tarik @ politikam.com

BELEDİYECİLİKTE gelip geçici işler unutulur, kalıcı eserler iz bırakır.
Altıeylül Belediye Başkanı Zekali Kafaoğlu, bu saatten sonra hiç bir şey yapmasa bile, Balıkesir'in az gelişmiş mahallesi Gündoğan'a sınıf atlatan Gündoğan Park projesiyle tarihe anılacak bence.
Sizi bilmem, ama ben Kafaoğlu'nu bu projeyle hatırlayacağım hep.

***
AKIL etti, geliştirdi, düşündü, tasarladı, bürokratik engelleri aştı, projelendirdi; altından NATO petrol hattı geçen yolu parka dönüştürdü. 
750 metre uzunluğundaki yol baştan sonra gezinti alanları, oyun bahçeleri, dinlenme bölümleri, süs havuzlarıyla donatıldı.
Gündoğan Mahallesi'ne değer katan Gündoğan Park'ı dergimizde uzun uzun anlatmıştık.
Başkan Kafaoğlu ile dergi için Gündoğan Park'ta röportaj yaptığımız dönemde bazı eksikler vardı.. Daha doğrusu yapım çalışmaları devam ediyordu henüz. Aydınlatma sistemi bitmemişti meselâ.
Bir de mahalle sakinlerinin yanı sıra Balıkesir'in diğer semtlerinde yaşayanların da akşamları gelip gönül rahatlığıyla çay kahve içebilecekleri Zeytin Kafe'nin inşaatına yeni başlanmıştı.
Geçen akşam Altıeylül Belediyesi'nin sokak iftarına katıldık; sonra ailecek Gündoğan Park'a gittik; Zeytin Kafe'de oturduk.
Konsept olarak üst sınıf kafelerden farkı yok.. Mobilyaları belki de pahalı kafelerden çok daha kaliteli. 
Fiyatlar uygun, özellikle çayı güzel.
Yaz akşamlarında ailenizle, eşinizle, dostunuzla gidip oturabileceğiniz bir kafe olmuş orası.

***
BİR yanda çocuklar bisikletlere biniyor, birbirinden farklı oyun gruplarında arkadaşlarıyla oyunlar oynuyor.. Diğer yanda anne babaları kafede oturup sohbet ediyor.. Eskinin karanlık, atıl; izbe NATO yolu gitti; yerine modern, aydınlık, cıvıl cıvıl bir cadde geldi. 

***
GEÇEN akşam Gündoğan Park'ın önemli konukları vardı. 
Mahalle sakinleri Zeytin Kafe'de sıcak Haziran gecesinde bir tutam serinlik ararken, çevrelerinde şehrin yöneticileri beliriverdi. Kalabalık topluluk halinde Zeytin Kafe'ye geldiler. 
Vali Ersin Yazıcı, Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur, kaymakamlar, belediyeciler, müdürler, amirler; cümbür cemaat oradalar.
Ne ki Zekai Kafaoğlu'nun Gündoğan Park'ı asıl göstermek istediği kişi, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can'dı. 
Hasan Can, Susurluklu bir hemşehrimiz. Bugün Ümraniye gibi İstanbul'un büyük ilçelerinden birini yönetiyor.
Ümraniye ile Altıeylül Kardeş Belediye.
Hasan Can, hem Alteylül'e, hem Balıkesir'e hizmet verecek bir kültür merkezi yaptırıyor.
Kültür Merkezi projesini de dergimizin son sayısında sizlere anlatmıştık. 
Kafaoğlu, Altıeylül'deki sokak iftarından sonra Hasan Can'ı dolaştırdı Gündoğan Park'ta.
Kafaoğlu'nun gözleri parlıyor, yüzü gülüyordu.. Balıkesir'e bugüne kadar hiç denenmemiş bir cadde-park projesi kazandırmanın heyecanını yaşıyordu.

***
BALIKESİR her güzel projeyi hakediyor. Her yeni proje, kentteki gelişimin göstergesi.
Gündoğan gibi geri kalmış, 'yoksul' diye tanımlanan, gelir seviyesi düşük ve suç oranlarının yüksek olduğu bilinen bir mahalleye böyle bir değer katmak, o mahallenin imajını da, alışkanlıklarını da değiştirecek kuşkusuz.
Büyükşehir Belediyesi'nin Çay Deresi Projesi Balıkesir'e prestij kazandıracaksa, Gündoğan Park da zamanla o mahalleye ve bölgeye bir değer katacak.
Parkın yaşama geçmesiyle birlikte, mahalle halkının gösterdiği ilgiyi de gözledik. Mahalle sakinlerinin bu tür projelere aç olduğunu gördük.
Öyleyse benzer projeler için adımlar atmaya başlanmalı. 
Balıkesir'in 'kenar mahalle', 'getto', 'çöküntü alanı' diye adlandırılan, yoksulluk, çaresizlik ve suçla anılan mahallelerinde uygulanacak bu tür projeler, kentleşme ve kentlileşmeyi hızlandıracağı gibi, söz konusu bölgelere değer katacak.
Gündoğan Park çevresindeki çoğunluğu müstakil eski yapıların yavaş yavaş yenilendiğini, modern yapılar ve uygulamaların artmaya başladığını görmeniz mümkün.
Bu da, yeniliklere uyum sağlama konusunda geride olmadığımızın göstergesi. 

***
SON tahlilde, isteğimizi yineleyelim:
Balıkesir'e daha fazla Gündoğan Park modeli uygulamalar kazandırılsın.