Türkiye Basketbol Federasyonunun 2017 – 2018 sezonu itibaren Erkekler Bölgesel ligini kaldırmasını ve TB2L statüsünü sert bir şekilde değiştirmesini hayretle, şaşkınlıkla ve üzüntüyle öğrendik.

Amaçlarının TB2L takımlarının sayısını arttırılmasını ön gören bu uygulamanın önümüzde ki yıllarda Türk Basketbolunun da sorunlar teşkil edeceği endişesi duymakta ve bu sorunların büyüyeceğini tahmin etmekteyim.

Alınan kararlar neticesinde; EBBL'yi kaldırmak belirli sorunları çözmez aksine sorun doğurur, bu ligde yaklaşık 90’a yakın kulüp 1000’ e yakın sporcu 150-200 arası antrenör bulunmakta ve yüzde 90’nı bu ligden ekmeğini kazanmakta bu lige yıllardır ilgi göstermeyen federasyon basketbol adına geliştirici bir hamle yapmaktansa beline yük gördüğü bu ligi kaldırarak Anadolu da ufak ta olsa yapılan organizasyonları, kendi çapında basketbola hizmet veren kulüpleri kapatmaya zorlayacaktır ki EBBL takımları Anadolu da altyapı için çok önemli varlıklar olduğu unutulmamalıdır.

EBBL takımları sayesinde aileler ve çocuklarda basketbol bilinci oluşmakta altyapılara basketbolcu kazandırarak belirli bir disiplin oluşmasında bu ligin önemi azımsanamaz. Bununla birlikte Basketbolu canlı izlemek sadece büyük şehirlerde olan insanların hakkı mı? Küçük şehirlerde kurulan mütevazı bütçelerle yarışmaya çalışan 5 liranın hesabını yapan katılım paralarını bin bir güçlükle bulan basketbol kulüplerinin olduğu EBBL yi kaldırmak mıdır hizmet? Bu mudur basketbolu geliştirmek?

Ligin kalitesi düşük olabilir ama bu kaliteyi bu ligi kaldırarak sağlayamazsınız bunca insanı bunca kulübü mağdur etmekle kalite getirilmez! Küçük düzenlemelerle EBBL daha nezih daha kaliteli bir lig haline dönüşebilirdi? Örneğin herkesin şikayet ettiği konu olan oyuncu ve antrenör ücretlerinin ödenmemesi hususu; bu tür sorunlu olan Kulüpleri, borcu görünen kulüpleri, salonu basketbol oynamaya elverişsiz olan kulüpleri lige almazsın veya sözleşmesiz görünen bu lige küçük bir sözleşme detayı koyarak hem kulübü hem oyuncu – antrenörü mağdur etmeyecek şekilde düzenleme yapılabilir ayrıca yaş sınırı koyulup yaş ortalamaları belirli seviyede tutularak genç oyuncu sayısı attırılıp almış oldukları sürelerde otomatik olarak artacağından daha tecrübeli daha kendini bilen profesyonel seviyelere oyuncu yetiştirilirdi.

Ayrıca Federasyon almış olduğu bu kararları aşama aşama örneğin 2-3 yıl içinde uygulamaya koyacağını kulüplerin kendini buna göre hazırlamaları gerektiğini söylemeleri gerekirken sadece 1 paragraf ile açıklama yapmasını da yeterli bulmuyorum. Kısacası Federasyon paralı ve sponsor destekli kulüplere açıklama yaparak diğer kulüplere başınızın çaresine bakın izlenimi yaratmıştır. EBBL de mücadele eden herhangi bir kulüp bugün TB2L’de mücadele etmek isterse katılım şartları hayal niteliğinde, banka teminatı istiyor ki alınması bulunması çok çok zor 750.000 TL bu teminatı kaç kulüp bulur alır bekliyorum.

Ayrıca yol - harcırah ücretleri de karşılanmıyor ki Amatör kulüplerin herhangi bir gelir kaynağının da olmamasını düşünürsek bu paralar nasıl karşılanır? bugün Süper lig takımlarının sponsorları bile çekilip kulüplerin bütçe olarak küçülmeye gitmesini göz önüne alırsak federasyon alt liglere katılacak takımlara sponsor desteğine zorlaması şaşırtıcı , iddia ediyorum Anadolu da, küçük şehirler deki kulüpler illerinde ki tüm firmaları toplasa bu teminatı bankadan temin edemez!!! O yüzden en azından basketbola destek olan birkaç yöneticinin isteği arzusu ve küçük yatırımları federasyon tarafından bitirilmemeli.

Bu tutar revize edilerek bu lige katılım biraz daha asgari seviyeye iner mi EBBL tekrar düzenlemeye sokulur mu bilemiyorum ama Federasyonun almış olduğu bu kararları gözden geçirmesi gerekir, aksi takdirde bu lige katılacak takımları zor bulurlar ya İstanbul- Ankara- İzmir gibi belli başlı şehirlerden birkaç takımla kendi aralarında lig yaparlar ya da alt ligler tamamen biter! Ne milli takıma oyuncu yetişir nede basketbolun izlenim oranları yükselir.

Bugün Basketbol Türkiye’nin dört bir yanında izleniyorsa bunun başlıca nedenlerin bir tanesi de EBBL liginin olması ve insanların canlı maç izleyebilmesidir diğer taraftan büyükşehirlerde birkaç paralı takımlar kendi aralarında sessiz sedasız mücadele ederler. Sonuç olarak bu da sadece Balıkesir'de bulunan takımlarımızı değil tüm ülke basketbolunu etkileyecek bir durumdur. Gençlere yatırım yapmanın farklı yollarını değerlendirip bu kararı tekrar gözden geçirmeleri gerektiğinin farkına varmaları umarım çok uzun sürmez. Belki de sadece bu nedenden dolayı şu an transfer piyasası çok yüksek ve bu yine başta Karesisporumuz olmak üzere birçok takımı maddi olarak zor durumda bırakmıştır.

Sevgiyle ve basketbol ile kalın hoşça kalın.