Avrasya ve Avrupa işlerinden sorumlu ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Victoria Nuland’ın 20 Ekim 2015 günü Ankara’ya günübirlik çalışma ziyareti yaptığı basınımızda kısa bir haber şeklinde yer almıştır. Nuland, bu ziyareti sırasında 10 Ekim günü bombalı saldırıda yaşamlarını yitiren 102 yurttaşımızın anısı için saygı duruşunda bulunmuş, Ankara Garı önüne kırmızı karanfiller bırakmıştır. Nuland’ın aynı gün yetkililerimizle yaptığı görüşmelerde Suriye ve özellikle IŞİD’le mücadele gündemin en önemli maddesini oluşturmuştur.

Kısa süreli Ankara ziyaretinin ardından Kasım ayının ilk günlerinde ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu’nda milletvekillerinin Suriye konusundaki sorularını yanıtlayan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Nuland konuşmasının Türkiye ile ilgili bölümünde “IŞİD’i Suriye’nin kuzeyinde etkisiz hale getirmek içinTürkiye ve benzer düşünce ortaklarımızla çalışmalarımızı hızlandırıyoruz” şeklindeki sözleri ve özellikle “Türkiye ile işbirliğini hızlandırıyoruz” şeklindeki açıklaması dikkat çekicidir. Yine ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Nuland’ın “İki ülke arasında Suriye’nin kuzeyinde IŞİD’den arındırılmış bölge oluşturulmasının da konuşulduğunu” (Aydınlık, 8 Kasım 2015) vurgulaması günümüzde olası gelişmelere ışık tutacak önemdedir.

Nuland’ın ülkemizi de yakından ilgilendiren bu önemli açıklamasından sonra Suriye’nin kuzeyinde IŞİD’den arındırılacağı söylenen bölgeye ilişkin gelişmeler belirsizliğini korumaktadır. IŞİD’in Musul ve Kerkük çevrelerinde egemenlik kurmaya yönelik çabaları nedeniyle durumun daha karmaşık şekle dönüşmesine yol açabileceği anlaşılmaktadır.