tarik @ politikam.com

BİR kere ruh yok.. Elli yıllık bir kulübün genel kurulu daha görkemli, daha ses getiren, daha aktif, daha doyurucu olmalı.. Bundan önceki kongreler de vasattı, havasızdı, yorgundu.. Ama Süper Lig görmüş, sonra PTT Ligi'ne dönmüş bir kulüpten çok, sıradan bir amatör futbol kulübünün kongresi gibiydi.

Balıkesirspor gibi köklü, şanlı bir kulübe yakışmadı yani.

 

***

HER iki kongrede divan başkanlığı görevini üstlenen arkadaşlar olayı şamataya getirip ciddiyetten uzak bir üslup takındılar.

Tuna Aktürk'ün başkan seçildiği kongredeki divan yönetiminin halini hatırlayın.

Son kongredeki divan heyetinin tavrını zaten gördünüz.. Gündemi bile doğru düzgün takip edemeyen, raporlar hakkında söz söylemek isteyenleri görmezden gelen, başkan adayına bile ancak seçildikten sonra söz hakkı vermeyi akıl edebilen bir divan!

 

***

AKTÜRK yönetiminin yanlışlarını söylemek isteyen pek çok üye vardı belki salonda.. Hiç birisine söz hakkı verilmedi.. Divan heyeti sanki eski yönetimi aklayıp düze çıkarmakla görevlendirilmiş gibiydi.

Hesap kitap ibra edilirken "ben ibra etmiyorum" diyen arkadaşlara, "kürsüye gelin, gerekçenizi anlatın" denilebilirdi.. Herhalde ibra etmeyenlerin söyleyeceği bir şeyler vardı.

 

***

SALON boş.. Üç yüz küsur üyeli bir Kulüp kongresinde o salonu zaten dolduramazsınız.

Binlerce taraftarı olan bir futbol kulübünün bu denli az üyesi varsa, "küçük olsun bizim olsun" hesabı da vardır muhakkak.

 

***

BAŞLANGIÇTA İstiklal Marşı okunuyor.. Bir ses düzeni kurulmamış.. Divan Başkanı koro şefliği yapıyor!..

 

***

ESKİ yönetimle yeni ekip arasında her an hırlaşma çıksın diye bekleyenler de var elbet.. Sırf bu manzarayı görmek veya hır çıkarsa dahil olmak için salonda dolaşanları da görüyorsunuz.

 

***

TUNA Aktürk ne kadar agresif, yıkıcı, sert, sataşmacı bir tavır takındıysa.. Feyyaz Çiftçi o derece yapıcı, kucaklayıcı bir tavırla hareket ediyordu. Kürsüdeki üslup farkını zaten anlatmaya gerek yok.

 

***

İSTERDİK ki, Balıkesirspor enine boyuna konuşulsun.. Sahadaki futbol karakterinden, yönetimsel handikaplara kadar her şey eleştirilsin.. Teknik adam ve futbolcu tercihlerinden, altyapının durumuna kadar pek çok şey dillendirilsin.

Kongrelerde olmayacaksa bunlar, nerede olacak?

Kongre salonlarını boğuntuya getirdikleri için zaten sosyal medyada, sokakta, arastada bol bol dedikodu yapılıyor. Sonra da, "bunların konuşulacağı yer kongre salonlarıdır, facebook sayfaları değil" diye ahkam kesiliyor!

 

***

HEM kongre süreci hem de bundan sonrasına dair söylenecek çok şey var. Onları sonraki yazılara bırakıyoruz.

Bu yazıyı bir sonuca bağlamak gerekiyorsa, şöyle bağlayalım:

Aktürk dönemi, Balıkesirli'yi Balıkesirspor'dan soğutan bir anlayış içinde hareket etti.

Feyyaz Çiftçi, şehrin takımıyla şehrin yaşayanlarını barıştırmak için fazla mesai yapacak.