Almanya Başbakanı Angela Merkel’in 18 Ekim 2015 Pazar günü İstanbul’a yaptığı altı saatlik ziyaret Alman basın yayın organlarında birinci haber olarak yer almıştır.

Merkel’in İstanbul ziyaretinden önce Avrupa Birliği liderlerinin 15 Ekim 2015 günü Brüksel’de Türkiye Zirvesi’ne dönüşen toplantıda mülteci konusunu ele almaları, Türk yetkilileriyle “eylem planı” nı görüşmeleri ülkemizi de yakından ilgilendiren mülteci sorununun giderek büyüyeceğini göstermektedir.

AB Komisyonu Başkanı Junkel’in mülteci akımının durdurulması çağrısından üç gün sonra 18 Ekim günü Merkel’in İstanbul’a ivedilikle gelerek devletin üst düzey yetkilileriyle görüşmesi dikkat çekicidir.

Yakın geçmişte Türkiye’nin AB üyeliğine karşı olduğunu yinelemekten çekinmeyen Merkel, gönül okşayıcı sözlerine karşın bu katı tutumunu İstanbul toplantısında da devam ettirmiş, “Ucu açık olan bir husus” sözleriyle (Cumhuriyet, 20 Ekim 2015) tutumunun değişmeyeceğini vurgulamıştır.

Vize serbestisi konusunda Merkel Almanya’nın Schengen vizesini kolaylaştırabileceğini söyleyerek konunun ayrıntılarına girmekten özenle kaçınmıştır.

Merkel için en önemli konu mülteci sorununun ivedilikle çözümü idi. Türkiye’nin bu konuda atacağı adımlara karşılık verileceği söylenen 3 milyar Avro’nun AB’nin 28 üyesinin onayından sonra gerçekleşebileceğinin Merkel tarafından ifade edilmesi anlamlıdır. AB Zirvesi’ne Türkiye’nin resmen davet edilmesi önerisine Merkel, “Yeni bir düzenlemeye girmemiz gerekir” yanıtını vermekle yetinmiştir. Merkel’in 18 Ekim 2015 günü İstanbul’da düzenlenen basın toplantısında “Türkiye’nin tüm isteklerinin AB içinde ele alınması gerektiğini” vurgulaması dikkat çekicidir ve önemle değerlendirilmelidir. Özetle Merkel ağzımıza bir parmak bal vererek aynı gün İstanbul’dan ayrılmıştır.