ABD SAVUNMA BAKANI CARTER’IN ZİYARETİ VE MC GURK’UN KÜRTLERE “TEK SES OLUN” AÇIKLAMASI

 

21 Ekim 2016 Cuma günü ani olarak Ankara’ya gelen ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Ankara ile Bağdat’ın Musul operasyonuna ilişkin olarak prensipte anlaştığını ancak ayrıntılar üzerinde çalışılması gerektiğini (Cumhuriyet, 22 Ekim 2016) söylemesinin ardından Bağdat’tan olumsuz yanıt gelmesi, Irak Başbakanı İbadi’nin bilinen tutumunu sürdürmekte kararlı olduğunu göstermektedir.

Carter’in Ankara ziyareti sırasında “Türkiye’nin operasyonlara katılmasını istiyoruz. Yöntemlerimizde farklılıklarımız olabilir, ancak iki yakın müttefik olarak her konunun üzerinde çalışarak bunları aşabiliriz” (Cumhuriyet, 22 Ekim 2016) şeklindeki diplomatik sözler içeren açıklamasının pek de inandırıcı olmadığını söylemek zorundayız.

ABD Savunma Bakanı Carter’in Ankara’dan sonra Türkiye ile Irak arasında arabuluculuk görevini üstlenerek 23 Ekim 2016 günü Bağdat’a giderek Başbakan İbadi ile görüşmesinden somut bir sonuç alamaması da anlamlıdır. ABD Savunma Bakanı Carter aynı gün Erbil’e giderek Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ile de bir araya gelmiştir. Tüm bu gelişmeler olurken ABD Başkanı Obama’nın IŞİD’le mücadele özel temsilcisi Brett Mc Gurk’un Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Genel Sekreter yardımcıları ile 23 Ekim 2016 Pazar günü Erbil’de bir araya gelmesi (Cumhuriyet, 24 Ekim 2016) dikkat çekicidir. Ancak asıl dikkat çekici olan, bu bölgede sık sık görünen Obama’nın özel temsilcisinin Kürtlere yönelik “İç sorunların çözülmesi ve yaşanan değişimler karşısında tek ses duyulması gerekiyor” (Cumhuriyet, 24 Ekim 2016) şeklindeki açıklamasıdır.

Obama’nın özel temsilcisi Brett Mc Gurk’un savaş sırasında yaralanan peşmergeleri hastanede ziyaret ettiği aynı haberde yer almaktadır.