Avrupa’ya yayın yapan Fransız televizyonu TV 5’te 8 Haziran 2016 gecesi “Kürdistan” konulu bir propaganda filmi yayınlanmıştır. Yaklaşık kırk dakika süren filmde Türkiye adı hiç geçmemiş, ancak dolaylı olarak da olsa Kürdistan ve PKK’dan övgüyle söz edilmiş, Kürtlerin bölgelerinde sahipsiz bırakıldıkları vurgulanmıştır.

PKK’dan “Kürdistan Savaşçıları” şeklinde söz edilen programda “Kürtlerin dağlardan başka dostları yoktur”

“Kürtler kıyıma uğramış tek ırk değildir, onlar gibi kıyıma uğrayan başka ırklar da vardır.” şeklindeki ifadelerle Kürtlerin masumiyeti vurgulanarak Kandil’deki kamplarda ve dağlarda eğitim gören PKK’lı kadın teröristlerin görüntülerine de yer verilmiştir.

Kadın, erkek PKK militanlarının yaşamlarının da görüntülendiği programda Kürtlerin IŞID gibi radikal dinci bir terör örgütüne karşı amansız bir mücadele verdiklerinden övgüyle söz edilmiştir. Programın ilerleyen bölümünde Irak’ın devrik lideri Saddam döneminde Kürtlere karşı yapılan kıyımdan söz edilirken bunun gerçek bir soykırım olduğu vurgulanmış, Fransa’da yaşayan, Fransızcayı anadili gibi konuşan bir Kürdün Kuzey Irak’ta doğduğu topraklarda yaptığı geziye ilişkin izlenimine yer verilirken, Kürt köylerinin Saddam döneminde yakılıp yıkıldığı, bunun tam bir soykırım anlamına geldiği vurgulanmıştır. Ermeni sorunu başta olmak üzere Kürt sorununa da programlarında sık sık yer veren Fransız televizyonları arasında Avrupa’da en çok izlenen televizyon kanallarından biri olan TV5 daha önce bu tür programlara yayınlarında yer vermişti. TV5’in bu programının yanlı ve propaganda amaçlı olduğunu söylemek zorundayız.