POLİTİKA

KURUMSAL DEVLET.. CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ.. TC. ANAYASASI

KURUMSAL DEVLET.. CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ.. TC. ANAYASASI
Düşünen Adam
Düşünen Adam( dusunenadam@politikam.com )
316 defa
13 Aralık 2019 - 0:02

Türkiye Cumhuriyeti’nin en demokratik, özgürlükçü, toplumcu Anayasası’nın (1961) baş mimarı Profesör Hüseyin Nail Kubalı devleti; “milletin teşkilatlanmış (örgütlenmiş)  hali” şeklinde tanımlardı. Anayasa Hukuku ile ilk defa tanışan bir öğrencisi olarak bellediğim bu tanımın ne kadar özlü, kapsamlı, anlamlı olduğu Türkiye’nin siyasi hayatındaki, devlet yönetimindeki çalkantıları, çarpıklıkları görüp yaşayıp değerlendirdikçe çok daha iyi anlaşılıyor.

Anayasa, devletin yapılanma ve işleyişindeki temel hukuk kurallarını ve kurumlarını düzenleyen, vatandaşlık hukuku ilkeleri içinde  vatandaşlar arasında hiçbir ayırım yapmaksızın herkesin uyması gereken hukuk sistemini düzenler. Devletin şekli, yasama, yürütme ve yargı erklerine sahip organların yetki ve görevleri ile birlikte Anayasada belirtilir. Devleti  yöneten kişiler ve kurumlarla birlikte tüm vatandaşlar Anayasada yazılı ilke ve esaslara göre hareket etmek, kararlar almak zorundadırlar. Anayasa hükümleri tartışılabilir ancak ihlâl edilemez.  Anayasaların çok özel bir gerekçe olmaksızın sık sık değiştirilmesi- ülke içinde ve dışında belirsizliğe, güvensizliğe neden olur. Son yıllarda siyasi ve kişisel hedef ve amaçlarla yapılan anayasa değişiklikleri ile Türkiye bu konuda öne çıkmıştır. (1982’den günümüze on dokuz defada toplam yüz seksen dört değişiklik)!

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın ilgili maddelerinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin şekli ve temel nitelikleri sayılmıştır. Bunlar; Cumhuriyet, demokratik, lâik, sosyal hukuk Devleti olarak tanımlanmıştır. Bunların değiştirilemeyeceği, değiştirilmesinin teklif dahi edilemeyeceği de (düşünülemeyeceği) 4. maddede yazılmıştır.

Ancak, görevlerine başlarken Anayasada yazılı andı okuyarak yemin eden bazı siyasiler lâiklikle ilgili  maddenin değiştirilmesini, içinin boşaltılmasını, dünya yaşamının tüm alanlarında dini referansların esas alınmasını son yıllarda çeşitli vesilelerle doğrudan veya dolaylı ifadelerle gündeme getirerek Anayasa’yı ihlâl teşebbüslerinde bulunmaktadırlar. Bu kişiler, mensubu oldukları siyasi partiler tarafından da-ne yazık ki- uyarılmamaktadırlar. Bu danışıklı döğüş, insana Demokrat Parti yönetimini hatırlatıyor. Dönemin Başbakanı Adnan Menderes- TBMM çatısı altında- Partisinin milletvekillerine hitap ederken; “Sizler isterseniz hilâfeti bile getirirsiniz” diyerek bugünlerin ilk kurşununu sıkmıştı! Daha sonra ANAP’lı Başbakan Turgut Özal da; “Anayasayı bir kere delmekle bir şey olmaz” diyerek Türkiye Cumhuriyeti’ni çağdaş ve kurumsal devlet olma yolundan bir adım daha uzaklaştırmıştı…

Başıbozuk devlet yönetimin temellerinin atılmasından sonra sıra, Cumhuriyet Devrimlerine geldi. Harf Devrimini; “bir gecede cahilleştik” diye yorumlayan yalaka “bilim adamlarının” desteklediği siyasetçiler oldu, oluyor!

Kurumsal Devletin temelleri çatlayınca siyaset fikir üzerinden değil, siyasetçiler üzerinden yapılmaya başlandı ve bu tarz siyaset yerleşti, olağan kabul edilir oldu. Lâik bir ülkede  siyaset adamlarının Cuma namazına gidip gitmedikleri, içki içip içmedikleri ülke yararına ne yaptıklarına, yapacaklarına ilişkin değerlendirmelerde öne çıkarıldı, toplumun çoğunluğu da buna uydu!

Devletin temel kurumları yargı ve üniversiteler siyasileştirildi ya da seslerini çıkaramaz hale getirildi. Gerekçe olarak da, “vesayet rejimi ortadan kaldırılmalı” sloganı yalaka yazarlar, televizyon bülbülleri tarafından beyinlere işlendi. Bunlardan sonra ABD ve Batı Avrupa’da yargının işleyişini gördükçe “vesayetten” kurtarılarak ileri demokrasiye kavuşturulmamızın ne kadar değerli olduğunu her geçen gün daha fazla anlıyoruz!

Beraber yürüyüp beraber ıslananlar birbirlerinin çamaşırlarını ortaya çıkarıp ayrıldıklarında bunların sempatizanları, seçmenleri doğruyu yanlışı düşünmek, araştırmak yerine söz konusu siyasilerin isimlerine bakarak karar verir oldular.

Sözün kısası çağdaş, kurumsal devlet yıpratılıp zayıf hale getirildiğinde çürüme başladı, yayıldı, yayılmaya da devam ediyor.

***

Partili Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi (PCHS)

2017’deki halk oylaması ile kabul edilen PCHS’nin işleyişine ilişkin kurallar Anayasada şöyle tanımlanıyor:

  • TBMM ve PCHS seçimleri beş yılda bir aynı günde yapılır.
  • Cumhurbaşkanı doğrudan halk tarafından seçilir. Bakanları atama yetkisi kendisine aittir. Bakanlar kendisine karşı sorumludur. Kabul edilen sisteme göre Cumhurbaşkanı’nın partisi ile ilişiğini kesme zorunluluğu yok. Partisinin Genel Başkanı veya üyesi olabiliyor.
  • Cumhurbaşkanlığı makamının herhangi bir nedenle boşalması halinde, kırk beş gün içinde Cumhurbaşkanı seçimi yapılır.
  • Genel seçime bir yıl veya daha az süre kalmışsa TBMM seçimi de Cumhurbaşkanlığı seçimi ile birlikte yenilenir.
  • TBMM beşte üç çoğunlukla seçimlerin yenilenmesine karar verebilir. Bu halde Cumhurbaşkanlığı ve TBMM seçimi birlikte yapılır.
  • (buraya dikkat) Genel seçime bir yıldan fazla süre kalmışsa ve TBMM erken seçim kararı almamışsa, seçilen Cumhurbaşkanı, (yenisi) TBMM seçimine (genel seçim) kadar görevine devam eder.

Soru: Genel veya sadece Cumhurbaşkanlığı seçimi sonunda partili Cumhurbaşkanı, Mecliste çoğunluğu sağlayan partiden olmazsa, Türkiye hangi partinin politika ve programına göre yönetilecektir? Cumhurbaşkanı’nın atayacağı bakanlar hangi siyasi görüşten olacaktır? Bütçe kimin görüşüne göre hazırlanıp uygulanacaktır?

Siyasi istikrar gerekçesi öne sürülerek getirilen PCHS ile kaş yaparken göz mü çıkardık acaba?

Düşünen Adam

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Tüm hakları saklıdır. Haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları politikam.com’a aittir. politikam.com İHA / İHLAS HABER AJANSI üyesidir.

suadiye evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat