Fransa’da Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda galip gelen, bağımsız aday Emmanuel Macron (7 Mayıs günü yapılan seçimlerden sonra büyük çoğunlukla Cumhurbaşkanı seçilmiştir) seçim kampanyasına Paris’teki sözde Ermeni soykırım anıtını ziyaret ederek başlamıştır. Anıta çiçek bırakan Macron saygı duruşundan sonra akşam sözde soykırımını anma programına katılarak Fransa’daki Ermeni diasporası ile tam bir dayanışma içinde olduğunu göstermiştir. Aynı gün Macron’un “Ermeni sorununu dünyaya tanıtmak için mücadele edeceğiz” (TV5 ve Halk TV, 25 Nisan 2017, gece haberleri) şeklindeki açıklaması Fransa’nın yeni Cumhurbaşkanının Ermenileri memnun etmek için her türlü çabayı harcamaya hazır olduğunu kanıtlamaktadır.

Ermeni diasporasının en güçlü olduğu ülkelerden birisi Fransa’dır. Macron’un seçim kampanyası sırasında Ermeni sorununu gündeme getirerek bu sorunun tanıtılmasında öncülük görevini üstlenmesi anlamlıdır.

Fransa’nın yeni Cumhurbaşkanı Macron’un açıklamalarından birkaç gün sonra Fransa’nın önde gelen televizyon kanallarından biri olan TV5, 4 Mayıs 2017 Perşembe akşamı Ermeni tezinin haklılığını savunan zaman zaman Türkiye aleyhine sözler de içeren bir film yayınlanmıştır. Ermeni bir ailenin acı dolu öyküsünün anlatıldığı film de yer alan Ermeni kökenli bir kadının “Bir gün gelecek Türkiye soykırımı (genocide) muhakkak kabul edecektir” sözleri dikkat çekicidir.

Cumhurbaşkanı Macron’un Ermenileri cesaretlendiren açıklamalarından sonra diaspora Türkiye aleyhine propagandasını yoğunlaştıracaktır.

Ülkemizin yaşamsal önemde sorunlarla karşı karşıya kaldığı bu sıkıntılı dönemde emperyal güçlerin Ermeni sorununu yeniden gündemlerine taşımaları beklenmelidir.