Bankacılık Seçenekleri

Mevduat bankaları, paraya ihtiyacı olanlara verdikleri sınaî ve ihtiyaç kredileri karşılığında topladıkları faizlerle kâr ederler. Katılım bankaları ise ticari ve sanayi kuruluşlarının faaliyet alanlarında ihtiyaç duydukları ürünleri piyasadan tedarik ettikten sonra üzerine piyasa koşullarına göre koyabildikleri kâr marjını ekleyerek oluşturdukları bedelle bu kuruluşlara devrederler. Aradaki fark kârlarıdır.

Kısacası; mevduat bankaları para satarak, katılım bankaları ise ürün satarak kâr ederler. Her ikisi de kendilerine para yatıran tasarruf sahiplerine bir bedel öder. Bu bedelin adı mevduat bankasında “faiz”, katılım bankasında “kâr payı”dır. İslâmi inanca göre faiz “haram”dır. Kâr payının faizden ne farkı var ki?

2017 yılında mevduat bankaları da, katılım bankaları da yüksek kârlar elde ettiler. Nedeni; ekonomideki toplam tasarruf yetersizliği ve yüksek enflâsyon.

Sonuç:  Enflasyon, câri açık, dış borç, gelir dağılımı bir bütün olarak ve gerçekçi bakışla düşünülmediği sürece, paranın fiyatı (faiz veya katılım payı) yüksek olacaktır.                                                                      

                                                                          ***

CHP/ Kılıçdaroğlu

CHP parti olarak CHP’nin Cumhurbaşkanı adayından daha az oy aldı. Şaşırtıcı olmasa da üzerinde düşünülmesi gerekir. Ancak; göz ardı edilmemesi gereken bir gerçek var. O da, CHP seçmeninin bir kısmı HDP’nin yüzde on barajını geçerek Meclis’e girmesini istedi ve oyunu HDP’ye verdi. Bu gerçek dikkate alındığında Kılıçdaroğlu- İnce farkı daha az olur.

Muharrem İnce’nin Cumhurbaşkanı adayı olarak sunulması doğru bir karardı.

Bu vesile ile hatırlamakta yarar var. Kılıçdaroğlu iki önemli olay Gerçekleştirdi.

1)önceki Cumhurbaşkanlığı seçimindeki büyük hatayı yapmadı. Ekmeleddin faciasını tekrarlamadı.       

 2)iki seçim arasında gerçekleştirdiği, Dünya siyaset ve demokrasi tarihine geçecek iki örnek eylem ve karara imza attı. Adalet Yürüyüşü ve seçim öncesinde İyi Parti’ye verdiği destek Türk Demokrasisi adına büyük kazanç oldu.     

Bunlar, Dünya’da ve Türkiye’de ses getirdi.  Yabancı basında uzun süre yer aldı, vurgulandı. Bizim medyada da izin verildiği kadar! Malûm: “en büyük medya bizim medya”!

Düşünen Adam

Not: Seçimden sonra medya CHP’ye çok yer ve zaman ayırmaya başladı. İktidar yanlısı yazarlar, “düşünce bidonları”; “CHP şimdi ne yapmalı” sorusuna cevap yetiştiriyorlar. Hani düşenin dostu olmazdı!