Sağlık Öğütleri Keşmekeşi

Hemen her televizyonda, gazetede her gün bir sağlık programı ya da sağlık köşesi yayınlanıyor. Konuşanlar, yazanlar hekimliğin çeşitli dallarından uzman kişiler. Hepsi uzmanlık alanlarına giren sağlık sorunlarına ilişkin bilgi ve birikimlerini açıklıyorlar, öğütlerde bulunuyorlar.

 Ancak, son yıllarda aynı uzmanlık alanından gelen hekimlerin aynı konuda farklı, çelişkili görüşler açıkladıkları görülüyor. Giderek her kafadan farklı ses durumu ortaya çıkmakta.

Reyting oranlarını, tirajları arttırmaya yönelik “fetva cümbüşü”! İnsanlarla dalga geçercesine.

 Dinleyenler, okuyanlar şaşırmış hallerde o güne kadar doğru bildikleri, kabul ettikleri, uyguladıkları “sağlıklı yaşam yöntemlerini” kendi aralarında sorgulamaya başlıyorlar.

Kime inanacaklarını, güveneceklerini, başvuracaklarını bilemeden, düşünmeden…

Bunlardan birisi işi iyice bezirgânlığa dökmüş durumda. Karadeniz Bölgesi’ne gidiyor, “bol bol çay için” diyor. Güneydoğu’ya gittiğinde ise lahmacun, kokoreç öne çıkıyor… Yaratıcılığın, yaranmanın sonu yok!

Yakında sigara sağlıklı yaşamın “olmazsa olmazı”, bol su içmenin sağlığa “zararlı”, üç beyazın bol tüketilmesinin “yararlı” olduğu şeklinde “fetvalar” yumurtlarlarsa hiç şaşırtıcı olmaz!

Saygın medyamızın halk sağlığına yönelik çabaları da sınır tanımıyor. Zayıflama önerileri sihirli formüllerle dolu. Bir haftada on kilo vermek işten bile değil. Sabah üç zeytin, öğlen iki dilim domates, akşam bir dilim ekşi elma işi bitiriyor!    

İnternet sitelerinde yazılanları okuyan ise iyice şaşkına döner. Seksen akıl, doksan fikir!

Bu tür ciddiyetten uzak, sorumsuzluk dolu yayınlar konusunda TC Sağlık Bakanlığı’nın ne düşündüğü, yaptığı hiç bilinmez. Bilen varsa söylesin, biz de bilelim…

 

Emniyet Şeridi

Otoyollarda, duble yollarda yolun kenarında acil durumlarda öncelikli araçların rahat ilerleyebilmesi veya yolda arızalanan araçların bekleyebilmesi için ayrılmış şeritler var. Emniyet şeridi olarak tanımlanan bu yerlerin belirtilen amaçlar dışında kullanılması-sözde- yasak.

Böyle olmasına rağmen trafik akışının yavaşladığı zamanlarda emniyet şeritleri yasak tanımayan  sürücüler tarafından tek taraflı olarak ihlâl edilir. Bu uygulamanın en yaygın yapıldığı yer ise TEM otoyolunun İstanbul’a giriş ve çıkış noktalarıdır. Ankara, İzmir giriş çıkışlarında da- daha olsa da- görülüyor.

Polis ışıkları ve sirenleri ile donatılmış maganda sürücülü araçlar bu şeridi kullanmakta hiçbir sakınca görmezler, tereddüt etmezler! Normal şeritlerde yolun açılmasını bekleyenlerin “enayi”, kendilerinin “üstün zekâlı” olduklarını düşünerek…

Emniyet şeridi olarak adlandırılan yerlerde, EDS (elektronik denetleme sistemi) uyarısı “enayiler” içindir. Kendilerini “üstün zekâlı” sananlar için ise; olsa ne yazar olmasa ne yazar! Denetim ve yaptırım olmadıktan sonra… Kimden cesaret alıyorlar ki?

Bu sorumsuzluğa dur diyecek, son verecek Devlet organı ya da organları ne yaparlar?

Kaldırsınlar yasağı. Böylece kendilerini “yok”, kurallara uyanları da “enayi” sayılmaktan kurtarmış olurlar.