KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum lider Anastasiadis arasında 22 Şubat 2017 günü yapılması öngörülen görüşmelerin iptal edilmesinden sonra ABD ve AB’nin de baskısıyla 11 Nisan 2017 günü taraflar arasında görüşmeler yeniden başlamıştır.

Görüşmelerin en hareketli döneminde Rum müzakereci Mavroyannis’in 23 Nisan 2017 gecesi France-24 televizyonu ekranında boy gösterirken başta Türkiye olmak üzere KKTC hakkında da iyi niyetten yoksun yorumlar yapması dikkat çekmiştir.

Müzakerelerde üstünlük kazanmak için doğalgaz kozunu tehdit unsuru olarak gündeme getiren Mavroyannis, “AB üyesi Kıbrıs’ın bağımsız bir ülke olduğunu sık sık tekrarlamak” gereğini duymuştur.

“Kıbrıs Hükümeti” olarak Katar ile doğalgaz ve petrol anlaşması imzaladıklarını belirten Mavroyannis, KKTC’den hiç söz etmeden “bu anlaşmadan sadece Kıbrıslıların yararlanacağını, Rumlara şantaj yapacak üçüncü bir ülkeyi kabul etmeyeceklerini” (Only Cypriots will benefit, we can not accept a third party to blackmail us) yinelemesi önemsenmesi gereken açıklamadır.

Mavroyannis, yaklaşık kırk dakika devam eden konuşmasının sonunda Türkiye’yi suçlamış, ülkemizin müzakerelere müdahale ederek gerilim yarattığını söylemekten çekinmemiştir.

Kıbrıs’ta büyük bir oyun oynanmaktadır. Arkalarını ABD, AB ve İsrail gibi üç güce dayandıran Rumların fırsatlardan yararlanma peşinde oldukları fark edilmektedir. Türkiye ve KKTC kazanılmış haklarından vazgeçemez. Kıbrıs sorunu ülkemiz ve KKTC için yaşamsal önemde bir sorundur.