Türk basketboluna verdiği emekler ve Türkiye’de milyonlarca kişiye basketbolu sevdiren insan olarak bilinen İsmet Badem’i Çanakkale’de geçirdiği motor kazası sonucu kaybetmenin üzüntüsünü yaşamaktayız. Özellikle bizim kuşağımız, yani 80’li yıllarda doğan bir çok kişi basketbol aşkını O’nun sayesinde hissedip, hayatına basketbol ile yön verdi hem de hepimizin çok sevdiği ve özellikle maçlarda Murat Murathanoğlu maçları anlatırken yorumlarıyla hepimizi kendine hayran bırakan İsmet Abi’mizdi bizim.

Belki de bir çoğumuzun bilmediği basketbol geçmişini de kısaca yazalım buraya ; 

İsmet Badem, Basketbol oyuncusu, yorumcusu ve köşe yazarıdır. 1972-73 sezonunda Türkiye Basketbol Ligi'nde oynamaya hak kazanan ilk Karadeniz takımı olan Samsunspor'da yıldızı parlayan Badem, Fenerbahçe (1976-77) ve Beşiktaş formaları da giymiştir.

Aktif basketbol yaşantısını noktaladıktan sonra bir süre Afrika'da, Mozambik'te yaşadı.

Türk basketbolunun Avrupa sahalarında başarılar kazanmaya başladığı 1993 yılından itibaren televizyonlardan naklen yayınlanan basketbol maçlarında Murat Murathanoğlu'nun sunduğu basketbol maçlarındaki yorumlarıyla ün kazandı.

Fanatik Gazetesi'nde spor yazarlığı yapmış olan İsmet Badem, 2001 yılında Ben İsmet Badem isminde bir kitap çıkarmıştır.

Bugün bu köşede Basketbol yazısı yazabiliyorsam hayatımda basketbol anlamında çok büyük yeri olan iki kişi sayesindedir. En değerlisi Yaşar Kocaoğlu’dur; Allah sağlıklı uzun ömürler versin kendisine ve O’nun zamanında gazetede köşe yazdığı dönemdeki köşesinin ismi olan “POTA” şu an benimle aynı isimde devam ediyor. Diğeri de aynı dönemlerde bu basketbol sevgisinin, aşkının içimize yer etmesinde büyük katkıları olan İsmet Badem’dir ve bundan sonra yazılarımı O’nun hafızalarda yer etmiş olan kapanış cümlesiyle sonlandıracağım ;

Dudaklarınızdan tebessüm, Kalbinizden basketbol sevgisi hiç eksik olmasın