CNN-International televizyonunda yer alan habere göre (20 Mayıs 2016) ABD’nin Ortadoğu bölgesinden sorumlu Merkez Kuvvetler üst düzey komutanı General Joseph Votel gazetecilerle birlikte, askeri bir heyetle Suriye’ye sürpriz bir ziyaret yapmıştır. Gazeteciler arasında ABD’nin etkili yayın organlarından Washington Post Gazetesi köşe yazarı David Ignatius da bulunmaktadır. General Votel’in basın mensuplarına yaptığı açıklamada “Gazetecilerle geldim çünkü saklanacak bir şeyimiz yok. Ne yaptığımızı görmek Amerikan halkının hakkıdır. Güvenim artmış şekilde buradan ayrılıyorum” (CNN-Int, Cumhuriyet, 23 Mayıs 2016) şeklindeki sözleri dikkat çekicidir. Obama’nın özel temsilcisi Brett McGurk de General Votel’den önce Rojava’ya gelmiş, gerekli ön hazırlıkları tamamlamıştır.

Onbir saat sürdüğü bildirilen bu önemli ziyaret sırasında ABD Merkez Kuvvetler Komutanı’nın Rojova’da PYD/YPG (PKK’nın Suriye’deki askeri kolu) yetkilileriyle de temaslar yaptığı anlaşılmaktadır. General Votel’in ABD’nin YPG liderliğindeki Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) verdiği destek nedeniyle bu güçlerle de görüşmeler yaptığı (CNN-Int ve Cumhuriyet Gazetesi, 23 Mayıs 2016) yerli ve yabancı basın haberlerinde yer almıştır. SDG sözcüsü Talal Selo ABD’nin kendilerine sağladığı yardımın yetersiz olduğundan yakınmış, “Böyle devam ederse 50 yıl daha IŞİD’le savaşmak zorunda kalırız” açıklamasını yapmıştır.

22 Mayıs Pazar gecesi Ulusal Televizyonu’nun düzenlediği açık oturuma katılan 21. Yüzyıl Enstitüsü Başkanı, emekli Tümgeneral Haldun Solmaztürk, ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Votel’in Rojava’ya yaptığı bu ani ziyaretle ilgili gelişmeleri yakından izlediğini, General Votel’in böyle önemli bir ziyareti gerçekleştirmesinin bölgede yapılması planlanan olası bir askeri operasyonun ilk adımı olabileceğini, Musul ve Rakka’ya yönelik operasyonun ötedenberi gündemde olduğunu, Votel’in onbir saat gibi kısa sayılabilecek bu önemli ve Türkiye’yi yakından ilgilendiren ziyaret sırasında PYD/YPG yetkilileriyle görüşmesinin dikkat çekici olduğunu vurgulamıştır.

Merkez Kuvvetler Komutanı Votel’in bu önemli ziyareti ABD’nin hem Suriye’yi hem Irak’ı kapsayan ciddi bir askeri harekat hazırlığı içinde olduğu izlenimi yaratmaktadır.

Ortadoğu’da sınırlar yeniden çizilirken bölgemizde ikinci bir İsrail’in kurulması gündemin başköşesindedir. Bugün sınırlarımızda olağandışı gelişmeler olurken “Büyük Kürdistan”ın temelleri atılmakta ABD ve Batı için beklenen en uygun ortam oluşmaktadır. General Votel’in bu önemli ziyareti Türkiye’ye bir mesaj hatta uyarı şeklinde yorumlanabilir.