24 Nisan yaklaşırken Atlantik ötesi güçler ve Batı, sessizliğimizden yararlanarak Kürt sorunundan sonra Ermeni sorununu da gündeme getirmekte kararlı görünmektedirler. ABD ve Batı güdümünde hareket eden Ermeni diasporası sözde “soykırımı” öne sürerek yalnız tazminat talebiyle yetinmemekte toprak talebinde de bulunmaktadır.

Türk-Amerikan ilişkilerinde zorlu bir süreç yaşanırken, ABD Başkanı Obama’nın 24 Nisan günü yapacağı konuşma merakla beklenmektedir. Obama’nın bu yıl, 24 Nisan günü geçen yıl olduğu gibi “Meds Yeghern” yani “Büyük Felaket” deyip demeyeceği bilinmiyor. Unutulmamalıdır ki ABD Başkanı Obama geçen yıl “soykırım” sözcüğü dışında her şeyi söylemiştir. Obama ne derse desin “sözde soykırım” söyleminin emperyalist bir yalan olduğu gerçeğini ortadan kaldıramaz. Bugün emperyalizmin asıl amacı Ermeni diasporasını Türkiye aleyhine kışkırtmaktır. Günümüzdeki gelişmeler bu kışkırtmanın bir sonucudur. 24 Nisan 2015 günü Obama’nın ABD’de, Putin’in, Fransa Cumhurbaşkanı Hollande’ın ve Kıbrıs Rum Kesimi lideri Nikos Anastasiadis’in Erivan’daki Türkiye karşıtı söylemleri unutulmamıştır.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ı 6 Nisan 2016 günü Berlin’de kabul eden Almanya Başbakanı Angela Merkel’in “sözde soykırım” taslağını Alman meclisine geleceğini söylemesi (7 Nisan 2016, Hürriyet, Celal Özcan’ın Berlin kaynaklı haberi) dikkat çekicidir.

ABD’de ve Batı’da her geçen gün etkinliğini sürdüren Ermeni diasporasının 24 Nisan tarihi yaklaşırken kendi çıkarları doğrultusunda dünya liderlerini etkilemesi beklenmelidir.

AIHM (Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi) kararı Ermeni soykırımı yalanını sona erdirmiştir. Ülkemiz için yaşamsal önem taşına Ermeni sorunu karşısında Türkiye sessizlik ve çaresizlik içinde kalmamalıdır.