'nin grubunda ise Karesi kalan iki maçını kazanmasına rağmen grubunu averaj ile 4.sırada tamamladı ve kupadan elendi. Yarın Kurtdereli Spor Salonunda Orman sporu ağırlayacağı ligin ilk maçında tüm spor severleri salonu doldurmaları için şimdiden davet ediyorum ve takımımızın galibiyetle başlayacağına güvenim sonsuz..

Haftaya görüşmek üzere sevgiyle ve basketbol ile kalın, hoşçakalın...