ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mark Toner, ABD Başkanı Obama’nın IŞİD’le mücadeledeki özel temsilcisi Brett Mc Gurk’un Suriye’nin kuzeyinde PYD’nin (PKK demektir) öncülük ettiği Suriye Demokratik Güçleri (SDG) adlı grupla görüştüğünü, 6 Eylül 2016 günü bir kez daha açıkladı. Toner şunları söyledi: “Obama’nın özel temsilcisi Brett Mc Gurk IŞİD’e karşı mücadelede SDG (YPG/PYD/PKK) ye yönelik desteğini teyit etti.” (Hürriyet, 8 Eylül 2016)

Anımsanacağı üzere Mc Gurk yakın geçmişte ABD’li General Allen ile birlikte ülkemizi sık sık ziyaret ederek ABD’nin PKK’yı bir terör örgütü olarak nitelediğini açıklamalarında vurgulamış, ülkemiz için gönül alıcı sözler söylemişti. Oysa ABD’nin resmi makamları açıklamalarında YPG/PYD’yi (PKK’nın Suriye’deki kolu) IŞİD’e karşı savaşan ABD’nin bir kara gücü olarak nitelemektedir. Kürtlerin gönlünü almak için Mc Gurk’un 2-3 Eylül 2016 tarihlerinde Rojova’ya gittiği (Cumhuriyet, 6 Eylül 2016) biliniyor.

Suriye’de bu gelişmelerden sonra Irak’ta Musul’un IŞİD’in elinden alınmasına yönelik geniş çaplı operasyon için geri sayım sürerken bu kez ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Antony Blinken’in (bu yetkili de geçenlerde ülkemizi ziyaret etmişti) 15 Eylül 2016 günü Erbil’e giderek IKBY Başkanı Mesud Barzani ile kapsamlı bir görüşme yapması dikkat çekicidir. Ancak daha dikkat çekici olan gerek kuzey Suriye’yi gerek Kuzey Irak’ı ve bölge yetkililerini yakından tanıyan ABD Başkanı Obama’nın özel temsilcisi Brett Mc Gurk’un (Cumhuriyet, 15 Eylül 2016) yine sahnede görünerek ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Blinken’e eşlik etmesidir.

Yazar Erol Manisalı’nın da değindiği gibi (Cumhuriyet, 13 Eylül 2016) Suriye’de olup bitenler Irak’ta olanların tekrarı sürecini anımsatıyor. Tüm bu gelişmeler ışığında YPG’nin Irak’taki Kürt oluşumunun Batı uzantısı haline gelmesi olasılığı giderek güçleniyor.